Кооперативний рух на Тернопільщині набирає все нових і нових обертів. З кожним роком все більше жителів області замість того, щоб їхати у світ на заробітки, розвивають власний бізнес. Агрохолдинг «Мрія» активно сприяє кооперативному руху на Тернопільщині. Допомагає фінансово, а також влаштовує різноманітні тренінги, семінари. Отже, що змінилося за ці три роки, які Компанія підтримує кооперативний рух в західному регіоні, з якими труднощами довелося стикнутися членам кооперативів та й чи перспективна це справа, ми поцікавилися у співзасновників кооперативів «Файна поляна» та «Старий млин», що діють у Козівському районі…
У мальовничому селі Августівка живуть привітні, працелюбні люди. Неподалік розкинулися розкішні поля малини, що належать кооперативу «Файна поляна». Співзасновник і, водночас, учасник кооперативу Ігор Новосядлий розповів, що вони об’єдналися ще у 2015 році. Разом із товаришем Василем Вегою вирішили податися у «малинний бізнес». На той час це був новий напрямок, що тільки починав розвиватися на теренах області. На допомогу прийшло керівництво агрохолдингу «Мрія», спеціалісти котрого порадили, як правильно все організувати, окрім того, допомогти закупити саджанці малини з-за кордону.
«Все починалося з чотирьох гектарів. Однак люди, побачивши, що це перспективно і діяльність кооперативу дає свої, можливо, і скромні, але реальні результати, почали приєднуватися. Сьогодні у нас вже понад 20 га поля. Три роки тому розпочинали із звичайних сортів малини. Сьогодні ж у нас вони – елітні.
Велику подяку висловлюємо агрохолдингу «Мрія». Не тільки за фінансову підтримку, а й за отримані знання. За цей час ми відвідали чимало семінарів, побували в інших областях, у столиці, перейняли досвід. Отриману інформацію передавали іншим учасникам кооперативу. «Файна поляна» – один із перших створених на теренах області кооперативів. Зазначу, що розвиваємося доволі динамічно. Плануємо відкрити великий цех для заморожування», – розповів Ігор.
Як з’ясувалося, цех будують у селі Городище. Це за кілька десятків кілометрів від Августівки. Однак пан Новосядлий каже, що вони спеціально обирали таке місце, щоб захопити кілька районів, де також є кооперативи. Мовляв, щоб і їм допомогти зі збутом, надати логістику та продати сировину за найбільш привабливою ціною.
«Головне, щоб у людей не виникло бажання залишити цей бізнес. Ринок малини є доволі перспективним. У списках світових виробників України поки немає, тож у нас є великі можливості», – оптимістично заявив співзасновник «Файної поляни».
Потужності кооперативу ростуть щороку. До прикладу, торік зібрали 50 тон урожаю, цьогоріч планують, що його буде вдвічі більше. До слова, збувають малину поки тільки на українському ринку. Однак у майбутньому планують вийти і на закордонний.
Учасником кооперативу «Файна поляна» є також і жителька сусіднього села Наталя Меліш. Жінка розповіла, що в кооперативі уже третій рік. Спершу їздили з чоловіком на заробітки в сусідню країну. Каже, там було дуже важко. Адже від самого досвітку до пізнього вечора під палючим сонцем потрібно було гарувати на чужих людей. Почувши про створення кооперативу, довго не думали й вирішили долучитися, спробувати почати свою справу.
«Маємо 50 сотих землі. Минулого року зібрали майже тону малини. Заробити можна. Можливо, не так багато, як би хотілося. Але переконана, що це – лише справа часу», – поділилася пані Наталя.
Учасниця кооперативу розповіла, що, окрім малини, вона планує посадити ще й полуницю. Головне, розповідає жінка, приділяти багато часу цій справі, тоді й буде гарний результат.
На полях «Файної поляни» працюють не лише учасники кооперативу, а й жителі села. Кажуть, гарний сезонний заробіток.
Побували ми і у згаданому Городищі, де уже найближчим часом відкриють цех для заморожування малини. Тарас Андрійчук, який є учасником кооперативу «Файна поляна», а заодно головою правління кооперативного об’єднання «Файний ґазда», розповів про потужності цеху.
«Тут стоятиме морозильна камера для глибокого заморожування з температурою -36 градусів і ще одна камера для зберігання з температурою -18 градусів. Ідея будівництва такого цеху назріла давно. У сезон ціна на малину різко впаде, тож потрібно буде перечекати цей період. Плануємо залучити шість працівників, котрі будуть приймати, сортувати ягоди. До слова, велика камера може вміщати до трьох тон ягід».
Пан Тарас каже, що це перше в Україні кооперативне заморожування. Приміщення для цеху допоміг придбати агрохолдинг «Мрія».
Далі ми вирушили у село Ценів, де місцеві жителі створили кооператив «Старий млин». Директор Ігор Михайлович Баран розповів про найбільші здобутки та деякі труднощі.
«Наш кооператив ще доволі молодий, адже утворився тільки рік тому. Потужність млина – чотири тонни за зміну. У нас 98 учасників, вже маємо майже 25 заяв від людей на вступ у кооператив».
Ігор Михайлович розповів, що, окрім борошна, спробували виготовляти й олію. Мають доволі непогані результати. Закупили обладнання для виготовлення гречаної крупи. Для цього спеціально викупили будинок, що розташований навпроти млина. Проведуть там ремонтні роботи, встановлять обладнання і запустять виробництво. За словами директора, бувають труднощі з фінансуванням, однак разом їх долати легше.
Начальник відділу регіонального розвитку та зв’язків з органами влади Агрохолдингу «Мрія» Василь Мартюк поділився міркуваннями щодо розвитку та перспективи діяльності кооперативного руху на Тернопільщині.
«Компанія «Мрія» розпочала підтримувати кооперативний рух з 2015 року. Для нас це був перший пілотний проект. Мета – створити якомога більше робочих місць у сільській місцевості. Загалом компанія інвестувала у підтримку кооперативів майже три мільйони гривень. До кінця року скеруємо ще один мільйон. Зауважу, що ця підтримка – тільки соціальний проект і жодного економічного ефекту від цього не очікуємо.
Зазначу, що «Мрія» ініціювала створення кооперативного об’єднання «Файні газди», яке діє у Тернопільській області та об’єднує уже 16 кооперативів. Воно допомагає їм вести бухгалтерський облік, надає агрономічний супровід, залучає фахівців, які консультують із тих чи інших питань, надають рекомендації щодо вирощування різних культур тощо.
Наступним етапом розвитку кооперативів бачимо створення доданої вартості. Тобто, кооперативи мають дбати про переробку, створення додаткових коштів. Гарним прикладом на Тернопільщині є «Файна поляна», де уже скоро запустять великих цех заморожування. А ось у Чернівецькій області в селі Михайлівка молочний кооператив відкрив сироварню. Він уже постачає якісні молокопродукти у навчальні заклади», – розповів пан Мартюк.
Василь Мартюк переконаний, що в кооперативного руху в Україні, зокрема на Тернопіллі, є велике майбутнє. У нас є чимало галузей, якими люди можуть займатися. Особливо перспективним на сьогодні вважає бджільництво. Головне – бажання та працелюбність людей, а агрохолдинг «Мрія» обіцяє всебічну підтримку.
Зоряна ДЕРКАЧ