Організаційна структура сільськогосподарського ринку України характеризується великою часткою індивідуального виробництва, представленого домогосподарствами, особистими селянськими господарствами та фермерськими господарствами. Загальноприйнятим у всьому розвиненому світі способом підвищення ефективності малих і середніх сільськогосподарських товаровиробників є їх об’єднання у різні форми організацій виробників з метою спільного виробництва, доступу до фінансових та матеріальних ресурсів, просування своєї продукції. Одна з найбільш поширених і ефективних форм об’єднання сільгосптоваровиробників є сільськогосподарські кооперативи, частка яких на аграрному ринку ЄС становить 40-50%, а в окремих державах та секторах – 70%.
«В Україні ж як кількість сільськогосподарських кооперативів і сільськогосподарських товаровиробників, які є їх членами, так і їх частка у загальному обсязі реалізації сільськогосподарської продукції залишається мізерною. Так, частка сільськогосподарських виробничих кооперативів у загальному обсязі виробленої сільськогосподарської продукції в Україні становить менше 1%, а кількість фізичних осіб–членів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів є меншою, ніж 30000 осіб, що це – менше ніж 0,2% сільського населення України», – зазначив народний депутат України від ВО «Свобода» Михайло Головко.
За даними Державної служби статистики України минулого року в державі було зареєстровано 1023 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та 992 сільськогосподарських виробничих кооперативів.
Одним із ключових факторів, які гальмують розвиток сільськогосподарської кооперації, є недосконалість й несучасність чинного законодавства, яким регулюється діяльність сільськогосподарських кооперативів.
Основними недоліками чинного законодавчого регулювання у сфері сільськогосподарської кооперації є його розпорошеність та неузгодженість, а також невідповідність закріпленої у ньому моделі сільськогосподарської кооперації сучасним реаліям і потребам.
«Існуюче законодавче регулювання відносин у сфері сільськогосподарської кооперації не дає змоги повною мірою реалізувати потенціал об’єднання сільгосптоваровиробників у сільськогосподарські кооперативи, а подекуди й блокує їх розвиток. Разом з тим, саме сільськогосподарська кооперація, поєднуючи в собі економічні та соціальні чинники, може стати (за умов належного законодавчого регулювання) однією з перспективних форм розвитку сільського господарства в Україні», – переконаний нардеп-свободівець Михайло Головко.
Законодавство в сфері сільськогосподарської кооперації потребує системного та комплексного вдосконалення. Такий підхід запропонований у законопроекті «Про сільськогосподарську кооперацію» (зареєстр. 25.06.2018 за № 6527-д), співавтором якого є свободівський Михайло Головко.
У законопроекті запропонована нова редакція Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», якою врегульовано усі ключові питань створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні в єдиному законодавчому акті. Такий підхід дає змогу створити комплексну та зручну у користуванні законодавчу основу для сільськогосподарської кооперації, а також усунути існуючі на сьогодні колізії між різними законодавчими актами з цього питання.