Сьогодні, 24 жовтня, не можна лінуватися, щоб удача не пройшла стороною. Бодай так казали наші прадіди. А вони – дурного не порадять.
24 жовтня православна церква вшановує пам’ять святого Пилипа, одного зі 70-ти апостолів, який походив із Кесарії Палестинської.
Саме він був вибраний в число дияконів після святого Стефана, який загинув мученицькою смертю.
Сам же Пилип вирішив покинути Єрусалим, де йому загрожувала небезпека, почав виступати з проповідями.
Згідно з історичними даними, Пилип був одружений і мав четверо доньок, які також були відданими християнками і володіли даром пророцтва. Одна з дочок – Ерміонія – вміла лікувати людей.
Переказ говорить, що помер Пилип у глибокій старості в місті Траллія, де до останнього моменту служив єпископом.
У народі 24 жовтня йменують Пилиповим днем, Пилиповою тяганиною.
Селяни того дня зазвичай починали возити зерно на млин, намагаючись закінчити з процесом до того моменту, коли остаточно не буде бездоріжжя через болото й дощі. Однак, часто вже 24 жовтня шлях до млина виявлявся нелегким через сльоту. Такий стан доріг наші предки називали тяганиною. Звідси і походить народна назва свята — Пилипова тяганина.
Саме на Пилипа наші предки молотили зерно на млині. З нього обов’язково випікали домашній хліб і годували всю сім’ю. Тому здавна вважається. Що на Пилипа найперше слід з’їсти хліба чи випічки, аби бути здоровим цілий рік.
Жінки на Пилипову тяганину збирали палиці, пов’язували їх і таким «віником» підмітали від порога будинку до воріт, щоб ніхто поганий не зайшов в будинок. Вірили, що такий ритуал оберігав не тільки від поганих людей, а й від злодіїв.
До цього дня худобу вже не випускали з хліва, проте двері в нього відкривали, щоб Пилип глянув на домашню худобу і загородив дорогу неприємностям.
У церкві 24 жовтня ставили свічку в пам’ять святого Пилипа, просячи у нього заступництва і захисту.
Пилипів день також вважається сприятливим для торговців, продавців, бізнесменів, фермерів.
Важливе значення на Пилипа мали сніг і лід. По снігу судили про майбутні прибутки: якщо він ліг на сиру землю, але не розтанув, навесні можна було сподіватися на хороший дохід. Крім того, ранковий снігопад на Пилипа віщував студену зиму.
Пробували багатство примножити й за допомогою місяця. Для цього підставляли під місячне світло свої гаманці з грішми, подумки просячи про добробут на весь рік.
У Пилипів день, за традицією, прямували на водойми. Якщо вони вже стояли в льоду, то обов’язково ходили по ньому. У народі побутувала прикмета, що таким чином можна налагодити своє фінансове становище. Після того, як шлях буде пройдений, потрібно взяти монетку і кинути її назад, вставши спиною до річки.
Наступити 24 жовтня в бруд, казали, — до прибутку.
Люди помічали також, що з цього дня починає холоднішати і на дорогах з’являється багнюка та ожеледиця. «Пилип до печі прилип, а дороги дощем розмило», – казали наші пращури.
Колись цього дня наші прадіди аналізували народні прикмети і визначали, який буде прогноз на найближчі дні й навіть місяці
Особливо спостерігали за білками, мишами й курми. Зауважили, якщо білки, миші, кроти запасаються кормом в більшій кількості, ніж зазвичай – зима буде дуже суворою, порівняно з минулорічними.
Казали також:
З давніх-давен існують прикмети на цей день 24 жовтня:
Якщо річка до цього часу замерзла, потрібно обов’язково трохи походити по льоду – обіцяє матеріальне благополуччя
Засохле листя опало – чекай снігопаду.
Ясне небо віщує заморозки.
Туман вранці – до потепління.
А ви вірите в прикмети?
Арсак, Аттик, Анатолій, Вікторія, Зінаїда,Лев, Макар, Моїсей, Нектарій, Сісіньо, Феофан, Олександр, Пилип, Філонілла, Флорентин.
Людина, народжена 24 жовтня, буде наділена кмітливістю. В якості талісмана слід носити кришталь.