Повідомити новину

Поширити:

Виставку «Зима, що нас змінила» відкрили до сьомих роковин трагічних подій на Майдані у Музеї національно-визвольної боротьби.
З нагоди Дня вшанування подвигу учасників Революції Гідності батьки Героїв Небесної сотні з Тернопільщини тимчасово передали сюди особисті речі своїх синів. Відтак тут можна оглянути світлини, документи і нагороди Героїв.
«Зима, що нас змінила» – це перша виставка, де оригінальні речі Героїв Небесної сотні з Тернопільщини доступні для ознайомлення громадськості. Також у холі представили філателістичну виставку, яка розповідає про період революційних подій в Україні взимку 2013-2014 років. Виставка діятиме упродовж 10 днів.
Серед загиблих на Майдані – семеро Героїв з Тернопільщини: Назарій Войтович, Устим Голоднюк, Олександр Капінос, Ігор Костенко, Тарас Слободян, Василь Мойсей і Василь Аксенин.
Тут можна побачити пробиту снайперською кулею голубу каску Устима Голоднюка. За словами Володимира Голоднюка, її вперше виставили на експозицію разом з іншими особистими речами Устима.
– Тут є також одяг Устима, в якому він був вбраний 20 лютого, – каже батько. – Його форму я виправ, а з шолома кров не змивав. Важливо, щоб всі бачили, якою ціною дістається свобода. «Тату, якщо я звідси піду, України не стане», – казав мені Устимчик. Цю жертовність треба цінувати, тобто – не продати Україну, боротися до кінця, не падати духом і не опускати рук».
Мати Тараса Слободяна, пані Марія, поряд із куточком пам’яті сина облаштувала також вітрину, де представлені видання про Небесну сотню. Пані Марія постійно збирає літературу про Героїв, передає освітнім закладам, музеям. «Ми маємо пам’ятати про Майдан і не можна забувати про російсько-українську війну. Важливо, щоб наступні покоління розуміли подвиг хлопців на Майдані і воїнів, які нині на сході», – наголосила Марія Слободян.
Батько наймолодшого Героя Небесної сотні Назарія Войновича, Юрій Войнович, приніс у музей його малюнки і вірші. Назар загинув на Майдані 20 лютого 2014-го. Йому було лише 17.
«Я ще в 2014 році казав і до сих пір вважаю, що покарання винних – це питання часу. Переконаний, історія розставить крапки над «і», всі причетні до вбивств на Майдані будуть покарані», – каже Юрій Войтович.
Небесна сотня – це дійсно цвіт нації, люди, які дуже багато могли зробити для України. Історія життя кожного Героя – це вже історія України, – зазначив старший науковий співробітник Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів Ігор Олещук. – Вони добровольцями пішли захищати Україну, коли над нашою державою нависла загроза. Я у 1946-му році був у юнацтві ОУН, допомагав Українській повстанській армії, у мене семеро двоюрідних братів і сестер були в УПА. Вважаю, що подвиг і жертовність Небесної сотні – це продовження нашої боротьби.
Поблизу музею, що розташований у Тернополі на вулиці Медовій, небайдужі тернополяни прикрасили білосніжними паперовими ангелами дерева у волонтерському сквері ім. Віктора Гурняка. Сотні ангелят, тріпочучи крилами на пронизливому вітрі, нагадують нам про тих синів України, які сім років тому приєдналися до Божого воїнства, що стоїть на сторожі правди. Йдучи на виставку у  музеї, зазирніть і до волонтерського скверу ім. Віктора Гурняка та зупиніться на мить біля пам’ятника Героям…
Галина САВЧУК