Підбиваючи підсумки ІІІ сесії обласної ради, можна сказати, що вона стала плідною та результативною. Майже мільйон гривень направили на шкільні автобуси для громад, внесли зміни до бюджету, забезпечили майже мільйон гривень на аеропорт, що дасть можливість поновити ліцензію, прийняли низку програм тощо.
Разом з тим, неабияким розчаруванням, і не лише для мене як голови обласної ради, а й для громад краю, стало неприйняття рішення «Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Тернопільської області». У сесійній залі під час його обговорення було багато розмов та галасу. Популістські балачки переважили здоровий глузд. Не допомогли і звернення до депутатів сільського голови Великих Дедеркал Шумського району Івана Данилюка з проханням пришвидшити процес створення нової об’єднаної громади навколо їхнього села. Він прямо сказав, що, спостерігаючи за сусідами, які об’єднались, його односельці переконались, що саме такий шлях веде до успіху та позитивних змін. Те саме говорили і представник Великоглибочецької громади Тернопільського району, і голова Заводської селищної ради об’єднаної територіальної громади Чортківського району Людмила Правлінська.
І це не дивно, що люди хочуть об’єднуватись, адже реалізація адміністративно-територіальної реформи за рік принесла конкретні результати. До прикладу, за півріччя поточного року Байковецька громада виконала бюджет на 127%, а це – перевиконання на 4 млн. 207 тисяч грн., Великі Гаї – понад 164% – майже 4 млн. 300 тисяч. Золотий Потік, де багато років поспіль було невиконання бюджету, сьогодні має 180% перевиконання. І так практично всюди. Децентралізація у сфері бюджетних відносин сприяла виконанню бюджету Тернополем за півроку на 141,4% – майже 104 млн.
Уже цього року на розвиток інфраструктури об’єднаних громад в область надійшло 155,5 млн. грн. субвенції з державного бюджету. До прикладу: Великогаївська об’єднана громада отримала понад 8 млн. грн., Байковецька – 4 млн., Золотниківська – більше як 8,5 млн., Золотопотіцька – майже 6,5 млн. тощо.
Що скажемо людям, шановні колеги, якщо знову область втратить чималі кошти і, що ще небезпечніше, – шанс на зміни?! Як пояснюватимемо блокування реформ? Адже те, що минулоріч зволікали із прийняттям рішень щодо перспективного плану та об’єднання громад, області вартувало мінус 90 млн. грн. Ми не такі багаті, щоби розкидатися такими сумами. І, властиво, це ж не просто цифри – це нові чи відремонтовані заклади соціально-побутової сфери, це дороги, вуличне освітлення і ще багато з того, що потрібно нашим містам і селам. Саме поліпшенням умов життя людей та якості адміністративних послуг має вимірюватись робота депутата. А всі інші балачки – здебільшого популізм та демагогія. Переконаний, рано чи пізно краяни дадуть цьому оцінку.
Довідково:
На території області нині функціонують 26 об’єднаних територіальних громад.
У результаті об’єднаними громадами охоплено майже 27% площі області (3830 км²), 167 рад (283 населені пункти) та 229 тис. населення.
Зміни до перспективного плану формування територій громад Тернопільської області передбачають загалом 49 об’єднаних громад шляхом утворення 24 нових, а також розширенням 18 з 26 існуючих.