Повідомити новину

Поширити:

Улітку кількість людей у світі, які заразилися коронавірусом, перевалила за 200 мільйонів.  Найбільше хворих у США, Індії, Бразилії, Росії, Франції та Великій Британії. Попри зусилля медиків, штам «Дельта» розповсюджується швидше, ніж охоплення вакцинацією. Тож нинішню хвилю COVID-19 уже назвали пандемією невакцинованих.
Україна може вийти із зеленої зони вже в першій половині вересня. Поточна ситуація залишається контрольованою. На тижневі показники вплинули святкові дні, проте госпіталізації все ще переважають над виписками. Показовим є те, що «ковідні» ліжка заповнюються меншими темпами: якщо раніше показник був на рівні 15%, то зараз — 12%.
«Практично кожний регіон вже наближається до показників жовтої та помаранчевої зон. Вже в першій половині вересня очікується вихід України із зеленої зони», — зауважив керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки (KSE) Юрій Ганиченко.
Останні показники такі: в Україні за добу захворіло 1356 людей. На цьому фоні наша область виглядає благополучно: за добу виявлено 20 нових випадків. Але… У Чортківському районі від коронавірусу померла 47-річна жінка.
«Дельта» наступає
За даними ВООЗ, «Дельта»-мутація коронавірісу  проникла у кожну європейську країну і, за словами науковців, стрімко витісняє інші штами. Наразі вона переважає у Великій Британії, Іспанії, Італії, Португалії, Франції та інших європейських країнах. В Україні на 12 серпня зафіксували 300 випадків «Дельти».
У США «Дельта»-мутація також домінує. Через її швидке поширення знову фіксують більш як по 100 тисяч нових хворих у день. За словами директорки Центрів контролю та профілактики захворювань США Рошель Валенскі, без вакцинації число нових випадків зараження COVID-19 може зрости до кількох сотень тисяч на день.
Науковці прогнозують, що у світі кількість хворих на коронавірус почне стрімко зростати восени. Водночас із вересня почне збільшуватися смертність від COVID-19. За розрахунками американського Інституту показників і оцінки здоров’я, до грудня 2021 року кількість смертей від коронавірусу може сягнути 5,3 млн.
Медики наголошують, що люди з «Дельтою» набагато заразніші, ніж ті, що захворіли внаслідок коронавірусу інших мутацій. Крім того, «Дельта»-варіант частіше призводить до тяжкого перебігу хвороби і госпіталізації.
Хворіють нещеплені 
Дані європейських та американських медиків свідчать, що нові спалахи коронавірусу виникають переважно серед невакцинованого населення. Сьогодні у світі повністю щепилися проти COVID-19 30% людей. Так, у США двома дозами вакциновано 51% населення, в Іспанії – 64%, в Італії – 58%, у Франції – 54%, у Німеччині – 58%, в Україні – 6,6%. І цього недостатньо, щоб повністю зупинити вірус.
Статистика захворювань США показує, що найбільша кількість хворих – у штатах, де найменше людей отримало щеплення. Європейські дослідження також підтверджують, що нинішня ситуація є пандемією невакцинованих. За інформацією Головного директорату з питань здоров’я Португалії, 98% пацієнтів із коронавірусом, які перебувають у лікарнях країни, не були щеплені або отримали лише одну дозу вакцини. Водночас дані Національного інституту охорони здоров’я Італії свідчать, що 99% померлих від COVID-19 за останні пів року не були повністю вакцинованими.
«Хочу наголосити, що пандемія, спричинена штамом «Дельта», – це пандемія невакцинованих, – зазначив в ефірі Українського радіо міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. – Коли кажуть, що штам «Дельта» вражає здебільшого молоде населення, то ми маємо говорити про те, що воно менше хворіло і не є вакцинованим на цей період, тому і штам може циркулювати в цій популяції, бо вона для нього більш сприятлива».
Вакцини захищають
Поточні вакцини проти COVID-19 розробили для ранніх варіантів коронавірусу, але вони працюють і проти нових мутацій. За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, вакцини знижують ризик госпіталізації і важкого перебігу хвороби в 15 разів.
«За попередніми даними аналізу випадків захворювання на COVID-19 в Україні за останні три місяці, лише 0,7% людей, яким діагностували коронавірусну хворобу, були щеплені двома дозами антиковідної вакцини. І лише 0,4% госпіталізованих хворих були повністю вакциновані», – зазначили у МОЗ.
Служба суспільної охорони здоров’я Англії дослідила, що дві дози вакцини Pfizer або AstraZeneca на понад 90% ефективні у випадку госпіталізації інфікованих штамом «Дельта». За розрахунками німецького Інституту імені Роберта Коха, вакцинація уже запобігла 38 тисячам смертей від коронавірусу у Німеччині цього року.
«Штам «Дельта» не відрізняється від інших штамів. Тобто, на нього діють такі ж профілактичні або протиепідемічні заходи. Це – носіння масок, це – фізичне дистанціювання, це – обробка рук антисептиком. І до того ж вакцинація так само діє на штам «Дельта», – наголосив головний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Для захисту від коронавірусу та його ускладнень необхідно щепитися двома дозами протиковідної вакцини. Наразі в Україні проводять щеплення чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Отримати щеплення можна у центрах масової вакцинації або кабінетах щеплень.