За рік від початку кампанії «Лікар для кожної сім‘ї» дві третіх жителів України, а це 26 мільйонів людей, обрали сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. Динаміка підписання декларацій з лікарями сьогодні дуже висока. У нашій області підписали декларації з сімейними лікарями майже 747 тисяч жителів, однак 306 тисяч ще не зробили цього.
Чи означає це, що «непідписанти» залишаться без медичної допомоги і для них підписання декларації – уже остаточно втрачений шанс?
На сайті Міністерства охорони здоров’я подають роз’яснення. Зокрема, зазначається про завершення переходу медзакладів, де працюють сімейні лікарі, терапевти та педіатри, на нову модель фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Цей принцип діє з липня 2018 року. Людина обирає свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, а Національна служба здоров’я платить кошти за договором у той заклад, де працює лікар. Таким чином, якщо раніше держава утримувала медичні заклади, то тепер оплачує конкретний пакет медичних послуг, наданий пацієнтам у цьому закладі.
Щоб перехід на нову модель відбувався поступово і без ризиків, певний час діяв перехідний період. З липня 2018 року медзаклади отримували за договорами з НСЗУ одночасно оплату за пацієнтів, які підписали декларації з лікарями медзакладу («зелений список»), і за пацієнтів, які мешкають на території обслуговування закладу, але ще не підписали декларацію про вибір лікаря («червоний список»). Тариф за пацієнтів без декларацій у 2018 році становив 240 гривень на рік за людину, незалежно від віку, а з січня 2019 року — 120 грн.
З квітня 2019 року закінчився перехідний період, оплата медичних послуг формується за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» відповідно до єдиного тарифу – 370 грн на людину у 2019 році із застосуванням вікових коефіцієнтів. Водночас припиняється спрямування коштів на тих, хто не підписав декларацію з лікарем.
Ця модель уже продемонструвала свою ефективність. Медзаклади отримують більше фінансування за медичні послуги, які надають конкретним пацієнтам. Це дає змогу покращувати сервіс, орієнтуватися, передусім, на потреби і комфорт пацієнта: попередній запис, оновлене обладнання, увага медперсоналу.
Людей цікавить: чи зможуть пацієнти, які ще не підписали декларацію про вибір лікаря, отримати медичну допомогу?
У Міністерстві охорони здоров’я запевняють: кожен зможе отримати медичну допомогу за необхідності. З квітня пацієнтам, які не обрали сімейного лікаря або перебувають у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, терапевт або педіатр надасть безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані. Це регламентує Наказ МОЗ №503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».
Водночас сімейний лікар може запропонувати пацієнтові укласти з ним декларацію. Або, якщо у нього вже достатня кількість пацієнтів, порадити укласти декларацію з іншим лікарем його Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).
Щоб скористатися гарантованим безоплатним пакетом послуг первинної ланки, пацієнт має підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, наголошують у міністерстві. Адже тепер ваш особистий лікар – ваша точка входу до системи медичної допомоги. Наприклад, з квітня 2019 року без підписаної декларації не можна буде отримати рецепт за програмою «Доступні ліки».
Про оновлену програму «Доступні ліки» у міністерстві повідомили наступне. З 1 квітня пацієнти, які користуються урядовою програмою «Доступні ліки», почнуть отримувати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету другого типу та бронхіальної астми за електронним рецептом. Отримати його можна лише у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у пацієнта підписана декларація. У разі, якщо ви ще не обрали лікаря, декларацію можна підписати під час найближчого візиту до лікаря і одразу ж отримати електронний рецепт за програмою «Доступні ліки».
Запуск електронного рецепта став можливим завдяки переходу програми «Доступні ліки» до Національної служби здоров’я України. Це дасть змогу пацієнтам отримувати ліки за рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Відтак, програма стане ще доступнішою для пацієнтів.
Наприклад, якщо ви обрали сімейного лікаря, терапевта або педіатра не поряд з домом, а у сусідньому селі чи місті, тепер отримати ліки за рецептом ви можете в зручній для вас аптеці. Не обов’язково отримувати ліки в аптеці, що розташована поряд з медзакладом, де працює лікар.
Ще один важливий момент: бригада екстреної медичної допомоги виїжджатиме на звернення, незалежно від наявності декларації з лікарем. Кінцевого терміну підписання декларації не існує, наголошують у міністерстві. Декларацію з обраним сімейним лікарем, терапевтом або педіатром можна підписати під час планового візиту у будь-який час.
Передбачено, що з 1 липня буде впроваджено програму «Безкоштовна діагностика», за якою пацієнти, які підписали декларації, безкоштовно отримуватимуть певні види обстежень. Тож декларацію таки варто укласти.
Ольга КУШНЕРИК