Повідомити новину

Поширити:

Ой, ішла я в Зарваниці,
Та й поміж полями
Шелестіли колоски
Стиглими зернами.
Ой, ішла я в Зарваницю
Разом з матерями,
Чиї діти не вернулись
З війни з москалями.
Ой, ішла я в Зарваницю
Та й поміж дощами…
Українське небо плакало
рясними сльозами.
Ой, ішла я в Зарваницю
Матінку просити,
Щоб не дав Господь москалям
Україну вбити…
Незважаючи на примхи погоди, цьогоріч Загальноукраїнська проща, яка відбулася у Марійському духовному центрі в Зарваниці, була не менш велюдною. Протягом двох днів святиню відвідали близько 100 тисяч прочан, які молилися до Богородиці й просили у Неї заступництва для українського народу та миру. На прощу, присвячену 1030-літтю хрещення Русі-України, прийшли не тільки жителі Тернопільщини, а й сусідніх областей, з’їхалися прочани зі всієї України та світу: з Європи, США, Канади, Аргентини, Австралії.
Архієрейська Літургія, яку очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав, була присвячена молитві за мир та цілісність України. На прощу також прибув помолитися Президент України Петро Порошенко, народні депутати України, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук (його день народження припав на другий день Прощі), голова Теребовлянської РДА Юрій Ништа та інші високодостойники. На Літургії також спільно молився кардинал Гуалтьєро Бассетті, Президент Єпископської Конференції Італії, у єпархії якого сьогодні є близько півмільйона українців.
Також прочани прибули до цього святого місця, як сказав Блаженнійший Святослав, аби зустрітися з Богородицею. З нашою Матір’ю, яка ніколи нас не покидала. Щоби молитися перед Її чудотворною Зарваницькою іконою. «Просімо нашу Богородицю, щоби через її молитви, через заступництво і молитви віруючих сердець нашої Церкви Господь торкнув наш народ. Щоб те, про що ми так молимося і мріємо, стало дійсністю в нашому житті», – попросив Глава Церкви.
Загальноукраїнська проща у Марійському духовному центрі уже стала місцем не лише для молитви. Молодь зі всієї України зустрічається з Главою УГКЦ. Власне, цим спілкуванням і розпочинається молитовна дорога до Бога. Молодь отримує настанови та чує про ті прописні істини, які спрямовують їх на подальший розвиток.
«Повчання з боку Блаженнійшого Святослава є прикладом для наслідування не тільки для молоді, а й для всієї української нації, –  зазначив голова Тернопільської ОДА Степан Барна. – Його державницька позиція свідчить про те, що ми сьогодні маємо задумуватися не тільки над тим, що нам дала держава, а й що ми дали державі. І тільки в єдності можемо перемогти як зовнішнього, так і внутрішнього окупанта».
Особливо прекрасний Марійський духовний центр уночі під час вечірнього походу зі свічками. Той досвід, коли тисячі людей запалюють вогники й єднаються дорогою до Матері Божої у спільній молитві, неоціненний. Адже впродовж кількох годин територія святині наповнена не лише світлом, а й теплом і любов’ю, щирою вірою та милосердям. Цьогоріч у ніч на 15 липня відбувся багатотисячний похід паломників із запаленими свічками від парафіяльного храму до місця появи Богородиці. Процесію очолили Глава і Отець УГКЦ Блаженнійший Святослав та Кардинал Гвалтьєро Бассетті. Традиційно біля каплиці Матері Божої відбулося Богослужіння, яке провів Глава УГКЦ. Він наголосив на тому, що сьогодні ми в своїх молитвах маємо згадувати усіх політв’язнів, які не здаються і продовжують боротися там, у неволі. «Молимося за них. А також за мільйони синів і дочок, які змушені виїжджати за кордон, щоб прогодувати свої родини. Молимося за наші родини. Молимося за Донбас. За наших воїнів-героїв та за те, щоб настав мир в Україні», – звернувся до багатотисячного люду Глава УГКЦ під час свого казання.
Блаженнійший Святослав, запрошуючи до слова Президента Петра Порошенка, сказав: «Він так само, як і ви, прийшов на молитву за Україну разом зі своїм народом. Вітаємо вас як очільника нашої держави, як Головнокомандувача Збройних сил України, як того, кому Господь поклав на плечі обов’язок захищати свою державу і будувати її».
Президентська промова була виваженою й зворушливою, і в очах багатьох прочан з’явилися сльози. У своєму слові Петро Порошенко зазначив, що особливе місце в нашій історії посідає Українська греко-католицька церква.  «Цими днями розпочинаємо відзначати 1030-ту річницю хрещення України-Русі, а історія нашої державності сягає ще дохристиянських часів. Свято, що наближається, – спільне для більшості українських християн. Ми всі – єдиного Володимирового хрещення. Ми належимо до унікальної київської християнської традиції. І Господь дав нам одну-єдину Україну. Її велич, перебуваючи на київських пагорбах, передбачив ще апостол Андрій Первозванний, – звернувся Глава держави до прочан. – Ми – спадкоємці Київської Русі-України. Разом зупинили агресора і зберегли Українську державу, збудували боєздатну армію. Утверджуємо державну мову – невід’ємну складову сили та успіху нашого народу. Розвиваємо всі наші Церкви, а Православній повертаємо українську ідентичність та рівноправне місце посеред інших православних церков світу. Наша армія боронить нашу землю. Наша мова боронить наше серце. Наша віра боронить нашу душу».
Петро Порошенко зазначив, що Зарваниця – одне із найвідоміших святих місць в Європі, в світі, яке в братолюбному дусі християнської єдності  відкрите для вірних інших церков, і зауважив, що  днями, на Івана Хрестителя, тут молилися православні прочани Тернопільщини, а на Успіння прибудуть православні паломники з Івано-Франківщини.
«І я, православний українець, почуваюся тут, серед вас, надзвичайно затишно. Бо ми з вами молимося за мир. Ми з вами молимося за Україну. І я переконаний, що Господь почує нашу молитву», – додав Президент.
Глава держави подякував усім за велику волонтерську роботу, за допомогу Збройним силам України: «Я, як Верховний Головнокомандувач, хочу подякувати і українським військовим, і військовим капеланам, і матерям та дружинам загиблих, які сьогодні з нами спільно молилися. Хочу підтримати людей, які залишилися на окупованих територіях, переселенців. На передовій поруч із військовими, наголошую, стоять священики-капелани, які надають нашим героїчним воїнам духовну підтримку, які моляться за нашу перемогу і мир на рідній землі».
Петро Порошенко наголосив на тому, що Українська греко-католицька церква забезпечила постійну комунікацію із західноєвропейською християнською спільнотою. «В часи, коли Україна була бездержавною і розділеною між сусідами, саме УГКЦ, особливо в часи владарювання митрополита Андрея Шептицького, на основі церковної структури створила прообраз українського національного організму… Священики, їхні сини, онуки цілими династіями формували українську інтелігенцію», – сказав Президент.
Глава держави підтримав слова Предстоятеля УГКЦ Святослава Шевчука, який сказав про великого митрополита Шептицького, як про етнарха українського народу, батька української нації, дух, думка, молитва якого вийшли далеко поза рамки історичного періоду, в якому він служив Богові і людям.
Петро Порошенко також додав, що наступник митрополита Шептицького – Йосип Сліпий, який народився в цих краях, об’єднав українську діаспору та перетворив її на могутній чинник на шляху України до  незалежності.
«Національне відродження 80-х років минулого століття почалося із відродження УГКЦ. Услід за Церквою з катакомб вийшла й Україна. Українська греко-католицька церква весь період свого служіння, заплативши кров’ю святих мучеників, непохитно відстоює віру Христову та українську державність»,  – сказав Президент.
Він зазначив, що ми всі пам’ятаємо та віддаємо належну шану Любомирові Гусару, який залишається великим моральним авторитетом і вчителем.
Наприкінці Петро Порошенко подарував Блаженнійшому Святославові євхаристійний набір. «Це дуже урочистий день, у тому числі і для мене, бо я сьогодні вперше тут і перебуваю під великим враженням від нашої спільної молитви», – поділився пан Порошенко.
Глава УГКЦ подякував Президенту за спільну молитву і подарував на згадку копію Чудотворної ікони Зарваницької Богородиці. «Вона є свідком неподіленої Київської церкви», – зауважив Блаженнійший Святослав.
Наприкінці прощі Петро Порошенко поспілкувався з прочанами.