Енергетична безпека України є однією із найважливіших складових економічної. Від її стану залежить ступінь спроможності нашої держави:
забезпечити ефективне використання власної паливно-енергетичної бази;
здійснювати оптимальну диверсифікацію джерел і шляхів постачання в країну енергоносіїв.
Це потрібно для забезпечення життєдіяльності населення та функціонування національної економіки, попередження різких цінових коливань на паливно-енергетичні ресурси.
“Енергетичний сектор України на сьогодні є проблемним, адже потребує постійної державної підтримки, оскільки є джерелом зовнішньополітичних проблем та точкою недружнього тиску на Україну”, – переконаний народний депутат України від ВО “Свобода” Михайло Головко. Агресія Російської Федерації проти України, зокрема окупація Автономної Республіки Крим, воєнізована підтримка терористичних груп ЛНР та ДНР, розташування військ на сході України, перевела реальні та потенційні ризики в енергетичній сфері у безпосередні загрози сталому розвитку енергетики та національної економіки України.
“Станом на сьогодні енергетична галузь функціонує в особливих умовах ще й тому, що переважна її частка перебуває не у власності держави як представника народу відповідно до Конституції України (стаття 13), а є приватною власністю, більше того – належить проросійськи налаштованим громадянам України чи громадянам Російської Федерації”, – зауважив нардеп-свободівець Михайло Головко.
Варто також зазначити, що цілями приватизації енергетичних підприємств в Україні було створення конкурентного середовища, залучення інвестицій, забезпечення надходження коштів до бюджету. Проте сьогоднішня ситуація на енергетичному ринку України не показала очікуваних результатів, можна сказати, навпаки, проведена кампанія приватизації енергетичних підприємств погіршила економічну ситуацію на енергетичному ринку України. Питання приватних монополій не вирішилось, очікуваних надходжень коштів до бюджету не відбулось.
Нині забезпечення економічного суверенітету України, сталого економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності національної економіки є неможливим без проведення системних перетворень у цій галузі. Водночас для забезпечення економічної безпеки держави особливо важливого значення набуває посилення державного управління у сфері формування та розвитку стратегічних об’єктів енергетичної галузі під час особливого періоду.
Отже, станом на сьогодні, враховуючи реальну загрозу національній енергетичній безпеці України, спричинену посяганням на територіальну цілісність та суверенітет України з боку Російської Федерації, є необхідним повернення об’єктів електроенергетики, які були приватизовані, у державну власність з відшкодуванням їх вартості.
Депутати-свободівці, у тому числі Михайло Головко, розробили механізм повернення у державну власність стратегічних енергетичних підприємств. Мета запропонованого ними законопроекту – повернути у державну власність стратегічні об’єкти електроенергетики, що пов’язані із забезпеченням національної безпеки України, та посилити державне управління у відповідних сферах.