Повідомити новину

Поширити:

Як відомо, Тернопільська обласна рада одна з перших в країні оголосила  2017 Роком Української повстанської армії. Адже саме цьогоріч ми відзначатимемо 75-річчя створення УПА. На Тернопільщині з цього приводу заплановано чимало заходів, щоб вшанувати, згадати, помолитися за народних героїв. Зокрема, за словами першого заступника голови облради Василя Деревляного, цього року збільшили й допомогу воїнам ОУН-УПА з обласного бюджету. Якщо раніше це було 200 гривень, то нині – 500.  А ще Тернопільська обласна рада налагодила тісну співпрацю з Координаційною радою з вшанування пам’яті лицарів ОУН і УПА. І 7 червня за участі членів ради та Василя Тимофійовича у стінах обласної ради відбулась прес-конференція.
Про нагороди, їх історію розповіли кандидат історичних наук, голова Координаційної ради з вшанування лицарів ОУН-УПА Микола Посівнич, голова правління благодійного фонду імені Петра Гудзоватого «Соловей» Андрій Гудзоватий, кандидат історичних наук Сергій Волянюк.
За словами істориків, УПА – єдина в історії повстанська армія, котра спромоглася утворити власну систему нагород і заохочень. З метою вшанування пам’яті лицарів ОУН та УПА Ювілейний комітет вирішив відновити повстанські нагороди та вручити їх нащадкам.
Доповідачі повідомили, що, на жаль, ці нагороди мало хто отримав. У ті часи повстанців тільки повідомляли про відзнаки. До слова, нагороди відновили за ескізами відомого художника Ніла Хасевича і виготовили за кошти меценатів і небайдужих громадян.
На жаль, як зазначили активісти, із 1100 нагороджених вдалося встановити родичів лише половини. Серед достойників є багато тернополян – 525, однак ідентифіковано з них лише 30 відсотків.
Історики кажуть, що складно виявити першоджерела про нагородження. Окрім цього, у багатьох документах вказується лише псевдо,  а не ім’я та прізвище.
«Головне наше завдання – встановити усіх відзначених мужніх борців за волю України, знайти їхніх нащадків та вручити їм нагороди», – кажуть ініціатори. Координаційної ради з вшанування пам’яті нагороджених лицарів ОУН та УПА входять понад 40 істориків, які вивчають документи та розшукують родичів.
Члени Координаційної ради, котрі брали участь у прес-конференції, попросили Василя Деревляного, щоб усі ці нагороди нащадкам вручали у святковій атмосфері, щоб відчувалася вагомість події, а героїзм предків залишився у пам’яті нащадків. Василь Тимофійович пообіцяв, що обласна рада докладе до цього максимум зусиль.
Зоряна ДЕРКАЧ