Повідомити новину

Поширити:

02089Рішення п’ятої сесії Тернопільської районної ради від 29 липня цього року звільнити з посади головного редактора районної газети «Подільське слово» Ганну Макух та призначити на її місце абсолютно нову людину цілком ідентичне репресивній політиці колишньої псевдоімперії. А все тому, що, виносячи це питання на розгляд сесії, керівництво району знехтувало думкою колективу редакції газети.
— Президія районної ради отримала звернення від ініціативної групи, —  повідомив під час сесії голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко. —  У зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ», депутати Тернопільської районної ради занепокоєні  долею газети «Подільське слово». З метою збереження видання та його подальшого розвитку, нарощування тиражів і наповнення цікавим контентом депутати Ігор Хомко, Ігор Мигдаль, Андрій Кузь, Ярослав Решетуха, Олександра Шуліга, Юрій Малецький, Володимир Дзудзило, Юрій Федуник, Роман Сивак, Арсен Чудик, Микола Михальчишин, Руслан Тарасенко, Віктор Свербивус, Марія Лотоцька, Олександр Гасілін, Володимир Мокрицький, Володимир Костик підписалися за те, щоби розглянути на сесії питання звільнення головного редактора газети.
Це всіляко приховувалося від колективу редакції. Про те, що питання розглядатимуть на сесії, ми дізналися 28 липня, в другій половині дня, здаючи газету до друку. Поспіхом зібрали збори колективу й підготували звернення до голів районної ради, райдержадміністрації, профільної комісії та депутатів. Однак думка працівників газети нікого не цікавила… Більше того, ніхто з депутатів, із керівництва району не спромігся пояснити причини такого рішення, навести аргументів «за» чи «проти». Всі мовчали, як мишки, а один із обранців поспішно говорив: «Голосуємо, голосуємо!» І проголосували. «За» —  20 із 31 присутнього на сесії депутата. Лише Олександр Гасілін проголосував «проти». Інші утрималися.
На місце Ганни Макух призначено дружину підгороднянського сільського голови Наталю  Чапрак. Голосування відбулося з порушенням Закону України «Про реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ», адже «Подільське слово» перебуває у процесі реформування, тому державні органи влади вже не мають права звільняти та призначати головного редактора.
А тим часом Наталя Чапрак розповіла, що має 25 років трудового стажу. Працювала у газеті «Чарівниця», де була перекладачем, літературним редактором, виконуючим обов’язки головного редактора. З 2000-го  року перебуває на посаді головного редактора газети рекламного спрямування «У кожен дім», яку розповсюджують безкоштовно. Попри це, в журналістському середовищі Тернопільщини ім’я Наталії Чапрак нікому не відоме.
На запитання, де можна почитати її статті, вона  відповіла, що її писанини ніде не видно, бо вона не підписується своїм іменем. Відтак натяком обізвала працівників газети «заробітчанами» і такими, що пишуть нецікаво, не усвідомлюючи, що поняття цікавості є суб’єктивним. Про те, в якому напрямку розвиватиме газету, сказала: «Я знаю, що робити для того, аби газета могла сама себе утримувати. Але не обіцяю, що мені це вдасться, бо це не тільки від мене залежить, а значною мірою – від колективу. Якщо ви думаєте, що вже у п’ятницю газета вийде зовсім інша, то я вас розчарую: ні цієї п’ятниці, ні наступної, і, можливо, через місяць і через два, не вийде». Словом, ось така стратегія розвитку газети під керівництвом нового невідомого редактора.
—  Спочатку про події напередодні сесії районної ради 29 липня, – каже Ганна Макух. — День виходу газети «Подільське слово» —  п’ятниця, отож, від роботи над черговим номером у середу в редакції було гаряче. О другій половині дня почалися дзвінки від окремих депутатів про те, що в Тернопільській районній адміністрації збирають підписи за моє звільнення. Я вдячна цим людям за надану інформацію, адже інакше ми б узагалі не змогли нічого зробити. Наступного дня, у четвер вранці (газетний день), я поїхала в райдержадміністрацію до Олександра Похилого. Під його кабінетом саме збиралися депутати районної ради від БПП «Солідарність». На моє запитання, чи відомо їм що-небудь про збір підписів за відставку редактора «Подільського слова», вони зі здивуванням в один голос відповіли, що їм про це нічого не відомо. Буквально через кілька хвилин відбулася розмова з головою райдержадміністрації Олександром Похилим. Він роздратовано сказав, що збір підписів – це дезінформація, що жодних подань про головного редактора на цю сесію нема. Я поїхала в редакцію випускати черговий номер, а вже через кілька годин пролунали  телефонні дзвінки про те, що питання про відставку головного редактора вносять на розгляд сесії. Коли в п’ятницю, під час сесії, голова районної ради оприлюднив звернення ініціативної групи, більшістю підписантів виявилися ті ж самі депутати від партії влади, з якими я говорила напередодні під кабінетом голови Тернопільської РДА.
Дії Олександра Похилого мають пояснення, адже роботою колективу газети і редактором він постійно незадоволений, переконана Ганна Макух. Вимагав надсилати перед друком сигнальні сторінки газети для цензури – редакція не погодилась. Його вживані фрази: «Чому на першій сторінці якісь механізатори, якісь діти, а не я?», «Для чого в газеті матеріали про «Мрію»?» Докори з приводу того, що в кожному номері «Подільського слова» —  проект «Об’єднана громада» взагалі шокують.
– Безпідставність звільнення головного редактора очевидна. Колектив бореться. Нам допомагають юристи Національної спілки журналістів, проекту «Реформа роздержавлення в Тернопільській області», який здійснює Тернопільський прес-клуб у партнерстві з ОДА за підтримки програми Євросоюзу «Український медійний проект». Голова Тернопільської райдержадміністрації Олександр Похилий і депутати, які проголосували за  відставку головного редактора газети, насправді, свідомо викопали могилу газеті. З цього часу робота редакції паралізована, – резюмує Ганна Макух.
—   З 1 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», – наголошує юрист обласної організації Національної Спілки журналістів України Роман Руснак. – Одночасно і відповідно до нього внесено зміни у низку інших законів. Зокрема, статтю 8 Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» доповнено новим положенням – «Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації», а з глави 4 «Повноваження районних і обласних рад» Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» ВИЛУЧЕНО речення «Заснування засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників», яке до 1 січня 2016 року було написано у пункті 7 статті 43 «Питання, які вирішуються районними й обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях».
Ймовірно, ця ситуація —  результат чиїхось нездорових амбіцій. Аби захистити власні честь і гідність, редакція «Подільського слова» направила звернення Президенту України і звертатиметься до суду. Працювати в умовах радянського рагулізму не хоче ніхто.
Андрій ОМЕЛЬНИЦЬКИЙ,  завідувач відділу тернопільської районної газети «Подільське слово»
Р.S. Редакція готова надати газетну трибуну для висвітлення інших точок зору цієї конфліктної ситуації.