Про практичне застосування, вже запроваджених в рамках української судової реформи, елементів електронного судочинства йшлося під час прес-сніданку, організованого в Тернополі обласним осередком Комітету виборців України.
Участь в його роботі взяли представники громадських організацій, правники та журналісти. Вони обмінялися думками щодо перспектив Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка повинна забезпечити обмін документами в електронній формі між судовими інституціями, судом та учасниками процесу, між самими сторонами, а також для фіксування процесу і участі у засіданні в режимі відеоконференції.
На думку юриста, координатора правових проектів тернопільського осередку КВУ Володимира Курила, завдяки впровадженню електронного судочинства можна суттєво зекономити час того ж таки адвоката, який необхідну документацію може надавати та отримувати в електронному варіанті, а не користуватися послугами пошти чи передавати папери в суд особисто.
Зрештою – суттєво пришвидшується процес доставки таких документів, економляться кошти, а головне розширюється доступ громадян до правосуддя, адже будь хто, зареєструвавшись у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, може надсилати чи ознайомлюватися із документами процесу, в якому бере участь.
Ще однією перевагою електронного судочинства присутні на прес-сніданку правники назвали можливість роботи із процесуальними документами на відстані.
Менш оптимістичними були ті, хто зауважував, що люди похилого віку, або мешканці віддалених населених пунктів, для яких є утрудненим використання сучасних інформаційних технологій і пристроїв, не зможуть сповна скористатися перевагами електронного суду. Однак, у ході дискусії учасники інформаційного заходу, зійшлися на тому, що технології розвиваються, охоплення мережею Інтернет зростає.
Також під час прес-сніданку йшлося про те, що восени 17 місцевих судів Тернопільщини підключать до модуля автоматизованого розподілу справ та інших підсистем автоматизованої системи документообігу суду. Графік таких підключень уже затвердила Державна судова адміністрація України. Модулі є частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що повноцінно має запрацювати в 2019 році.
Якщо сьогодні конкретного суддю (колегію суддів), який розглядатиме ту чи іншу справу, визначає комп’ютерна програма, що використовує локальну базу даних суду, то, після запровадження змін, автоматичний розподіл справ здійснюватиметься за допомогою програмного забезпечення, яке буде знаходитись в централізованому дата-центрі. На думку фахівців, це виключить можливість маніпуляцій на місцях.
Нагадаємо, що серія прес-сніданків з питань впровадження української судової реформи проводиться в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях», що виконує ВГО «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».