Повідомити новину

Поширити:

Відомо, що в Україні не просто АТО, а точиться жорстка боротьба, у якій держава відстоює свою незалежність і цілісність. І Шевченковке «Любіть її… Во врем’я люте» вкотре звучить для українців і заклинанням, і нагадуванням.
Ставка робиться на військо, здатне протидіяти ворогу. Доктрина контрактної армії, яка з’явилася ще за мирних часів (передбачалося, що з 2017 року армія повністю стане контрактною), у зв’язку з військовим конфліктом зазнала змін. Отже, наразі маємо строкову військову службу, військову службу за мобілізацією та військову службу за контрактом.
Про військову службу за контрактом – розмова з в.о. військового комісара області полковником Олександром Олександровичем Скумбрієм.
– Від початку агресії в Криму  та на сході країни було проведено 6 хвиль часткової мобілізації і призвано до лав армії сотні тисяч бійців. Ще багато патріотів пішли добровольцями. Чому, на ваш погляд, нині акцент робиться на контрактників?
– Міністерство оборони та військкомати проводять активну агітаційно-роз’яснювальну роботу щодо пошуку кандидатів на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу. Чому? Бо армії потрібні свідомі воїни, які розуміють свій військовий обов’язок і готові його виконувати. Держава створює належні умови для проходження такої служби, усіляко заохочує громадян стати на захист Вітчизни. Уже ні в кого немає сумніву в правдивості відомого вислову: той, хто не дбає про власну армію, з часом буде годувати чужу.
За минулий рік військкомати області скерували у військові частини 1241 особу,  з якими уклали контракти на військову службу. Сьогодні вони служать у різних куточках країни: від Закарпаття до Сходу. Цьогоріч ми запрошуємо на високооплачувану роботу за контрактом до лав ЗСУ осіб рядового, сержантського і старшинського складу призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну або повну середню освіту, незалежно від того, чи проходили строкову військову службу, військовозобов’язаних, а також жінок віком від 18 до 60 років, які не мають військових звань офіцерського складу та є придатними за станом здоров’я. Зокрема, запрошуємо й осіб офіцерського складу.
– Яку зарплату отримують контрактники, і які соціальні гарантії їм передбачено?
– Грошове забезпечення військовослужбовця залежить від посади, військового звання, кваліфікації, терміну та умов проходження військової служби. Воно складається з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення. На сьогодні грошове забезпечення осіб рядового, сержантського та старшинського складу становить від 7100 до 14000 гривень на місяць. Крім того, у разі відбуття в щорічну чергову відпустку (від 30 до 45 діб) виплачується грошова допомога на оздоровлення в розмірі від 4200 до 4500 гривень. У такій же сумі надається щорічна матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем.
Для осіб офіцерського складу грошове забезпечення становить від 9 до 16 тисяч гривень, відпускні – 8 тисяч гривень, стільки ж – на вирішення соціально-побутових проблем.
Ті, хто несуть службу в АТО, отримують надбавки за особливі умови проходження служби. На першій лінії оборони усі військовослужбовці (незалежно від звання) отримують щомісячно 6 тисяч гривень, на другій лінії оборони – 2400 гривень.
Щодо соціального захисту та інших переваг. Це речове забезпечення, безкоштовні обіди у робочі дні (або, за бажанням, отримання грошової компенсації за обіди). Під час навчально-бойової підготовки у таборах та навчальних центрах – триразове харчування.
Це безоплатна кваліфікована медична допомога у військово-медичних закладах охорони здоров’я, причому не лише для військовослужбовців, а й членів їх сімей.
А ще, як на мене, важливим стимулом військової служби за контрактом є можливість кар’єрного росту, право на безкоштовне отримання заочної вищої освіти, можливість отримання первинного офіцерського звання військовослужбовцями сержантського (старшинського) складу, які мають вищу освіту.
– Торік Тернопільщина стала ініціатором виплати так званих «підйомних» для контрактників із казни органів місцевого самоврядування. Скажімо, в обласному центрі особам, які уклали контракт на військову службу, виплачують одноразову допомогу – 10 тисяч гривень. Чи стало це додатковим стимулом?
– Безсумнівно, що так. Через Тернопільський військкомат почали укладати контракти навіть вихідці з інших областей, наприклад, до нас приїжджали з Хмельницького, Кривого Рогу, Запоріжжя. Більше того, деякі територіальні громади, наприклад, Байковецька, Великогаївська (Тернопільський район), своїм мешканцям, які уклали військовий контракт, виплачують по 15 тисяч гривень допомоги. Це дуже похвально.
– Олександре Олександровичу, куди звертатися тим, хто бажає вступити на контрактну службу?
– Жінки і чоловіки, які виявили бажання служити за контрактом, можуть звернутися у військкомат або безпосередньо у військову частину, де вони хочуть служити, наприклад, у Тернополі на вулицю Дубовецьку. Деякі чоловіки кажуть: хочу служити у Львові чи на Волині. Їхати туди затратно, тож контракти можна укладати із представниками цих військових частин у Тернополі.
– І ще одне: що чекає на військовослужбовця відразу після укладення контракту? Куди його відправлять?
– У навчальний центр у селі Старичі Львівської області або в смт Десна Чернігівської області. Навчання триває від тижня до місяця, залежно від ступеня підготовки військовослужбовця. Після навчання – направлення у військову частину.
 
Інтерв’ю взяла Ольга КУШНЕРИК