Незабаром двері відчинять бюро правової допомоги.
З першого вересня в усіх районних містах, окрім Кременця, Чорткова, а також обласного центру (тут у місцевих центрах з надання безоплатної вторинної допомоги з’являться окремі підрозділи), запрацюють бюро правової допомоги. Що це означає для людей? Передусім можливість безкоштовно проконсультуватися у юриста. Більше того, бюро будуть мобільними – юристи проводитимуть виїзні прийоми у селах, інших населених пунктах.
Досі держава гарантувала безоплатну вторинну правову допомогу (складання позовних заяв, інших процесуальних документів, представлення інтересів у суді й інше) уразливим категоріям населення. За словами Ірини Хондогій, директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області, практика показала, що люди здебільшого потребують правової інформації, консультації. Причому не лише малозабезпечені, інваліди, пільговики, а усі. Реальність така, що навіть люди середнього статку за теперішніх цін не дозволяють собі платної консультації, хіба вже у крайніх випадках. А до юристів, як і до лікарів, слід звертатися вчасно, щоб не заводити проблему у глухий кут.
Стрімкі законодавчі зміни зачіпають усіх, і годі за ними встежити, наприклад, стосовно субсидій, податку на нерухомість, пенсій, пільг… У бюро правової допомоги можна буде отримати необхідну інформацію чи консультацію, тобто первинну правову допомогу. Ірина Хондогій наголошує: на безкоштовну первинну допомогу мають право усі, незалежно від матеріального стану чи соціального статусу.
Відкриття згаданих бюро фактично не потребувало додаткових фінансових ресурсів. Як відомо, у квітні були ліквідовані районні управління юстиції. Їхню матеріальну базу й успадкували новостворені бюро. Стосовно працівників, то їх відібрали на конкурсній основі. Авторові цих рядків випало бути членом комісії з відбору претендентів. Перед тим претенденти пройшли дистанційний курс, де оцінювали їхні фахові здібності. А надалі комісія визначала, чи підходять вони, просто кажучи, за людськими якостями. Відтак із 69 претендентів «добро» отримали 46. Надалі із числа рекомендованих призначили на посади 25. На мою думку, відбір був справді прозорим і справедливим.
Бюро правової допомоги наблизять правові послуги до населення. Уже не треба буде їздити до місцевих центрів, аби подати заяву, щоб отримати адвоката за кошт держави – це можна буде зробити у бюро в райцентрі. Також тут прийматимуть заяви і документи для реєстрації громадських організацій, політичних об’єднань. Бюро забезпечать доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції.
Ольга КУШНЕРИК