Для порівняння: минулого року фахівці зафіксували їх удвічі менше – сім. Через порушення правил безпеки, безвідповідальність, людський фактор сумна статистика збільшується.
Фахівці фіксують і чимало випадків травматизму, що призводять не до смертей, а до інвалідності. Це також засмучує, бо йдеться про поламані людські долі.
Як уникнути помилок у професійній діяльності, що можуть призвести до травматизму? Як прогнозувати, передбачити та запобігти їм у виробничій сфері? Про вирішення цих запитань має потурбуватися кожен керівник, який вболіває не лише за зростання показників, прибутків, розширення виробничих потужностей, а й турбується про своїх працівників.
Відомо, що причиною більшості нещасних випадків є помилки самих працівників, так званий людський фактор. Однак з керівників та інженерів з техніки безпеки відповідальність не знімається. Вони мають думати на випередження, працювати профілактично з метою запобігання травматизму. Адже за кожним трагічним випадком – людина, її рідні та близькі.
Виконати роботу якнайшвидше, не докладаючи при цьому надмірних зусиль, – так вже влаштована людина. Цей висновок напрошується, коли аналізуєш причини, що призвели до трагедії, що сталася з тим чи іншим працівником, – каже заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Тернопільській області Григорій Радзіх. – Більшість роботодавців приділяють увагу охороні праці вже після нещасного випадку. Тому треба організовувати цю справу так, щоб не виконувати роль няньки чи наглядача, а берегти працівникам життя і здоров‘я. На разі в області фіксуємо зростання виробничого травматизму зі смертельними наслідками.
Останній такий випадок стався 19 грудня у Ласківцях Теребовлянського району. Загинув власник фермерського господарства, молодий чоловік, 1986 р. н. Овдовіла дружина, без батька залишилася маленька дитина. Людська необережність призвела до непоправного. Молодий чоловік заліз під машину, яку підтримував домкрат. Механізм не витримав ваги, і автівка впала на чоловіка.
Звісно ж, якщо люди працюють легально, застраховані на випадок травматизму на виробництві, втрати працездатності, то держава покриває матеріально усі ризики. Постулати безпечної праці намагаються донести до роботодавців страхові експерти структур виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Тернопільській області, коли допомагають страхувальникам. Але вкотре наголошують, що головне – це безпека на виробництві, збережене здоров’я та життя.
Галина ВАНДЗЕЛЯК