Повідомити новину

Поширити:

У Тернополі вбили конголезького студента. У вбивстві підозрюють 17-річну дівчину.
Довготривалий карантинний спокій Тернополя у ці вихідні вибухнув звісткою про насильницьку смерть чорношкірого студента-другокурсника ТНЕУ. Вранці поліція прозвітувала про розкриття цього злочину.
«Тернопільські правоохоронці оперативно розкрили вбивство 24-річного студента-іноземця. У вчиненні важкого злочину правоохоронці підозрюють 17-річну мешканку Тернопільського району. Неповнолітню затримали відповідно до статті 208 КПК України, вирішується питання про обрання їй міри запобіжного заходу.
 9 травня близько 4 години ранку до співробітників Тернопільського відділу поліції надійшло повідомлення від лікарів бригади «швидкої допомоги» про те, що за місцем проживання вони виявили тіло мертвого чоловіка з ножовим пораненням.
 Виїхавши на місце події, поліцейські встановили особу загиблого. Ним виявився 24-річний житель Демократичної Республіки Конго, який навчався в одному із вишів Тернополя.
 Як розповів заступник начальника ГУНП в Тернопільській області Володимир Галевич, правоохоронці провели першочергові слідчі дії: опитали сусідів, можливих очевидців та свідків, а також вилучили відео з камер спостереження. Таким чином оперативно встановили особу підозрюваної в скоєнні важкого злочину. Нею виявилася 17-річна жителька одного із сіл Тернопільського району.  Неповнолітню поліцейські затримали за місцем проживання, куди вона втекла на таксі після вчинення вбивства.
 Тривають слідчі дії, правоохоронці встановлюють усі обставини злочину.
 За даним фактом розпочато кримінальне провадження за частиною 1 статті 115 ККУ – умисне вбивство. Санкція статі передбачає позбавлення волі на строк від семи до п’ятнадцяти років», повідомили у відділі комунікації обласної поліції.
Тернопіль – невелике місто, і завдяки соціальним мережам стало багато відомо і про загиблого, і про підозрювану. Але є певні перепони у поширенні інформації, принаймні на шпальтах нашої газети, яка витримує журналістські стандарти. Річ у тім, що  підозрювана дівчина на момент вчинення злочину була неповнолітньою. Днями їй виповниться вісімнадцять. Але це нічого не змінює – її правовий статус у кримінальному провадженні залишається: неповнолітня, а відтак, вона є більш захищеною законодавством, у тому числі у сенсі поширення інформації. 
Уже відомо, що підозрюваній обрали запобіжний захід – тримання під вартою, з можливістю внесення застави у понад 300 тисяч гривень. Хтозна, поки газета дійде до читачів, може, за неї внесуть заставу, і вона буде уже на волі. 
У соціальних мережах є багато фото цієї дівчини – красивої, з дредами (це вплетені у волосся косички), загалом, скажемо так, харизматичної зовнішності. Але є і відео, де вона говорить – англійською. І якби ж то цілком не розуміти цієї мови, можна було б залюбуватися: розумниця і актриса! Але… Тексти надто жорсткі та агресивні. Поліції доведеться ретельно вивчати інтернет-інформацію, аби відшукати відповідь на ключові запитання: як неповнолітня посеред ночі опинилася у квартирі іноземного студента і що спричинило такий трагічний поворот. Бо, скажімо, у конголезької студентської спільноти в Україні є чітка відповідь на ці запитання. Принаймні на інтернет-сторінці спільноти є досить детальний виклад подій цієї трагічної ночі. Саме з поширеннями певних відео в Інтернеті тут пояснюють агресію дівчини. Також спільнота занепокоєна тим, що справу про вбивство їхнього співвітчизника можуть закрити, бо у дівчини (вони називають її Alissa) впливова матір.
Що говорять про потерпілого? Викладачі та співробітники ТНЕУ поширили у Фейсбук пости співчуття. Про другокурсника згадують як про добру людину, здібного студента.
Покійного поховають, напевно, у Тернополі. Через карантинні обмеження тіло навряд чи вдалося б відправити на батьківщину. Конго навіть не має посольства в Україні, усі справи вирішуються через дипломатичну установу у Росії.
Наразі іноземні видання, у тому числі у Конго, коротко повідомляють про вбивство студента і здебільшого цитують повідомлення тернопільської поліції. Але деякі франкомовні видання, не вдаючись у деталі, написали: студента били через расизм.
Хоча, навряд чи таке підґрунтя є. Загалом у тих, хто вважає, що в Україні процвітає расова дискримінація чорношкірих, є особливий апломб до Тернополя. Кілька років тому одна місце газета, описуючи конфлікт у компанії чорношкірих студентів через жінок у розважальному закладі, опублікувала на титульній сторінці фото білих жінок з мавпами. Досі ця публікація використовується як фетиш, неспростовний доказ дискримінації. 
 
Ольга КУШНЕРИК