Принцип «гроші йдуть за пацієнтом» означає, що Національна служба здоров’я України щомісяця виплачує закладам охорони здоров’я стільки грошей, скільки пацієнтів вони обслуговували (уклали декларацій). Це може бути як лікарня, так і звичайний ФОП, що надає медичні послуги. Всі дані відкриті на сайті НСЗУ, пише розробник системи ProZorro Володимир Фльонц. Він продемонстрував це на прикладі Львівської області.
А що у нас – на Тернопільщині? Найпростіше дослідити за даними Національної служби здоров’я фінансування сімейних лікарів, які зареєструвалися підприємцями. Адже ці суми надходять винятково на їхню діяльність. Водночас важко вирахувати, скільки отримують сімейні лікарі у поліклініках, адже тут великий медперсонал – керівництво, медсестри, санітарки.
Так от, в нашій області зареєстровано п’ять сімейних лікарів-ФОПів. У лютому вони отримали у загальній сумі 185500 гривень. Один лікар отримав найбільше – понад 87 тисяч гривень, другий понад 55 тисяч гривень. Щоправда, є лікар, який отримав 3,5 тисячі гривень.
Тож гроші таки пішли за пацієнтами. З наведених цифр можна зробити висновок: тепер успішним сімейним лікарям можна не думати про хабарі – їхня винагорода за працю й без того є гідною. Ясна річ, лікарю-ФОПу, напевно, слід заплатити за оренду приміщення, сплатити податки, видати зарплату медсестрі… Однак, навіть зважаючи на ці витрати, у лікаря залишається пристойний дохід.
Ольга КУШНЕРИК