Почаїв – наша християнська слава, наша відкрита рана. Ніби свій і ніби чужий… Лавра – велична, пишна, живе за своїми канонами, а усе довколишнє – її сателіт, що дихає в унісон. А ще Почаїв – місто готелів, скутерів, полуниці, малини… Винятковий, особливий, бо ж яке ще місце у нашій області (окрім Зарваниці) спроможне привабити тисячі туристів, паломників – з усього світу?..
Почаївський простір, а надто у християнські свята, стає щільним. Люд різний – окрім ревних християн прибувають і ті, що з «руським духом», або ж, як кажуть, харцизяки, що шукають серед велелюдності легкої здобичі. Юрій Решетило, старший інспектор Кременецького відділу поліції розповідає, що криміногенна ситуація до певної міри зумовлена великим напливом чужих. Місту вкрай необхідний надійний правоохоронний захист. Ми з інспектором маємо багато часу для розмови – Хатія Деканоідзе, Голова Національної поліції України, кажуть, от-от приїде і розпочнуться урочистості з відкриття поліцейської станції у Почаєві. Але головна поліцейська затримується (вона у Рівному презентує патрульну поліцію), і журналісти встигають взяти розлогі інтерв’ю у голови обласної державної адміністрації Степана Барни, в.о. начальника ГУНП в області Олександра Богомола. Є навіть час піти до Лаври. Спроба пройти у звичному журналістському одязі – джинсах не вдалася. «Слава Богу! Пані, вам треба взяти спідницю», доволі ввічливо звернувся охоронець. Чорну запаску дають на прокат за тридцять гривень, опісля гроші повертають. Лавра готується до свята – тут білять дерева, чистять церковне золото. Скрізь написи українською і на російською.
… І ось Хатія Деканоідзе прибула. Вродлива невисока грузинська жінка, яка у нас наводить порядок. Мабуть, попри жіночу делікатність, дуже сильна. Реформуванню поліції чиниться шалений спротив з боку старих кадрів, які, до речі, у судовому порядку поновлюються на службі. На запитання журналістів, пані Хатія зауважує, що насправді ситуація тривожна – складається враження, що прокуратура і суди задіяні у саботажі.
Почаївську поліцейську станцію урочисто відкривають. А мене не полишає дежавю – десь два роки тому уже відкривали це приміщення – нове, просторе, щоправда, називалося воно тоді Почаївським відділенням міліції. Річ у тім, що старе приміщення було під самісінькими стінами лаври, яка наполягала, що це її будівля, і домоглася свого – міліція переїхала на сусідню вулицю.
Виявилося, з листопада минулого року, у результаті скорочень, реформувань, Почаївське відділення закрили. Тепер відкрили по-новому – як поліцейську станцію. Тут нестимуть службу восьмеро поліцейських: група швидкого реагування, кримінальний розшук, дільничні інспектори. Окрім міста, поліцейська станція обслуговуватиме двадцять навколишніх сіл. Загалом до кінця червня на Тернопільщині запрацює 17 поліцейських станцій. За словами Олександра Богомола, їх відкриватимуть у населених пунктах, які віддалені від райцентрів. Це задля швидкого реагування на події, безпеки людей.
Степан Барна оцінює такі станції у контексті територіальної реформи, зокрема, максимально наблизити послуги до жителів області:
– Ми працюємо над тим, щоб у кожній з 26 об’єднаних територіальних громад була поліцейська станція, центр надання адміністративних послуг, місцева пожежна частина, фельдшерсько-акушерський пункт.
На урочистостях презентували подарунки не лише для почаївської поліції, а й для скалатської та байковецької (там теж будуть станції) – три нових автомобілі ‘Renault Duster’.
Ольга КУШНЕРИК