Більче-Золотецькій ОТГ (Борщівський район) незабаром виповниться два роки. Зазначимо, до неї належать 6 населених пунктів: Більче-Золоте, Монастирок, Мушкарів, Олексинці, Шершенівка, Юрямпіль. Голова громади Галина Огородник майже 25 років працює в сільській раді, за професією – бухгалтер. Їй вдалося згуртувати людей навколо ідеї втілення реформ у селі. За кошти субвенції на розвиток інфраструктури в ОТГ у 2017 році впровадили 11 проектів, цьогоріч – 9. Відремонтовані заклади освіти, культури, медицини. Нині громада підтримує процес збереження культурної спадщини і бере активну участь у мистецькому житті області. Минулими вихідними голова Більче-Золотецької об’єднаної територіальної громади разом з представниками ОТГ побувала на фестивалі «Борщівська вишиванка». Там і поспілкувалися про результати роботи п. Галини як голови, про життя громади й плани її розвитку.
Культурно-мистецький і рекреаційний потенціал громади
– Кілька тижнів тому Більче-Золоте відзначало 536-ту річницю з дня заснування і до свята спекли коровай, вагою майже тонну. А сьогодні ви з громадою привезли на фестиваль свої вишиванки. Чим особливий мистецький і кулінарний куточок Більче-Золотецької ОТГ?
– Наша громада розгорнула тут два намети. В одному діє виставка старовинної вишивки. Також можна оглянути авторські роботи майстрині Катерини Бутовської. У її творчому доробку – понад 300 ляльок-мотанок. Наш другий намет – кулінарний. Беремо участь у фестивалі борщу. Села нашої громади приготували різноманітні українські страви.
– Кожна вишиванка має свою історію. Розкажіть про вашу сорочку?
– Сьогодні я одягнена в сучасну українську вишиванку. Це – робота моєї мами. Я почуваюся захищеною у ній, оскільки відчуваю її тепло і материнську любов.
– На території Більче-Золотого є унікальна історична пам’ятка – печера Вертеба. Розкажіть про цю печеру і що плануєте зробити, аби вона сприяла розвитку туризму у вашій місцевості?
– У Вертебі є унікальний підземний музей трипільської культури. Ця печера – одна з найбільших в Європі, її планують внести до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На початку серпня голова ОДА Степан Барна проводив у нас нараду. Він зазначив, що на ремонт дороги спрямовано понад 10 млн грн. Незабаром буде ухвалено проект, який передбачає облаштування стоянок для автобусів з місцями для відпочинку та переодягання, туалетами й альтанками.
На території нашої громади є й інші важливі пам’ятки. Зокрема. в селі Монастирок є унікальний давньо-слов’янський печерний храм. Там живе і працює монах-екзорцист, до якого приїздять дуже багато людей. А в Більче-Золотому є парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Ми розробили проект його утримання і реконструкції. Звичайно, це потребує великих коштів, але працюємо над цим. Спілкуємося з польською стороною, яка зацікавлена зберегти костел у цьому парку. Крім того, на території Більче-Золотого діє обласна лікарня фізіотерапевтичної реабілітації.
Головним пріоритетом є поліпшення життя людей
– На вашу думку, якими якостями має володіти успішний керівник?
– Насамперед, ким би ти не був і де б не працював, треба залишатися людиною. А ще – бути обізнаним у своїй справі і працювати багато. Коли мене обрали головою, одне з моїх перших завдань було згуртувати громаду. Переконана, що лише в єдності можемо здійснити усе задумане.
– Спираючись на здобутий досвід, які завдання і пріоритети ставите перед собою?
– Насамперед – поліпшити життя людей. Треба розбудовувати об’єкти соціальної інфраструктури, зберігати культурну спадщину, розвивати туризм. Хочу, щоб люди відчули, що дійсно стало краще жити у громаді.
– А на якій стадії ремонт доріг?
– Наразі здійснюємо ремонт дороги до села Більче-Золоте, ремонти вулиць у Більче-Золотому, Озерянах, Олексинцях і Шершенівці. Намагаємося охопити усі населені пункти громади.
– Вашій громаді незабаром виповниться два роки. Можна уже підбити підсумки роботи?
– У рази збільшилась дохідна частина сільського бюджету. Ми створили відділ освіти та соціально-культурної сфери, якому підпорядковуються загальноосвітні школи, дитячі садочки, музична школа, заклади культури. Також перебрали на себе й управління закладами первинної медицини. Наразі капітально відремонтовані майже усі об’єкти освіти, медицини, культури. Перш ніж почати проект, обговорюємо його на виконкомі, з депутатами. Узгоджуємо з людьми. У школах проводимо батьківські слухання.
До с. Олексинці 20 років дорогу ніхто не ремонтував, вона була у плачевному стані. Минулого року ми відремонтували її. У цьому ж селі реалізували ще один дуже важливий проект. У школі добудова спортзалу та їдальні відколювалася від основного корпусу. Була загроза визнати школу аварійною. Минулого року за кошти субвенції укріпили приміщення.
У нас в громаді є 5 шкіл. Опорний заклад – у Більче-Золотому. Там перекрили дах спортивного залу, поміняли вікна на металопластикові, придбали новий комп’ютерний клас, автобус. Цього року обласна державна адміністрація передала сучасний клас хімії.
У Монастирській ЗОШ І ст. встановили твердопаливний котел і систему опалення, у Юрямпільській ЗОШ І ст. відремонтували систему опалення. На території громади є НВК, там поміняли вікна й двері, здійснили внутрішній ремонт приміщення. Ремонтні роботи, енергоощадні заходи провели у також дитячих садочках.
Важливі зміни є і в медичній галузі. Для Більче-Золотецької амбулаторії первинної медицини закупили обладнання – аналізатор крові, центрифуги. У ФАПах сіл Олексинці, Монастирок, Мушкарів здійснили ремонтні роботи, встановили сучасні вікна і двері. У бібліотеці села Більче-Золоте провели заходи з енергозбереження, оновили книжковий фонд. У бібліотеці с. Олексинці здійснили капітальний ремонт. До кінця 2018 р. заплановано завершити роботи із заміни вікон і дверей у всіх сільських клубах.
Також організовуємо дні села в кожному населеному пункті громади, урочистості з нагоди державних свят. Намагаємося підтримати діячів культури. Це все дає позитивний результат, об’єднує громаду.
Є пожежна команда, буде – поліцейська станція і сучасна амбулаторія
– Наприкінці липня була відкрита Більче-Золотецька місцева пожежна команда. Можете розповісти про це більш детально?
– Цьогоріч за кошти місцевого бюджету та завдяки спонсорській допомозі у пожежному депо здійснили ремонт приміщення. Пожежна команда працює з червня, з цього часу надійшло 4 виклики на пожежі і на полі, і в господарській будівлі. Раніше чекали на пожежну команду із Борщова, а відстань між цим містом і нашим селом – 18 кілометрів. Зараз ми виграємо час. Був випадок, коли у Глибочку, за 5 км від нашого села, загорілася господарська будівля. Звичайно, наші пожежники приїхали швидше, ніж борщівські. Ми уклали договір про співпрацю щодо обслуговування села Глибочок. Плануємо втілити ще один важливий для громади проект – відкрити поліцейську станцію. Підготували приміщення, і незабаром відбудеться офіційне відкриття.
– Які ще важливі соціальні проекти заплановані?
– Плануємо будівництво сучасної амбулаторії, оскільки є учасниками державної програми розвитку сільської медицини. Вартість проекту становить 4 млн 700 тис. гривень. Передбачено будівництво нової амбулаторії з житлом для лікарів, оснащення закладу, забезпечення транспортом. На сьогодні орендуємо приміщення в обласній лікарні.
– Як ви відпочиваєте?
– Працюю без вихідних. Моєю розрадою є дві внучки – Соломійка і Настя. Одна проживає у Більче-Золотому, друга – в Чернівецькій області. Коли вони приїжджають, це і є для мене відпочинок.
– Хто вас підтримує у розбудові громади і є найбільшою опорою?
– Велику підтримку надає депутат обласної ради Володимир Васильович Іванишин. Звертаюся до нього дуже часто. Наразі можу впевнено сказати, що є співпраця зі всіма: зі священиками, з керівним складом громади, з директорами шкіл. Дякую обласній державній адміністрації та керівництву району за співпрацю і сприяння.
Емоційну підтримку надає родина. Чоловік ставиться до мого насиченого графіку роботи з розумінням, допомагає. Він знає: якщо я щось задумала – докладу усіх зусиль, щоб довести до кінця.
Зі створенням громади збільшились можливості
– Назвіть, будь ласка, ключові переваги децентралізації…
– Найголовніше те, що ми самі розпоряджаємося коштами. Я уже давно працюю у сільській раді, 1 жовтня буде 25 років. Було дуже складно, не вистачало грошей, щоби втілити якісь проекти в селі. Зі створенням громади збільшились можливості, повноваження й обсяг робіт. Зросли доходи за рахунок надходження тих податків, які раніше поповнювали районний і обласний бюджети. А сьогодні ці кошти залишаються в селі. І підприємці знають: якщо вони платять податок, то за їх гроші щось буде зроблено в селі. Крім того, нам вже передали повноваження розпоряджатися землями за межами населених пунктів.
– В Україні наближаються вибори. На вашу думку, після них існує загроза згортання реформ в Україні?
– Цього не можна допустити, адже децентралізація дала великий поштовх розвитку. У нашій громаді втілено низку проектів, на черзі – інші. Люди чекають на подальші позитивні зміни, тому підтримують реформування освіти і медицини. Зупинятись не можна, обов’язково треба довести реформу децентралізації до кінця, щоби розбудувати інфраструктуру, досягти добробуту.
– Що би ви хотіли сказати своїй громаді?
– Я дякую всім жителям за підтримку, розуміння. Хочеться миру, злагоди, щоб ми і надалі впевнено продовжували працювати, щоб у нас було взаєморозуміння, співпраця, єдність, аби створити таку громаду, на яку будуть рівнятися.