Співробітництво територіальних громад є одним з найдієвіших механізмів забезпечення спроможності громади. Оптимізація фінансового і кадрового ресурсу дає змогу вивільнити частину коштів власного бюджету і скерувати їх на інші проекти.
Донині Тернопільщина залишалася однією з небагатьох областей, яка ще не починала процес міжмуніціпального співробітництва. Тим часом, майже в усіх областях України цей процес кілька років поспіль активно відбувається і приносить реальні результати. Для порівняння, Полтавська область, яка є однією з найуспішніших українських територій, має реверсну дотацію, створила 55 структур міжмуніципального співробітництва, в яких задіяно 290 суб’єктів.
Тривале розгойдування Тернопільщини не могло бути непоміченим. Дісталося на горіхи усім. І очільникам області, і Тернопільському центру розвитку місцевого самоврядування, який сприяє проведенню реформи децентралізації в регіоні. Що заважало розпочати процес співробітництва громад? Адже ще у червні 2014 року було прийнято Закон України «Про співробітництво територіальних громад», розроблено методику, підготовлено кадровий ресурс, з’явився відповідний досвід, є історія успіху сусідів.
Тернопільський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, ще минулого року розпочав системну роботу з впровадження міжмуніципального співробітництва громад на Тернопільщині. Підготовка включала, перш за все, комплекс навчальних семінарів і тренінгів, напрацювання локальних нормативів, підготовку аналітичних рекомендацій Тернопільській ОДА та обласній раді. Центром було розроблено Програму підтримки співробітництва територіальних громад в Тернопільській області на 2017-2019 роки. Основна мета ухвалення документа – активізація процесів співробітництва територіальних громад в регіоні шляхом проведення обласного конкурсу спільних проектів. Проект Програми узгоджено зі Стратегією сталого розвитку «Україна 2020», Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року, Стратегією розвитку Тернопільської області на період до 2020 року.
Проект Програми передбачав фінансування проектів міжмуніципального співробітництва на конкурсній основі і на паритетних засадах до 600 тисяч гривень з боку кожного з учасників. На жаль, до нині Програму не розглянуто. Без сумніву, таке зволікання гальмує процес співробітництва громад. Треба зауважити, що процес співробітництва однаково стосується як об’єднаних територіальних громад, так і сільських, селищних і міських рад, які ще не об’єдналися.
Разом з тим, робота з впровадження співробітництва територіальних громад не припинялася. Тернопільським центром розвитку місцевого самоврядування було запрошено в область низку фахівців з цього питання з Полтавщини і Києва, організовано навчальну поїздку представників тернопільських об’єднаних територіальних громад на Полтавщину, забезпечено навчальну поїздку в Польщу.
І сьогодні Тернопільщина отримала свій перший результат. Після низки перемовин за сприяння Тернопільського центру розвитку місцевого самоврядування між Борсуківською і Снігурівською сільськими радами було укладено перший на Тернопіллі договір про співробітництво територіальних громад. Одна з них – об’єднана територіальна громада, яка утворилася у 2016 році, друга – громада, яка ще не об’єдналася, але є усі передумови приєднання її до існуючої Борсуківської ОТГ. Ця угода спрямована на реалізацію спільного проекту “Надання адміністративних послуг”. 2 квітня 2018 року договір зареєстрований в Мінрегіоні і розміщений на сайті міністерства. Тільки завдяки ініціативі та вмінню домовлятися головам цих громад Івану Друзю та Аркадієві Сенику вдалося зробити те, чого не вдавалося протягом років іншим.
Це початок, але є усі підстави сподіватися, що крига скресла й область виходить на системну роботу міжмуніципального співробітництва. Наступним кроком стане укладання договорів за чотирма напрямками співробітництва територіальних громад між Теребовлянською, Микулинецькою, Золотниківською, Іванівською та Хоростківською ОТГ. На думку директора Тернопільського ЦРМС Віктора Литвинчука область має потужний потенціал у розвитку співробітництва територіальних громад. Міжмуніципальне співробітництво є надзвичайно ефективним інструментом забезпечення спроможності територіальних громад. Спільними зусиллями органи місцевого самоврядування зможуть швидше й наполегливіше вирішувати соціально-економічні завдання. Центр продовжує працювати над формуванням потреб у співробітництві громад.