Повідомити новину

Поширити:

Останнім часом надзвичайно популярним стало вивчення, відродження древніх памяток, культурної спадщини. В країні почали проводити різноманітні тематичні дні, щоб нагадати нам про багате минуле та визначних людей. Вважаю, що це дуже потрібно. Адже досить українцю ходити по землі зі схиленою головою, час розправити плечі і показати, якого ми славного роду!
Звісно, це лірика. Адже в реальності слова, якими гучними вони не були б, залишаються словами. Приміром, найближчими днями у Бучачі намічаються довгоочікувані для багатьох науковців, істориків, мистецтвознавців та й зацікавлених людей дні Пінзеля. Організатори подбали про насичену пізнавальну програму з чисельними екскурсіями. У той же час напередодні цих днів сталася дуже сумна, але, як стверджують реставратори, передбачувана подія – з Бучацької ратуші відвалився шматок останньої скульптури Пінзеля «Геракл, що вбиває лернейську гідру».
Надзвичайно болючою ця подія (йдеться про обвал скульптури) є для місцевих активістів, котрі роками оббивали пороги різних інстанцій, стукали у всі двері, просили реставрувати або хоча б законсервувати скульптуру. Ми поспілкувалися з людиною, яка роками била у всі дзвони, попереджувала про можливе руйнування скульптури, навіть збирала кошти на її реставрацію, через що мало не потрапила під кримінал. Це натхненник створення «АРТ-двору» та координатор фестивалю  «Дні Пінзеля» в м. Бучачі,  заслужений працівник культури України Віктор Гребеньовський.
«Те, що трапилося днями у Бучачі, стало дуже прикрою, хоча і прогнозованою, подією як для мене, так і для місцевої влади.  Свого часу я збирав небайдужих митців, реставраторів (і у 2018, і в 2019 роках), ми прогнозували, що скульптура впаде, тож шукали можливість, як її негайно законсервувати і зняти. На що нам відповідали, що її можливо відновити, а ще потрібно зробити дослідження на вміст солі, почистити тощо. Так воно колотилося доти, поки днями впала частина скульптури. І хвала Богу, що  ніхто не постраждав. Друга частина – вся в тріщинах і теж має всі шанси впасти, й не факт, що цього разу не постраждає хтось із перехожих», – розповів пан Віктор.
Чи не найбільш болючим є той факт, каже чоловік, що у небайдужих людей, котрі прагнуть зберегти культурне надбання, буквально зв’язані руки. Адже, згідно із законом про збереження скульптурної спадщини, ніхто не має права втручатися без відома компетентних організацій, тобто реставраційних майстерень, вносити певні зміни, забирати скульптури, оскільки за це передбачено кримінальну відповідальність.
«Необхідно дуже багато дозволів. Місцева влада написала листи до обласного управління культури, обласної адміністрації, Верховної Ради, Кабміну і навіть до Президента з проханням дати дозвіл на роботи. Однак поки тиша.
Зізнаюся, свого часу я хотів, не привертаючи зайвої уваги, звичайно, разом  зі спеціалістами з реставрації законсервувати скульптуру, щоб вона не розсипалася. Та мене одразу ж попередили, мовляв, не дай Боже, зробиш це – відкриють кримінальну справу. Тоді я навіть зібрав від людей певну суму коштів, а саме 37 тисяч гривень, для цієї мети. І ось вони досі лежать на рахунку в Ощадбанку», – додав чоловік.
До слова, реставрація Бучацької ратуші триває з 2006 року. Але ще до її початку на ратуші були залишки від скульптур, які чомусь попадали. Як розповів Віктор Гребеньовський, одну із цих унікальних витворів кинув на землю п’яний робітник «Укрзахідреставрації» лише через те, що йому не виплатили  зарплати. І за це ніхто не поніс жодної відповідальності. Окрім того, зверху на ратуші були саркофаги, їх зняли, тому що вони заступають скульптуру. Дивним є факт, каже співрозмовник, що ремонт ратуші розпочали зверху з вежі, а не знизу, адже в підвалах увесь час накопичується вода, приміщення вологе, камінь вбирає надмірну вологу, внаслідок чого відпадає штукатурка. Таким чином, цей об’єкт може вічність перебувати на реставрації.
«Також хотів би наголосити: те, що сталося в Бучачі зі скульптурою всесвітньо відомого  Геогра Пінзеля, – це показовий приклад того, що робиться по всій Україні. Так знищуються пам’ятки в різних регіонах. І за це ніхто не несе жодної відповідальності», – підсумував пан Гребеньовський.
Туристичні маршрути і фабрика Пінзеля
Іоан Георг Пінзель – надзвичайно видатна постать, галицький скульптор середини 18 століття, представник пізнього бароко і рококо. Починаючи з 2016 року, в Бучачі на початку червня проводять дні Пінзеля. Мета – привернути увагу до мистецької спадщини, поширити інформацію про творчість Іоана Георга Пінзеля. Показати людям де, в яких умовах творив скульптор. В якому середовищі духовності перебувало його творіння, якими емоціями вони дихають. Під час проведення днів відкрито доступ до всіх архітектурних пам’яток та музеїв Бучача. Щодня проводитимуть спеціальні екскурсійні рейси автобусів у село Рукомиш до фігури св. Онуфрія. Віктор Гребеньовський каже, цими днями чимало людей дізнаються багато нового і раніше не пізнаного про відомого скульптора.
«Дні Пінзеля важливі не лише для Бучача, Тернопілля, а й для всієї України. Ми привертаємо увагу до нашої культурної спадщини. Роботи Пінзеля є початком бороккової скульптури. І дуже почесно для нас те, що саме в Бучачі Пінзель починав творити. Під час днів Пінзеля буде лекція, під час якої покажуть місце, де діяла фабрика скульптора.
Всіма можливими і неможливими способами намагаємось популяризувати творчість майстра, а заодно – і наше мальовниче місто. Ба більше, плануємо відкрити музей гіпсових копій, а також фрагментів скульптур. Ми цілеспрямовано йдемо до мети перетворити Бучач на туристичне місто і довести, що він є барокковою столицею», – додав Віктор Гребеньовський.
Зоряна ДЕРКАЧ
Програма мистецької академії “Дні Пінзеля 2021”
П’ятниця, 11 червня
17:00  Костел.  Відкриття мистецької академії “Дні Пінзеля”. Урочиста меса. Концерт вокального квартету “Акорд” та камерного оркестру Тернопільської філармонії.
19:30  АРТ-двір. Відеопоказ фільмів про Пінзеля.
Субота, 12 червня
10:00 Кінотеатр. Відкриття виставки фрагментів та гіпсових копій скульптур Пінзеля.
11:00 Ратуша. Відкриття фотовиставки про Пінзеля: Петро Подолець (м.Рівне), виставки картин міжнародного живописного пленеру «Мистецькими шляхами Пінзеля», скульптурної  виставки “Натхненні Пінзелем” в рамках проєкту “Під зорею Пінзеля”.
12:00 Краєзнавчий музей. Оглядова екскурсія містом.
12:00  АРТ-двір. Петро Подолець (Рівне). Фабрика Пінзеля.
13:00  АРТ-двір. Любомир Кукіль (Львів). Невідома скульптура Пінзеля на ратуші.
14:00 Екскурсія “Подорож  Василіянами” Романа Лесіва.
15:00 Кінотеатр. Реставрація скульптур Пінзеля.
15:00 Екскурсія в с.Рукомиш до фігури св. Онуфрія з Миколою Козаком (виїзд автобусів від адміністрації).
16:00 Екскурсія Дмитра Логуша.  Пінзель, Меретин, Бучач.
17:00 Кав’ярня на Агнона. Літературна зустріч з письменником Андрієм Арканом. Презентація книги “Я, Іоанн”.
18:00 Костел.  Концерт струнного ансамблю “Quattro corde”  Івано-Франківської філармонії.
19:30  АРТ-двір. Відеопоказ фільмів про Пінзеля.
Неділя, 13 червня
12:00 Краєзнавчий музей.  Оглядова екскурсія містом (2 год.).
13:00 Екскурсія в с.Рукомиш до фігури св.Онуфрія з Миколою Козаком (виїзд автобусів від адміністрації).
15:00 Екскурсія Ігоря Ткачука “Водні артерії Бучача”.
16:00 Площа біля ратуші. Масове виконання Alegretto В.А.Моцарта.
17:00 Будинок культури. Закриття мистецької академії “Дні Пінзеля”. Презентація фільму про Бучач (Пінзель), Київ.
19:30  АРТ-двір. Відеопоказ фільмів про Пінзеля.
Примітка. Всі екскурсії розпочинаються від ратуші. 
 

Теги: Пінзель