Попри здоровий глузд

встановили трансформатор працівники Збаразького РЕМ біля будинку Сергія Клоса

    Сергій почав будуватися у 2011 році. Вимріяний власний дім зводив на совість, бо хотів, щоб все в ньому було зручно і красиво. Тим часом біля новобудови свій проект почали реалізовувати працівники Збаразького РЕМ. У травні цього року вкопали перед будинком новий електричний стовп і підпори, так звані «пасинки», на яких нещодавно встановили трансформатор. Це обладнання повністю перекрило в’їзд на подвір’я забудовника. Незважаючи на його незгоду, ремівці довели свою справу до кінця, бо їм так зручно.  

Як каже Сергій, до рядових працівників РЕМ претензій він не має, бо вони прості виконавці. У приватних розмовах ці люди дивуються з того, що саме перед його будинком стоятиме трансформатор  потужністю 10 кіловат. Дивуються, бо довкола є достатньо землі, на якій можна було б, не заважаючи нікому, поставити обладнання.

На вулиці Садовій у селі Старий Збараж упродовж останніх років виросли нові будинки, у тому числі – і дім Сергія. Вулиця з’явилася у межах колишнього колгоспного саду. Місця в околицях багато, і якби керівництво РЕМ захотіло, то легко знайшло б майданчик для трансформатора, проте воно, схоже, діяло шляхом найменшого опору. Проект у 2014 році нашвидкуруч, як видається, намалювали розумахи з обласного РЕМ. План з’явився тоді, коли хата Сергія вже «виросла» з фундаменту, і специ мали б бачити, що трансформатор перед новобудовою буде ні в тин, ні в ворота. Але енергетики отримали погодження зі Збаразької міськради, комунальною власністю якої є дорога, де вирішили ставити обладнання, та зі Старозбаразької сільської ради, на чиїй землі здійснювали будівництво. Ось тільки інтересів забудовника не врахували, бо що таке «маленька людина», порівняно з планами приватної контори?

Про те, що електрики розгорнули свої роботи, Сергій дізнався від жителів будинку, з якими невдовзі сусідуватиме. Чоловік живе у Збаражі, винаймає там житло і на місці новобудови з’являється періодично, тоді, коли є майстри, вірніше – гроші на них. Коли Сергій приїхав і поцікавився, що за будівництво затіяли перед його новобудовою, у відповідь почув: «Не переживайте, ми ваші інтереси врахуємо».

– Вони мене обманули, – каже Сергій Клос. – Я дізнався про плани Збаразького РЕМ тільки тоді, коли на дорозі навпроти моєї хати поставили стовп. Чому вони робили це, не питаючи мене? Чому трансформатор закриває проїзд на моє подвір’я?…

Найбільше обурив збаражанина той факт, що у заяві, яку він надіслав на адресу керівника Збаразького РЕМ Петра Підлубного, останній у письмовій формі відповів: встановлення трансформатора, мовляв, з вами погоджено.

– Де є мій підпис на будівництво? – запитує Сергій. – Підпису нема! Це кримінальна справа. Головний інженер РЕМ Василь Солян сказав, що я нібито усно погодився з будівництвом. Але це неправда!

Забудовник додає, що вихід із ситуації, котрий би став компромісом між ним і ремівцями, був, але електрики його зігнорували. Справа в тому, що на початку вулиці новобудов розташований гараж, власник якого був не проти, щоб трансформатор поставили біля нього. Але керівництво РЕМ наполягло, щоб обладнання встановили саме перед будинком Сергія: звідси, мовляв, найбільш раціонально розповсюджуватиметься електроенергія для споживачів вулиці Садової.

– Що важать ці 500-600 метрів? – каже Сергій. – РЕМ зекономив  би матеріали – дроти там всякі, гачки до них. Раціональне розповсюдження енергії – це слова. На вулиці є лише приватні будинки, а не підприємства, що споживають багато енергії…

Сергій, крім того, наголосив: він знає, що трансформатори мають здатність вибухати. У безпосередній близькості від житлового будинку це несе загрозу для людей. Дай Боже, щоб цього не сталося, а коли так буде, то що? Хто буде крайнім? Робітники, які встановлювали трансформатор? До речі, начальник Збаразького РЕМ Петро Підлубний на місці будівництва жодного разу не з’являвся, тому раціональність розміщення трансформатора неподалік житлової новобудови оцінити не здатен, хоча відписку про законність встановлення обладнання від імені очолюваної ним організації Сергієві Клосу надіслав.

– Електрики кажуть, що дотрималися санітарних норм, але це ще питання, – додав забудовник. – Зараз я ставлю претензії, насамперед, до фізичних, так би мовити, незручностей – неможливості заїхати на подвір’я. Про екологічну загрозу думаю в другу чергу, хоча це теж серйозна річ.

У листопаді Сергій написав звернення до обласної і районної прокуратур, Збаразької районної ради, обласного РЕМ і вдруге – до районного РЕМ з вимогою припинити незаконне будівництво. Відповідь наразі надійшла від районної прокуратури: заяву збаражанина вона переадресувала на розгляд місцевої поліції.

У четвер, 14 грудня, електрики таки взялися встановлювати трансформатор. Видно, наприкінці року їм потрібно оперативно «освоїти» кошти. Сергій Клос викликав на місце будівництва поліцію. На виклик приїхали два екіпажі копів, серед яких був і заступник керівника районної поліції Юрій Панахида.

Поліцейські порадили збаражанину звертатися до суду. «Це – цивільно-правові відносини», – пояснили вони. У електриків, сказали, наразі є законне право провадити будівництво, хоча, як на здоровий глузд, зауважили копи, трансформатор у ними обраному місці не мав би стояти.

Крапку у цій конфліктній ситуації має поставити суд.

 

Світлана ЛІЩУК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*