Повідомити новину

Поширити:

Триває реформування країни. Десь – з потугами, нерозумінням і спротивом, десь – за підтримки і сприяння української громади. І весь цей час газета «Свобода» намагається тримати руку на пульсі змін, пояснювати, що мета усіх започаткованих реформ – радикально підвищити якість надання послуг та суттєво покращити рівень життя людей. Сьогодні про це наша розмова з головою облдержадміністрації Степаном Барною.
– Степане Степановичу, започатковані реформи, зокрема децентралізації влади, продовжуються. На що нове і, головне, змістовне та результативне можна очікувати у 2018 році?
– Насамперед, варто наголосити, що вагомим аргументом на користь започаткованих реформ є практичні дії влади, які підтверджують продовження стратегічного курсу державної політики на зростання економічної та соціальної спроможності кожного регіону та кожної окремої територіальної громади.
Як відомо, 31 січня уряд України прийняв рішення щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Процес розпочався і триватиме поетапно до кінця поточного року. Він передбачає інвентаризацію земель у межах ОТГ, реєстрацію земельних ділянок у кадастрі та передачу земель у комунальну власність. 12 лютого кожному із 40 керівників ОТГ області ми вручили Меморандуми про співпрацю у цьому напрямку.
Ухвалене урядом рішення за своєю суттю та значимістю є революційним. Його реалізація удосконалить механізм управління у сфері земельних ресурсів, значно спростивши його. Також це дасть змогу чітко і прозоро формувати дохідну частину місцевих бюджетів у частині плати за землю. За попередніми підрахунками, бюджети сорока ОТГ області за рахунок цього ресурсу (39 тисяч гектарів с/г земель) додатково отримають близько 30 мільйонів гривень.
Управління землями сільськогосподарського призначення об’єднаними територіальними громадами – це перший і вагомий крок до делатифундізації сільськогосподарського виробництва, який відкриває можливості для розвитку на територіях громад нових альтернативних форм господарювання на землі, зокрема малих фермерських господарств, сільськогосподарських кооперативів, тваринницьких ферм. А це – надзвичайно важливий аспект у контексті цьогорічних програм уряду, спрямованих на підтримку розвитку саме цих напрямків сільськогосподарської діяльності. І ця підтримка – вагома: понад шість мільярдів гривень з державного бюджету! В області вже розпочали підготовчу роботу до активної участі в реалізації зазначених нових альтернативних форм господарювання на землі та до освоєння коштів державної підтримки.
– Це стосується лише об’єднаних територіальних громад?
– Саме так. Зауважу, що метою і передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, і державної фінансової підтримки для розвитку на територіях громад нових альтернативних форм господарювання на землі є стимулювання сільських громад, які ще не визначилися щодо свого  майбутнього, до добровільного об’єднання. Роботу у цьому напрямку будемо виконувати максимально прозоро та гласно.
– На рішення стосовно землі громади чекали роками, і воно нарешті ухвалене. А які прогнози щодо децентралізації управління іншими природними ресурсами, зокрема кар’єрами, місцевими  водоймами?
– Переконаний, що це буде черговим етапом територіально-адміністративної реформи. Бо і в цих сферах спрацьовують бюрократичні гальма, існують зловживання і навіть порушення діючого законодавства, зокрема стосовно використання та експлуатації ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, дотримання природоохоронних заходів…
Принаймні місцевими водними об’єктами, зокрема ставками, вже у найближчій перспективі мають опікуватися об’єднані територіальні громади. Народний контроль стане дієвішим і кумівства буде менше. Бо, м’яко кажучи, ненормальною є ситуація, що минулого року до державної казни від оренди більше як чотирьохсот водних об’єктів області надійшло менше 150 тисяч гривень.
Крім того, все гострішою є загроза природних і спричинених діяльністю людини катаклізмів, які безпосередньо можуть призвести навіть до фізичної втрати того чи іншого водного об’єкта. Пригадайте, що сталося зі ставком у Петриках Тернопільського району. Цього року область, за підтримки держави, розпочинає реалізацію програми з очищення русел малих річок, місцевих водойм, меліоративних систем. Зрозуміло, роль територіальних громад у реалізації цих завдань має бути визначальною. До цього держава продовжуватиме їх спонукати і законодавчо, і матеріально…
– То коли область завершить адміністративно-територіальну реформу у частині створення оптимальної кількості спроможних об’єднаних територіальних громад?
– Сподіваємося, що впродовж року цей процес завершиться. Вже під час найближчого засідання сесії обласної ради плануємо затвердити перспективний план реалізації адміністративно-територіальної реформи на території усієї області. Працюємо щодо цього спільно з депутатським корпусом.
Думаю, що і окреслені вище фінансові аргументи держави на користь об’єднання сприятимуть цій справі.
Крім того, вже діючим об’єднаним територіальним громадам слід подбати про своє організаційно-територіальне зростання. Їм треба досягти оптимальних стандартів для самодостатності у забезпеченні усіх потреб своїх територій, а також для можливостей розвиватись. Адже і цього року всі програми розвитку інфраструктур громад, на підтримку реалізації яких в області держава передбачає спрямувати близько 800 млн грн (в тому числі на місцеві дороги, сільську медицину тощо) будуть виконані лише за співфінансування з державного та місцевих бюджетів.

Розмовляв

Володимир БАВОРІВСЬКИЙ