Повідомити новину

Поширити:

Цьогоріч минає  555 років від часу першої  писемної згадки про село Івачів Горішній Тернопільського району.  Воно зачаровує своєю мальовничістю. Розташоване на березі річки Серет. Це – одне з улюблених місць рибалок. Проте чи не найбільше мешканці пишаються старовинною церквою. Місце, де розташований храм, – давнє, намолене століттями. Колись тут була дерев’яна церква. Та вже й мурованому храму, що постав на її місці,  більше ста років.
Мешканці Івачева Горішнього  розповідають, що храм Воскресіння Господнього – особливий, а свої слова підтверджують історичними фактами: коли Богдан Хмельницький йшов на Зборів у 1649 році, то на згадку залишив ікону Воскресіння Христового. Відтоді храм має покровителя: воскреслого Ісуса Христа…
21 жовтня на парафії Святого Воскресіння Христового відбулося урочисте святкування з нагоди 250-річчя старої дерев’яної церкви та 115-ї річниці з дня народження вихідця з цього села блаженного священномученика Зенона Ковалика.
Урочини розпочалися зі Святої Літургії, яку очолив прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архієпархії, парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці  Тернополя о. Олег Харишин.
У своїй  проповіді отець Олег зосередив увагу на євангельській притчі про сіяча Божого слова, яке, за умови його уважного слухання і читання, дає духовну поживу кожному із нас. Хоча, як сказав проповідник, головним мірилом цього слухання є гідне християнське життя.
Після Божественної Літургії відбулося освячення води, та відреставрованого пам’ятника з розп’ятим Спасителем, а також оновленої статуї Матері Божої.
Молодь, яку організувала вчителька Тернопільської школи-ліцею №6, аніматор парафіяльної Марійської дружини Марія Когут, взяла участь у створенні музею блаженного Зенона Ковалика.
Окрім ікони блаженного Зенона та інших новомучеників церкви, тут зберігаються оригінали місійних проповідей отця Зенона, написаних його рукою, а також світлини, на яких блаженний у колі братів-редемптористів, з митрополитом Андреєм Шептицьким; вишиті хоругви, рушники, старі книги, інша церковна атрибутика.
До речі, оригінали проповідей подарував відомий  місіонер отець-митрат Михаїл Шевчишин, який теж брав участь у цьому святкуванні.
Мешканці Івачева Горішнього  кажуть, що  покровительство святого Зенона відчувають донині. Священик, отець-редемпторист Зеновій Ковалик народився 18 серпня  1903 року у  с. Івачів Горішній. Навчався в учительській семінарії у Тернополі, вчителював у родинному селі, у серпні 1926 р. склав монаші обітниці. Студіював філософію та богослов’я у Бельгії. Від 1932 р. пастирював на Волині, згодом – у м. Станіслав (нині Івано-Франківськ). Від вересня 1939 р. – економ у монастирі о. Редемптористів у Львові. 28 серпня 1940 р. виступив із проповіддю у Тернополі. 21 грудня того ж року Зенона Ковалика заарештували органи НКВС і на початку війни закатували (розіп’яли на стіні) в тюрмі у Львові. 27 червня 2001 р. Папа Іван Павло ІІ проголосив Зеновія  Ковалика блаженним. У 2003 р. в Івачеві Горішньому на його честь  відкрито меморіальну таблицю, а  художник І. Зілінко виконав його портрет-ікону, яку зберігають у місцевій церкві.
21 жовтня на парафії Святого Воскресіння Христового під час урочистої Святої Літургії та чину освячень співав хор церкви Святого Апостола Петра «Глорія» під орудою регента пані Оксани. Цей творчий колектив своїм чудовим співом прославляв Господа і Пречисту Діву Марію. Присутні на урочинах були щиро вдячні цим талановитим хористам за ангельський спів, а також настоятелю церкви Святого Апостола Петра о. Іванові-Канти Пєхоті за благословення на цю поїздку. Свято закінчилося молитвою за Україну «Боже великий, єдиний».
Галина САВЧУК