Повідомити новину

Поширити:

Минулого тижня Верховна Рада прийняла бюджет на 2018 рік. Великим його позитивом експерти відразу назвали підтримку децентралізації. Політики дотримали слова і половину бюджету – 556 мільярдів гривень – спрямували на адміністративно-територіальну реформу. Це майже на 70 мільярдів більше ніж було передбачено цього року і в рази більше ніж у попередні роки. Разом із грошима у політичне і господарське життя приходять і значні позитивні результати.
Нагадаю, завдання адміністративно-територіальної реформи – розв’язати політико-правові проблеми місцевого самоврядування, передусім, за рахунок розширення повноважень та фінансових можливостей територіальних громад і, відповідно, їх представницьких органів, а також перетворення місцевого самоврядування на фінансово спроможний, ефективний та відповідальний інститут публічної влади. Суть реформи – створення дієздатних та спроможних територіальних громад, об’єднаних навколо центрів економічного розвитку, оптимальних за площею та ресурсами, що дало б можливість забезпечити однаковий рівень якісних адміністративних та інших публічних послуг, максимально наближених до споживача. Чи вдалося нам в області виконати ці поставлені завдання?
На жаль, лише частково, хоча Тернопільщина продовжує бути лідером у процесі здійснення реформ. В області діють 40 ОТГ, які об’єднали 240 рад базового рівня, 411 населених пунктів. Візьмімо, для прикладу, Великогаївську сільську об’єднану територіальну громаду. Доходи її бюджету з часу створенння ОТГ (2015 рік) зросли  більш як у дев’ять разів і цьогоріч становитимуть 77,7 млн грн. Зрозуміло, що зросли й видатки – до 50,7 млн грн. Але громада не лише впоралася з усіма обов’язками, й активно розвивається. За рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад та власних коштів у цьому році тут реалізують проект з реконструкції адмінбудинку, вартістю 5,7 млн грн, де буде діяти і центральний офіс ЦНАПу громади.
За рахунок співфінансування з держбюджету на території громади побудовано та відремонтовано понад 20 кілометрів доріг, якими з’єднуються села Великі Гаї, Товстолуг, Білоскірка, Грабівці, Козівка, Баворів, Смолянка, Скоморохи, на суму 16,4 млн грн, а також чотири кілометри сільських доріг у Великих Гаях, Білоскірці та Грабівцях – на суму майже 4 млн грн.
Упродовж 2016-2017 років тут реконструйовано електричні мережі вуличного освітлення в дев’яти населених пунктах. Придбано та встановлено 12 дитячих майданчиків. У Великогаївській громаді навіть не виникає питання стосовно доцільності чи недоцільності роботи навчально-виховних закладів. Тут здійснено реформу галузі, і, як результат, у громаді функціонує опорна школа, оснащена сучасними кабінетами фізики, хімії, біології, а також три її філіали, дві загальноосвітні школи, три навчально-виховні комплекси, три дошкільні навчальні заклади.
Всі освітні заклади капітально відремонтовані з урахуванням сучасних енергозберігаючих технологій.
У планах громади вже з початку наступного року забезпечити ефективне функціонування мережі первинної ланки надання населенню повноцінної медичної допомоги. Причому, не закриваючи діючі медичні установи, а перепрофільовуючи їх та переобладнуючи під амбулаторії.
Чи візьмемо Байковецьку сільську об’єднану територіальну громаду, до складу якої увійшли 5 сільрад та 7 населених пунктів. Наразі триває процес приєднання ще 4 сіл: Гаїв-Шевченківських, Охримівців, Чернелева-Руського та Соборного. Тобто, навіть ті, хто ще вагався, повірили в ефективність реформування. До речі, бюджет громади станом на грудень цього року становить 57 млн грн.
Ви можете мені закинути, що я вибираю найоптимальніші приклади невеликих і найкращих сільських громад. Що ж, давайте подивимося на справи в Шумській об’єднаній територіальній громаді, до складу якої увійшли 36 населених пунктів з населенням 21306 чоловік. Дохідна частина бюджету громади становить 100,5 млн грн.
З часу утворення тут реалізовано 12 соціально значимих проектів, серед яких капітальні ремонти навчальних та навчально-виховних закладів, медичних установ, облаштування спортивних та дитячих майданчиків, капітальний ремонт комунальних доріг, впровадження системи зовнішнього електроосвітлення в селах Залісці, Забара, Велика Іловиця, Бриків, Биківці, спорудження системи питного водопостачання в селі Гута…
Цьогоріч за рахунок субвенцій з державного бюджету на умовах співфінансування у громаді здійснюють проекти на суму понад десять мільйонів гривень…
Подібна ситуація спостерігається в переважній більшості інших самодостатніх об’єднаних територіальних громад області. А тому вкотре закликаю усі громади сіл, селищ, міст (а їх є 365) до об’єднання. Бо так чи інакше, сьогодні або завтра цей процес розпочнеться, він неминучий, бо адміністративно-територіальна реформа не має зворотного ходу. Правда, нині це можна зробити добровільно, а невдовзі, можливо, доведеться і адміністративним способом.
Особливо хочу застерегти: помилково розглядати реформу децентралізації лише з точки зору децентралізації бюджетної політики, бо сьогодні так вигідно. Так, але хіба тільки окремій групі людей? Так, вигідно громаді, державі! І приклади успіхів децентралізації в нашій області вселяють оптимізм та надію на нові якісні зміни. Сподіваюся і на взаєморозуміння та співпрацю у цьому напрямку всіх гілок влади області, бо саме це нині вкрай потрібне суспільству.

Записав Володимир БАВОРІВСЬКИЙ