Незважаючи на примхи погоди, ХІ фестиваль «Борщівська вишиванка» зібрав на Тернопіллі тисячі людей. З усієї країни зібралися охочі помилуватися чи й придбати вишиті сорочки, посмакувати фірмовим борщем.
Розпочалося святкування у суботу, 8 вересня, відкриттям етнографічної виставки «Борщівська народна сорочка» з фондів Борщівського обласного краєзнавчого музею. Після цього відбулася презентація фото-проекту «Чорна сорочка з узором ріллі і кров’ю освячена доля її» та різноманітні майстер-класи. Завершився перший день святкування молодіжною забавою.
У неділю, 9 вересня, у центрі міста презентували виставку вишиванок сіл району, об’єднаних територіальних громад «Вишиванка, мов пісня, з далеких століть», декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва майстрів Тернопільщини.
Люди кажуть, що сьогодні намагаються зберігати старовинні речі, передають їх з покоління в покоління, розповідають нащадкам про традиції, родовід.
Завітала на свято народна майстриня Ірина Харатін, член Спілки народних майстрів України, керівник гуртків «Лялька-мотанка», «Диво-писанка» Скала-Подільського дитячого парку.
«Лялька-мотанка» – це оберіг нашого народу. Тому я вже роками докладаю чимало зусиль, щоб прищепити дітям любов до традицій, культури, звичаїв», – сказала пані Ірина.
Учасники фестивалю презентували різноманітні експозиції. До слова, оригінальні гарбузи привезли з Лановеччини.
А ще на традиційному фестивалі «Борщ’їв» готували традиційний борщівський борщ. Господині розповіли, що зготували понад 200 літрів борщу та пригостили ним гостей фестивалю.
«Нас часто запитують про секрет приготування. Ми завжди наголошуємо, основне – додати багато-багато любові», – каже одна з господинь Зоряна Диць.
Під час свята відбулися презентація вишиваної карти України в рамках акції єднання «Україно моя вишивана» та етнографічне дефіле «Борщівська скриня». Завершився фестиваль фольклорно-мистецьким дійством «Чорна борщівська сорочка – роду мого оберіг».
На свято завітали очільники області – голова ОДА Степан Барна та голова обласної ради Віктор Овчарук.
«Сьогодні ми робимо усе для того, щоб про «Борщівську вишиванку» знали у всьому світі. Такі фестивалі допомагають оцінити нашу самобутню культуру, відродити традиційні вишиванки, які є елементами нашої духовності, а також виявити хист у танцях та піснях. Тернопільщина – культурно багатий край, тому ми маємо що показати Україні та світу», – наголосив Степан Барна.
Принагідно очільник області за відмінне виконання службових обов’язків, самовідданість, професіоналізм, бездоганну військову дисципліну нагородив медалями «За службу Україні» військовослужбовців Любомира Гуменюка, Алефтину Затолокіну та Олега Мурзу. Водночас, за багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий внесок у розвиток українського декоративно-прикладного мистецтва грамотою Тернопільської облдержадміністрації нагороджено Тетяну Дяківнич.
«Споконвіків орнамент на рушнику, сорочці, скатертині є ознакою українства. Кожна частинка нашої землі має свою, не схожу на інші, вишивку – за орнаментами можна вивчати географію України. Усі райони нашого краю вирізняються своїми неповторними візерунками та барвами. Та найбільш впізнаваною, найунікальнішою є вишивка мого рідного краю – Борщівщини. Завдяки небайдужим митцям та сподвижникам про борщівську вишиванку тепер знають в усьому світі. Вона по-справжньому стала візитівкою Тернопілля.
Дякую усім, хто зберіг, хто вивчав, шанував, хто пропагував та продовжує пропагувати і берегти цей безцінний вишитий скарб. Низький уклін ініціаторам фестивалю. Переконаний, що борщівська вишиванка скликатиме на Тернопілля все більше і більше гостей», – сказав Віктор Овчарук.
Співали українських пісень, танцювали, смакували унікальний борщівський борщ. Так святкували у Борщові.
Зоряна ДЕРКАЧ