У державному підприємстві «Бучацьке лісове господарство» застосовується дві системи ведення рубок головного користування – суцільнолісосічні рубки та рівномірно-поступові двоприйомні рубки. Останній метод, який проводять в букових лісах, розрахований на природне насіннєве відновлення бука лісового та інших цінних лісоутворюючих порід.
Насіннєве поновлення може бути присутнє в насадженні як до призначення рубки, так і з’явитись після проведення першого прийому рубки. Поступові способи рубок дають змогу здійснювати лісівництво методами, наближеними до природних, тобто формуються стійкі, високопродуктивні, змішані та різновікові деревостани багатого видового складу з перевагою найбільш цінних лісових порід. Це стає актуальним саме зараз, коли відбуваються глобальні зміни клімату, які вражають і лісові екосистеми.
Однак одним із факторів, який стає на заваді успішності здійснення відновлення лісів при поступових рубках, є періодичність плодоношення бука лісового. На жаль, тривалість періодів між роками, коли є достатній урожай насіння цієї цінної породи, має тенденцію до збільшення. За таких умов лісівники змушені шукати методи й способи, які поліпшили б ефективність здійснення лісовідновних заходів під час рубок головного користування.
Одним із таких методів є сприяння природному поновленню різними способами. Ось і цьогоріч у букових лісах Бучацького лісгоспу повністю відсутнє плодоношення бука лісового, але, на щастя, є достатньо непоганий урожай жолудя дуба черешчатого – основної і найбільш цінної лісової породи.
Відтак, за ініціативою т.в.о. головного лісничого ДП «Бучацький лісгосп» Володимира Островського та за сприяння лісничого Монастириського лісництва Павла Штиника, під безпосереднім керівництвом помічника лісничого Івана Старика, нещодавно в Монастириському лісництві було проведено заходи зі шпигування жолудя під наметом букових насаджень. При цьому жолудь було посіяно в двох насадженнях, в яких протягом поточного року було проведено перший прийом поступової рубки.
Результатів цього експерименту лісівники очікують влітку 2019 року.
Прес-служба ДП «Бучацький лісгосп»