Повідомити новину

Поширити:

«У вас рак!» – такий діагноз мало не щодня озвучують лікарі. У людей опускаються руки, адже ця фраза звучить як вирок. Статистика свідчить, що за останні 100 років за рівнем захворюваності та смертності онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. У 2018 році у світі виявлено понад 18,5 млн осіб, які вперше захворіли на рак. За прогнозами онкологів, до 2040 року ця цифра зросте до 25 мільйонів. Минулого року майже у 140 тис. українців виявили злоякісні новоутворення.
Читаючи цю сумну статистику, задумуєшся: невже неможливо нічого змінити? І ця страшна хвороба може прийти до нас чи наших рідних?
У Всесвітній день боротьби із раком ми завітали в Тернопільський обласний онкологічний диспансер, щоб поспілкуватися з головним лікарем медзакладу Леонідом Володимировичем Шкроботом.
Інформаційна кампанія
«Всесвітній день боротьби з раком проводить Міжнародний союз по боротьбі з онкологічними захворюваннями (UICC) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Мета – інформувати про запобігання, виявлення та лікування цієї недуги. У всьому світі розпочали масштабну кампанію роз’яснення того, що провокує рак, що попереджує, хто перебуває в групі ризику, як побороти цю недугу тощо», – розпочав розмову Леонід Володимирович.
Онколог запевняє, Україна не стоїть осторонь. Зокрема, в Тернопільському онкодиспансері проводять низку заходів, семінарів, щоб донести до людей необхідну інформацію.
«Ми боремося. І боремося не тільки 4 лютого, а щодня. Вкотре хочу наголосити: не потрібно боятися обстежень. До прикладу, чому в Радянському Союзі на рак хворіло набагато менше людей. Та тому, щоб без медичної книжки до роботи не допускали. Завдяки систематичним медоглядам вдавалося діагностувати різні захворювання, у тому числі онкологічні. Так, сьогодні завдяки медичній реформі сімейний лікар має дані про те, коли той чи інший пацієнт робив рентген, проходив огляд у гінеколога чи уролога, і направляє до фахівця. Але і пацієнт має пам’ятати, що відповідальність за своє здоров’я несе особисто він».
Леонід Володимирович зауважив, що інформаційні заходи дають свій результат, часто до них на медогляд приходять цілими групами. «Гуртом легше батька бити», – жартує онколог. Дійсно тут дуже важливий момент підтримки.
Боротьба та профілактика
«Минулого року на Тернопільщині зафіксували 3320 первинних онкологічних діагнозів. Справа в тому, що на перших стадіях захворювання перебігає без симптомів. Людина навіть і не підозрює, що у неї рак. Коли ж таки наважується звернутися в онкодиспансер, діагностують третю, а то й четверту стадії. Тому раз на рік кожній дорослій людині необхідно проходити онкопрофогляди», – наголосив головний лікар.
Щодо локалізації захворювання, то на першому місці – рак легень. Тож, дорогі чоловіки та жінки, перед тим, як викурити чергову цигарку, подумайте, до чого це може призвести. Адже саме шкідливі звички, зокрема паління та надмірне вживання міцних алкогольних напоїв, провокують онкологію. Окрім цього –  малорухливість, ожиріння, вживання фаст-фуду. Та найголовніший фактор – генетична спадковість.
Леонід Володимирович також розповів, що вчені уже довели вірусну теорію розвитку раку. Бактерія «хелікобактер пілорі» призводить до виразки шлунку, а в подальшому і до онкології. Тому вкрай необхідно відповідально ставитися до харчування, вживати більше овочів та фруктів.
«Ракові клітини є в кожної людини. Однак, якщо їхня кількість зростає, і організм вже не в змозі боротися з ними, розвивається онкологія. А це трапляється, коли понижений імунітет. Ракова пухлина не виростає за день, навіть не за місяць. Вона роками може руйнувати людський організм».
Пан Шкробот зауважив, що онкозахворювання на першій та другій стадії – виліковні. На кожне онкозахворювання є своя статистика, наприклад, при раку шлунка хворий може прожити в середньому 5 років, молочної залози – 10 років, пацієнти з лімфомами живуть десятки років.
Тернопільський онкодиспансер забезпечує усім необхідним  
Головний лікар розповів, що за останні роки у його медзакладі відбулося чимало змін. Завдяки дотаціям з обласного бюджету вдалося зробити ремонт, закупити нове обладнання.
«Наш онкодиспансер забезпечений усім, щоб надавати високопрофесійну допомогу. Відкрили оновлене хіміотерапевтичне відділення. В Національний інститут раку відправляємо лише пацієнтів з раком мозку…»
Леонід Володимирович повідомив і про те, що найбільша проблема в онкодиспансері з радіологічним відділенням. Біда у тім, що воно найбільш віддалене від котельні, тому погано опалюється. Окрім того, є проблеми з дахом. Керівник каже, що повідомили про це обласну раду, розробили та подали до Ради регіонального розвитку проект на 12 мільйонів, який передбачає утеплення радіологічного корпусу, заміну вікон, дверей, ремонт даху…
Тернопільський онкодиспансер тісно співпрацює з благодійниками, зокрема закордонними, які також допомагають покращити в медзакладі матеріально-технічну базу…
Усім відомо, що рак – це не тільки страшно, а й дорого. Тож ми не могли оминути тему соціального забезпечення.
«Насамперед, зауважу, що онкологія в усьому світі є дотаційною. Не винятком є й Україна. Проте у 2014-2015 роках забезпечення медичними препаратами було практично нульовим. А за останній рік ми отримали рекордну кількість препаратів з Міністерства охорони здоров’я. Вони надійшли до нас наприкінці серпня, тож останні місяці року ми мали змогу забезпечувати медпрепаратами наших пацієнтів майже на 95%. Наступні два-три місяці зможемо забезпечити на 75-85%. Далі відсоток зменшуватиметься до тих пір, поки не надійдуть нові препарати. Ну і, певна річ, сподіваємося на допомогу з обласного бюджету», – підсумував Леонід Шкробот.

Зоряна ДЕРКАЧ