Повідомити новину

Поширити:

У Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулося засідання колегії, яке провів начальник Олег Яремко. Найперше він
поінформував про зміну складу колегії, зокрема: з членів колегії вийшли Віталій Луй та Ігор Гуменюк, а новим членом колегіального органу став перший заступник начальника Іван Приймачук.
З огляду на те, що на засідання були запрошені землевпорядники, першим питанням розглянули стан виготовлення правовстановлюючих документів на землю.
Як поінформував директор ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», всі договірні зобов’язання, які було взято минулоріч, інститут виконав повністю. Відповідно, зроблено технічну документацію на встановлення (відновлення) меж держлісфонду Бережанського лісомисливського господарства, а також Кременецького та Тернопільського лісових господарств. Щодо ділянок, які підлягали залісненню, то, згідно з наказами Держгеокадастру і розпорядженнями облдержадміністрації, протягом 2017 року повністю виконано весь комплекс робіт. Зареєстровано речові права на всі ділянки, стосовно яких торік укладено угоди. В поточному році укладено угоди під кошти екологічного фонду і вже 80 відсотків цієї документації виготовлено, тож землевпорядники планують виготовити документацію на ділянки, які підлягають залісненню, до 1 липня та 1 серпня.
Наразі за власні кошти інститут уклав угоди на ділянки під заліснення з ДП «Чортківський лісгосп». Також проведено геодезичні роботи у Монастириському районі (Бучацький лісгосп), які планується завершити до кінця червня.
Керівник ТОВ «Права на землю» повідомив, що у 2017 році з лісогосподарськими підприємствами укладені угоди на виготовлення правовстановлюючих документів на землю загальною площею 5726 гектарів (Бережанський, Бучацький та Чортківський лісгоспи). На сьогодні виконано роботи на площі 4259 гектарів. Потребували корегування роботи у чотирьох сільських радах Чортківського району щодо погодження меж зі Львівською залізницею (1200 гектарів). Завершити роботу керівник землевпорядної установи пообіцяв за короткий термін.
До слова, площа, щодо якої укладено угоди на виготовлення правовстановлюючих документів у 2017 році, становить 16731,3 гектара (землі держлісфонду) та 1497 гектарів (нові ліси). 2018 року підприємства продовжать роботу в не менших обсягах.
Про те, як перезимували лісогосподарські підприємства та чи вдалося зекономити на енергоносіях, присутніх поінформував головний спеціаліст відділу лісових ресурсів та економіки Андрій Барабаш. Як зазначив доповідач, усі підприємства перевели адміністративні та виробничо-побутові приміщення на альтеративне опалення, відтак, порівняно з попереднім періодом, використання дров зросло на 2,3 відсотка, але ДП «Тернопільський лісгосп» у 1,5 раза скоротило споживання теплової енергії. Цього вдалося досягти завдяки модернізації адмінбудівлі.
Порівняно з попереднім періодом, підприємствам вдалося скоротити витрати на пально-мастильні матеріали. Зокрема, Бережанський лісгосп, який переобладнав техніку газовим обладнанням, скоротив споживання стисненого газу на 3,5 відсотка. Скоротили споживання світлих нафтопродуктів Кременецький та Бучацький лісгоспи – на 12,6 та 1 відсоток відповідно. На 1,5 відсотка зменшилося й споживання електроенергії. Переважно – за рахунок переходу підприємств на енергоощадливе обладнання.
Про підсумки ревізії лісових обходів  учасникам колегії повідомив головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів Андрій Маланчук. Він зупинився на недоліках, виявлених під час перевірки кожної дільниці лісгоспів. Здебільшого зауваження стосувалися чіткого дотримання інструкції під час проведення ревізії майстерських дільниць, складання актів огляду, належного вигляду ділянки після проведення лісогосподарських заходів тощо. Враховуючи терміни проведення перевірки, станом на час проведення колегії головні лісничі поінформували про виправлення більшості недоліків, виявлених спеціалістами управління.
Далі розглянули питання про стан та перспективи застосування поступових та вибіркових систем рубок головного користування. Доповідав перший заступник начальника управління Іван Приймачук. Наразі активно запроваджує поступову систему рубок у буковому господарстві державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство». Робота щодо цього розпочалася 2002 року. 2005-го закладено дослідно-виробничий об’єкт на площі 18 гектарів у Бережанському та Нараївському лісництвах. У 2017 році поступовими рубками охоплено площу 380 га з 775 га загальної площі, підконтрольній управлінню, заготовлено 29,9 тис. куб. м ліквідної деревини.
Директор ДП «Бережанський лісгосп» Олександр Левчук поділився досвідом переходу на поступову й вибіркову систему рубок. По-перше, це екологічно наближене до природи лісівництво, адже площа, де здійснюється лісогосподарський захід, завжди залишається вкритою лісом, насадження більш продуктивні, оскільки відбувається природне поновлення лісової ділянки, а відтак, це економічно вигідно підприємству, бо не потрібно здійснювати садіння лісу, догляд за культурами.
Начальник відділу лісового господарства ДП «Бучацький лісгосп» Володимир Островський поінформував, що підприємство, окрім букового, може застосовувати таку систему в ялиновому та березовому господарствах. На ділянках зростає багато інших цінних порід дерев, тож підприємство планує зустріч із науковцями, аби правильно організувати відповідну роботу.
Головний лісничий ДП «Кременецький лісгосп» Роман Іваницький поінформував про те, що система поступового ведення господарювання є ефективною на території Суразького лісництва. Наступного року після рівномірно поступової рубки спостерігалося відновлення: сосни – 90 тисяч, дуба – 21 тисяча, явора – 21 тисяча, граба – 90 тисяч, клена гостролистого – 4 тисячі на гектар. Цього більш ніж достатньо для майбутнього лісу.
Підсумовуючи результати роботи колегії, Олег Яремко наголосив, що до кожної ділянки виконання лісівничих робіт має бути особливий підхід. А враховуючи теперішні умови, має бути економія часу, коштів і людських та природніх ресурсів. Віднайти рівномірний баланс у цьому і є головним принципом та завданнями, якими мають керуватися лісівники.
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ