Повідомити новину

Поширити:

У судовій залі адвокат перераховував, як кажуть, до копійки, скільки треба його довірителю на проживання у Португалії. У місяць на оренду квартири той витрачає 170 євро; 300 євро на харчування; 40 євро на проїзд; 65 євро на оплату занять у тренажерному залі; 150 євро на придбання одягу для себе та сина; 30 євро становлять витрати на послуги мобільного зв`язку та 80 євро вартують уроки англійської мови. А заробляє не так уже й багато. Аліменти у сумі 150 євро на місяць – цілком прийнятна сума на утримання сина. Чого ще хоче колишня благовірна заробітчанина?..
Цікаво, що позивачка і відповідач перебувають у Португалії, а мечі у судовій залі схрестили їхні представники – тернопільські адвокати.  Йшлося про аліменти, які, на думку позивачки – екс-дружини, мають становити щонайменше 300 євро. А сплачує колишній чоловік 150 євро. На такі позовні вимоги представник відповідача зауважив: аліменти, які отримує позивач, у 3,8 раза перевищують законодавчо встановлений мінімальний розмір аліментів і практично дорівнюють мінімальній заробітній платі в Україні, а перекладати обов`язок щодо утримання дитини лише на відповідача як батька не відповідає принципу розумності та справедливості.
Уже й не дивно, що навіть у судових інстанціях при визначенні розміру аліментів фігурують як не євро, то долари. Заробітчанське благополуччя, як правило, зводиться на уламках подружніх стосунків. Колишні подружжя проживають у різних куточках землі, а розлучаються, судяться за аліменти за українськими законами. Так було і цього разу.
Отож, було колись щасливе тернопільське подружжя. Одружилися у 2008 році, уже наступного року у них народився син. Чоловік, аби утримувати сім’ю, подався у Португалію будівельником. Добробут родини зростав, та поступово виникало відчуження, яке з роками лише поглиблювалося. Дійшло до того, що родина трималася купи лише тому, що хворів син. Вроджену ваду серця  можна було усунути лише оперативним втручанням. Мати обстежувала дитину в Тернополі та у Києві, їздила з ним навіть у найкращі клініки Португалії. Там, завдяки тому, що у країні постійно проживає батько, сина поставили у чергу на безоплатну операцію.
Кілька років тому шлюб розпався. Екс-подружжя домовилося, що батько сплачуватиме як аліменти четверту частину заробітку, а оскільки його середній заробіток 600 євро, то аліменти становлять 150 євро. У присутності двох свідків склали про це розписку.
Минав час, батько справно сплачував аліменти. Та колишня дружина довідалася, що заробіток у нього насправді більший, й поставила вимогу: платити більше. На час розгляду позову у суді вона перебувала із сином у Португалії й аргументувала перебування тим, що чекає на операцію. Звісно, життя у цій країні дорожче, ніж у нас. Мати із сином орендували квартиру, їжа, уроки португальської мови й інші витрати, тобто на 150 євро не проживеш. Щоправда, жінка перебувала на біржі безробітних і отримувала доплату від держави, та ще допомагала мати, яка теж на закордонних заробітках – за океаном.
Словом, екс-чоловік не погодився платити більше й спір вирішували у Тернопільському міськрайонному суді, а згодом – в Тернопільському апеляційному суді. Адвокати подали низку запитів, і на виконання судового доручення про надання правової допомоги із Португальської Республіки отримали інформацію, зокрема, про усі доходи відповідача. Виявилося, не завжди йому було солодко – бували роки безробіття, коли єдиним доходом ставали державні субсидії.
Загалом Сімейним кодексом України визначено обов`язок батьків піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток та конкретизовано, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини; мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Статтею 180 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
За домовленістю між батьками дитини, той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і/або натуральній формі.
Статтею 189 СК України передбачено, що батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Частинами першою та другою статті 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Судді першої та апеляційної інстанцій ухвалили, що розмір аліментів має становити шість тисяч гривень. Така сума буде достатньою для нормального виховання і забезпечення дитини та відповідає можливості платника аліментів сплачувати їх.
Ольга КУШНЕРИК