З початком холодів в Україні зростає і кількість хворих на респіраторні захворювання. Серед них грип – одне з найбільш розповсюджених і найбільш важких. Іноді ця хвороба набуває масового поширення й забирає багато життів. Таке спостерігалося, наприклад, у 2009-2010 р., у 2015-2016 р.
Яким буде епідеміологічний сезон цього року, які віруси переважатимуть в Україні, хто опиниться в групі ризику і як захистити себе від хвороби, читайте в нашій публікації.
Ситуація на Тернопільщині
Фахівці констатують, що на території області захворюваність на грип та ГРВІ утримується на рівні сезонної, відповідає середньому показнику для відповідної пори року, не перевищуючи епідпорогове значення.
На Тернопільщині 2037 людей захворіли на грип та ГРВІ. Це значно більше, ніж тиждень тому, тоді було зареєстровано 1678 випадків. За тиждень госпіталізували 103 людини.
За словами лікарів Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України, захворюваність на грип та ГРВІ на Тернопільщині наразі утримується на рівні сезонної і не перевищує епідеміологічного порогу.
З метою підготовки до сезону захворюваності на грип та ГРВІ 2018–2019 років, відділ грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ» рекомендує розпочати вакцинацію проти грипу з метою забезпечення найкращого захисту. Наразі, станом на 29 жовтня, щеплено лише 395 осіб вакциною Ваксігрип Тетра (Франція).
Грипова статистика
Протягом сезону 2017-2018 рр. було зафіксовано 7 смертей внаслідок грипу. Згідно з інформацією МОЗ, щороку в Україні реєструють близько 6 мільйонів інфекційних захворювань, 90% з яких – грип та ГРВІ.
Головними ознаками не ГРВІ, а саме грипу є висока температура, яка тримається мінімум 5 днів, лихоманка, головний біль, судоми в м’язах та суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту, нудота, кашель, що може тривати 2 тижні і більше, нежить. Симптоми грипу починаються раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Ця хвороба найбільш небезпечна для людей похилого віку, оскільки спричиняє ускладнення, особливо у тих, хто має хронічні патології. Найчастіше грип призводить до пневмонії.
Лікарі радять в період епідемії особливо ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема, регулярно мити руки і промивати ніс. Також важливо раціонально харчуватися – споживати калорійну їжу і продукти, багаті на вітаміни. Корисними будуть цибуля і часник, цитрусові. Дітям також можна давати чай з імбиром і лимоном.
Головна рекомендація – щеплення
За інформацією Центру громадського здоров’я, найкращий спосіб попередити хворобу – зробити щорічне щеплення від грипу. З огляду на те, що, за прогнозом епідеміологів, цього сезону грип найбільше загрожує літнім людям, медики рекомендують звернути особливу увагу на заходи профілактики саме серед громадян цієї категорії. Утім, обов’язково вакцинувати треба і дітей, оскільки саме вони через слабкий імунітет хворіють найчастіше.
Вакцинація дає можливість зменшити ризик захворіти на грип, а головне – уникнути серйозних ускладнень, госпіталізації і смерті. До того ж завдяки щепленню можна заощадити кошти.
Загалом фахівці очікують на стрімке зростання захворюваності на грип із середини грудня і наголошують, що українці можуть придбати вакцини в аптеках за власний кошт і зробити щеплення в поліклініці. Вартість вакцини – від 200 до 300 грн. Перед вакцинацією варто пройти медогляд у сімейного лікаря.
Галина ВАНДЗЕЛЯК