Про офшори українських олігархів за часи незалежності говорили навіть найбільш ледачі політики і громадські діячі. Але жодна влада так нічого і не зробила, щоб повернути кошти з офшорів і щоб вони працювали на розвиток економіки власної країни.
Замість того, щоб інвестувати у нашу економіку, олігархи працюють на поповнення бюджетів інших країн.
За часи незалежності олігархи вивели з України в офшори капітал на суму майже 150 мільярдів доларів. Найбільша активність спостерігалася за останні 4 роки. І це є показником безвідповідальності влади стосовно народу. Найбільше інвестували у Кіпр. Саме там зареєстрована левова частина великих підприємств України. Серед них — Дніпровський меткомбінат, фірма «УнІТА», розробник програмного забезпечення для «Укрзалізниці» та «картки киянина». Головний офіс «Миронівського хлібопродукту» («Наша ряба») минулого року перенесли з Люксембургу на Кіпр. А отже, і податки сплачували там.
Щодо «Миронівського хлібопродукту», то цинізм вражає. Це найбільший виробник курятини в Україні, який займає 50% ринку й отримує з бюджету 30% дотацій (1,4 млрд грн.) з тих, які спрямовують на увесь аграрний сектор. Тобто, олігарх-власник Косюк кілька разів обкрадає українців. Він отримує від держави 1,4 млрд грн дотацій, які не треба повертати. А це – кошти українських платників податків, звичайних людей, які отримують зарплату кілька тисяч гривень. Потім продає свою продукцію, яка постійно дорожчає. Лише за минулий рік курятина здорожчала на 30%. А потім ще й кошти виводить на Кіпр. За останні 5 років (до 2017) Косюк виплатив собі та іншим акціонерам 11 мільярдів гривень дивідендів. Ці кошти переказані у Люксембург. З них сплачено 15% податку теж до бюджету Люксембургу.
Окрім Кіпру, українські олігархи облюбували Голландію і Віргінські острови, острів Мен. Туди ж йдуть і податки від їх бізнесу. А це – корупція, ухилення від сплати податків. Все це відбувається не без відома влади, а можливо, і за її сприяння. Адже немало урядовців мають бізнес, оформлений на підставних осіб.
Згідно з Конвенцією 2013 року між Україною і Кіпром про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням, підприємство сплачує податки в тій країні, де зареєстровано. Зокрема, податок на прибуток у розмірі 2-5%. Працюючи в Україні, доводиться віддати до держбюджету половину коштів.
Ні для кого не секрет, що бізнес в Україні незахищений. Впевнено почувається лише купка олігархів, наближених до влади. В Україні не працює Антимонопольний комітет. Судова система функціонує в ручному управлінні і, незважаючи на реформу, зміни не відбулися. Діяльність фіскальних служб нагадує каральні органи й рейдерські структури.
З України щороку виводять шалені гроші, які перевищують річний бюджет держави у кілька разів. А влада просить гроші у МВФ, замість того, щоб працювати у напрямку повернення українських капіталів з офшорів.
Також олігархи використовують офшори, щоб приховати кінцевого бенефіціара. І нерідко інвестиції в Україну йдуть саме з офшорів.
Влада нічого не робить для підтримки власного виробника. Уряд поступово перетворює державу в сировинний придаток, не працює над створенням робочих місць. Тому ми спостерігаємо такий великий відтік працездатного населення. Тільки за минулий рік на заробітки виїхали більше 1 мільйона людей. Насправді — набагато більше. Щомісяця виїжджає майже 100 тисяч осіб.
Повернути кошти з офшорів — першочергове завдання влади. Лише тоді економіка почне розвиватися. Щоб змінити ситуацію, потрібно знизити податкове навантаження на бізнес, захистити інтереси бізнесу, налагодити роботу Антимонопольного комітету, зменшити відсотки за кредитами для бізнесу, захистити національну валюту. І найголовніше – подолати корупцію. А з цим нинішня влада боротися не збирається. Корупційні ризики продовжують зростати.
Нам потрібні закони, які б працювали на економіку держави в цілому, а не на окремих олігархів, до яких представники влади мають безпосередній стосунок.
Нам необхідне реформування фіскальної системи, яка працювала б на детінізацію бізнесу і деофшорізацію. Якщо так станеться, то кошти повернуться в Україну у вигляді прямих інвестицій.
Внаслідок офшорних схем економіка України втратила понад 65 мільярдів гривень. Внаслідок порушень митних правил і контрабанди — до 70 мільярдів гривень. Внаслідок діяльності конвертаційних центрів — понад 15 мільярдів гривень. Проте влада рапортує про досягнення. Але ці «досягнення» вганяють пересічних громадян у прірву. Це ні що інше, ніж популістські заяви і геноцид.