Повідомити новину

Поширити:

Технічний прогрес дає змогу все більшій кількості людей вести фото- і відеозйомку, використовуючи особисті телефони, планшети, смартфони та інші гаджети. Інтернет рясніє безліччю відео, де люди, намагаючись відстояти свої права, фіксують порушення на відеокамеру. Водночас, ми бачимо, як охоронці і власники магазинів, ресторанів, публічні люди забороняють знімати на відео навіть журналістам з професійними знімальними групами новинних каналів. Де ж та межа, коли слід зупинитися і вимкнути камеру? З цього приводу консультує юрист Володимир Зубенко.
Загальні вимоги до проведення відеозйомки
Давайте розберемося для початку, чи існує закон про відеоспостереження. Згідно зі ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд. Однак здійснення цього права може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, з метою дотримання громадського порядку, запобігання злочину, для захисту репутації або прав інших осіб.
Таким чином, право на відеозйомку, як вид збору, фіксування та зберігання інформації, не є абсолютним і може бути обмежене. Основною нормою права, що регулює питання відеозйомки, є стаття 307 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фото- і відеозйомка фізичної особи допускається тільки за його згодою. Автоматична згода особи на фото- і відеозйомку допускається, якщо зйомки проводять відкрито на вулиці, зборах, конференціях, мітингах. Крім того, особа, яка дала згоду на зйомку, може в подальшому зажадати не демонструвати публічно запис, пов’язаний з її особистим життям.
Однак при проведенні зйомок слід враховувати, що можна вступити в конфлікт з іншими правами фізичних осіб, а саме:
– правом на особисте життя і таємницю;
– право на повагу до честі і гідності;
– право на недоторканність житла;
– право власності.
Тобто, під час проведення зйомки повинен завжди дотримуватися баланс ваших інтересів зі збору інформації, та інтересів оточуючих. Винятком з цього правила можуть бути ситуації, передбачені ст. 21 ЗУ «Про інформацію», згідно з якою до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості:
– стан навколишнього середовища;
– про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища;
– про стан здоров’я населення;
– про факти порушення прав і свобод людини;
– про незаконні дії органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Слід також пам’ятати, що забороняється вести відеозйомку інших осіб в місцях особистого користування (туалети, душові кабінки, примірочні, роздягальні).
Навіть дозволену відеозйомку слід вести відкрито без використання прихованих камер. Згідно зі ст. 307 ГК України прихована зйомка фізичних осіб заборонена, за винятком випадків, встановлених законом.
Слід враховувати, що відповідно до ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дозволяється аудіо- і відеофіксація планових і позапланових перевірок контролюючих органів суб’єктами господарювання, при цьому відеозйомка не має заважати проведенню даних заходів.
Зйомка в громадських місцях
Згідно з чинним законодавством, всеосяжного визначення громадського місця немає. На наш погляд, до таких місць можна віднести вулиці, тротуари, сквери, парки, площі, бібліотеки, стадіони, ресторани, магазини, офіси.
Зйомка в громадських місцях законом не заборонена.  Однак слід враховувати, що якщо фізична особа попросила вас припинити його знімати, то необхідно видалити кадри з його участю.
Відеозйомка в магазинах
Дуже часто виникають суперечки про можливість фотографувати і знімати в магазинах. Багато магазинів, супермаркетів вішають інформаційні таблички з написом про заборону це робити. Окремого закону про фото- і відеозйомку в магазинах немає. І все ж зйомку в магазинах слід вести обережно. Якщо табличок про заборону немає, то її можна вести. Якщо ж є, рекомендуємо вести відеозйомку тільки в разі фіксування серйозних порушень:
– відсутність цінників на товарах;
– реалізація протермінованого товару;
– реалізація спиртних напоїв і сигарет неповнолітнім;
– реалізація неякісних, несправних товарів.
В цьому випадку можна посилатися на ст. 21 ЗУ «Про інформацію».
Відеоспостереження на робочому місці
Багато роботодавців встановлюють камери відеоспостереження на роботі. Спеціальний закон про це теж відсутній. Роботодавець може вести відеоспостереження на роботі за умови письмового інформування про це працівника і внесення до Правил трудового розпорядку, що діють на підприємстві, норми, яка передбачає відеоспостереження. Те саме стосується і аудіофіксації робочого місця.
Чи можна знімати на відео поліцейських?
У конфліктних ситуаціях з правоохоронцями багато хто намагається вести відеозйомку. Пряма норма закону, яка забороняє це робити, відсутня. Однак, знімаючи співробітників поліції на відео, слід дотримуватися простих правил:
– вести себе спокійно, не агресивно;
– повільно, відкрито дістати засіб відеозйомки (смартфон, планшет, відеокамеру) і повідомити, що ви ведете відеозйомку, аби зафіксувати порушення ваших прав;
– вести зйомку коректно, не заважати поліцейським, дотримуватися дистанції.
Якщо поліцейські будуть забороняти вам ведення зйомки, повідомте їм, що вони є службовими особами, виконують службові обов’язки, і відповідно до ст. 21 ЗУ «Про інформацію» ви маєте право фіксувати дії, що порушують ваші права.
Якщо поліцейські будуть налаштовані агресивно і намагатимуться вибити з ваших рук телефон, не вступайте з ними у бійку, а викликайте адвоката для захисту своїх інтересів.
Відеозйомка в школах
Слід зазначити, що фото- і відеозйомка дітей у школах та інших місцях допускається за згодою батьків. Крім того, часто фотовідеозйомку ведуть самі діти, знімаючи вчителя на уроках. Чи можна це робити? Як завжди, тут слід дотримуватися балансу між правами дитини та оточуючих. Доцільно поінформувати дитину про те, що зйомку однокласників і вчителів бажано проводити за їх згодою, відеозйомка не повинна заважати проведенню уроку і відволікати однокласників від навчання та порушувати дисципліну в школі.