Світова спільнота сьогодні відзначає День пам’яток та визначних місць, гаслом якого є “Збережемо нашу історичну батьківщину”. В Україні цей день називається “День пам’яток історії та культури”.
Архітектурно-містобудівна спадщина Тернопілля представлена замками XIV—XVII століть, католицькими і православними храмами доби ренесансу і бароко, унікальними пам’ятками дерев’яного церковного будівництва. На території області розташовані понад 3,5 тис. пам’яток історико-культурної спадщини та 419 територій і об’єктів природно-заповідного фонду.
Найцікавішими та найвідвідуванішими туристичними об’єктами області є Кременецько-Почаївський та Національний заповідник „Замки Тернопілля”, до якого належать 14 замків та палаців, Почаївська Свято-Успенська лавра, Марійський духовний комплекс, Язловецький монастир ордену Сестер Непорочного Зачаття, пам’ятки природи на територіях, що належать до Національних природних парків „Кременецькі гори”, „Дністровський каньйон” та Державного природного заповідника „Медобори”, а також унікальні карстові печери „Вертеба”, „Кришталева”, „Млинки”; Дністровський каньйон – одне із 7 чудес України, Джуринський водоспад. Саме такі культурні, історичні та природні пам’ятки репрезентують область на всеукраїнському та навіть світовому рівні.
Такі щедрі дари природи, окрім перспективи для Тернопілля перетворитися у туристичний центр країни, несуть певні виклики. Для їх вирішення необхідне об`єднання зусиль влади, громади, бізнесу та науки задля популяризації туризму в нашому краї та Україні в цілому. Адже процеси їх розвитку, реконструкції, забудови, інвестиційна діяльність в історичних ареалах мають грунтуватися на принципах збереження й оптимального використання об’єктів культурної спадщини, охорони історико-архітектурного середовища.
Згідно із Законом “Про охорону культурної спадщини”, прийнятим у 2000–му році, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою. Таким чином урегульовано правові, організаційні, соціальні й економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження для нинішнього і майбутніх поколінь. Разом з тим розуміємо, що така робота потребує чималих коштів.
Обласна рада долучається до збереження цих пам’яток. Зокрема: в області діє, прийнята у березні 2016 року, «Програма збереження культурної спадщини Тернопільської області на 2016-2020 роки». У рамках цієї програми передбачена реставрація пам’ятки архітектури XVIII ст. – Ратуші в м.Бучачі за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з міського бюджету Бучача у розмірі понад 2 мільйони гривень.
Також спрямовано кошти Борщівському обласному краєзнавчому музею для ремонту приміщень та башт – 800 тис. гривень; обласному літературному музею Ю.Словацького в м. Кременці для ремонту покрівлі – 300 тис. гривень; Тернопільському академічному обласному театру актора і ляльки на заміну системи протипожежної сигналізації – 180 тис. гривень.
У 2017 році надано кошти в сумі 500 тисяч гривень для фінансування заходів з метою впорядкування та проведення благоустрою історичного місця розташування табору Воєнної Округи УПА «Волинь-Південь», який розташований у селах Стіжок та Антонівці Шумського району; на проведення інвентаризації пам’яток культурної спадщини – 100 тис. гривень; для проведення капітального ремонту приміщення обласному комунальному музею Богдана Лепкого в м. Бережанах – 370 тис. гривень. Тернопільському обласному краєзнавчому музею спрямовано 250 тис. гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації та поточні видатки. Тернопільському академічному обласному українському драматичному театру ім.Т.Г.Шевченка на реконструкцію приміщення для глядачів із заміною вікон та дверей – 1419,4 тис. гривень. Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці для проведення капітального ремонту даху та фасаду з елементами енергозбереження спрямовано 1270 тис. гривень. А ще у 2016 році (фактичний початок нашої каденції) на співфінансування заходів із відзначення 100-річчя бою легіону УСС на горі Лисоня було надано 140 000. Музейний комплекс “Лемківське село” отримав з обласного бюджету 150000 гривень на технічне переоснащення із заміною діючих електричних мереж тощо.
До слова, в приміщенні Тернопільського краєзнавчого музею сьогодні, 18 квітня, буде репрезентовано виставку «Пам’яткоохоронна робота на Тернопільщині у 2017 році. Дослідження, знахідки, проекти», приурочену Року охорони культурної спадщини в Україні, Міжнародному дню пам’яток та визначних місць.
На виставці представлені результати археологічних досліджень 2017 року на території Тернопільського, Бережанського замків, оборонного монастиря оо. Домініканців XVII ст. у Чорткові, дослідження палацово-паркового комплексу в смт Вишнівець Збаразького району та літописного міста Данилів біля села Стіжок Шумського району.
Також показані проекти реконструкції Тернопільського замку та відновлення і реконструкції палацу графа Бадені у Коропці Монастириського району архітектурної майстерні Ю. Вербовецького.
Важливими експонатами виставки є матеріали, виявлені в результаті розкопок і ексгумації жертв «Ягільницької трагедії». Це – натільні медальйони із зображенням Матері Божої та написами церковнослов’янською мовою, залишки паперових сторінок молитовників, відзнака з тризубом, а також гудзики, ложки, гільзи від патронів, гребінці, підошви взуття тощо. На окремому банері є фотографії розстріляних оунівців а також повний перелік прізвищ та імен.