Повідомити новину

Поширити:

У зоокутку парку «Топільче», що в обласному центрі,  загинув інфікований поні. Спеціалісти Держпродспоживслужби проводять епізоотичні заходи. Така тривожна інформація облетіла Інтернет у понеділок. А напередодні тернополяни милувалися нічною прогулянкою двох буйволів та поні. Було дивно і водночас романтично: вулицями міста поміж автівок чимчикувало пара буйволів, а за ними дріботів поні. Тоді ще ніхто не знав, що тварини, які втекли із зоокутка, могли нести у собі загрозу. Адже там уже виявили сибірку…
Як повідомили в обласному управлінні Держпродспоживслужби, в ніч на 28 вересня в зоокутку  парку «Топільче» комунального підприємства «Об’єднання парків культури і відпочинку м. Тернополя» загинув поні, про що було повідомлено в Тернопільську міську лікарню ветмедицини. На місце події виїхали спеціалісти лікарні та Тернопільської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Під час розтину трупа тварини виявлено ознаки пневмонії, гастроентериту та лімфаденіту, а збільшення та заокругленість країв селезінки викликало підозру на сибірку.
Спеціалісти відібрали проби тканин селезінки, печінки, серця та лімфовузлів і направили у Тернопільську регіональну державну лабораторію Держпродспоживслужби для дослідження на сибірку. Труп тварини вивезли у спеціально визначене місце і піддали вилученню методом спалювання, про що складено відповідний акт і проведено фотозйомку. Перегорілі останки захоронено, а місце захоронення і транспорт, яким перевозили труп, піддали дезінфекції.
Відповідно до звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу №001944 п.м./21 від 01.10.2021 р. Тернопільської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, встановлено захворювання сибіркою. Патологічний матеріал для підтвердження діагнозу передано до державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (місто Київ), який 04.10.2021 року підтвердив діагноз.
Другого жовтня відбулось засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, рішенням якого накладено карантин на зоокуток та затверджено план заходів. Тварин, які утримують у зоокутку, піддано клінічному огляду та термометрії і вимушено вакциновано від сибірки.
Станом на сьогодні триває спостереження за здоров’ям тварин. Спеціалісти ветеринарної медицини вживають заходи згідно з планом. За контактними особами здійснюється медичне спостереження.
Сибірка (міжнародна назва цієї хвороби а́нтракс — від грец. άνθραξ — «вугілля»)[4] — гостре зоонозне інфекційне захворювання, яке спричинює Bacillus anthracis, що перебігає в людей найчастіше з ураженням шкіри з утворенням специфічного карбункулу, набряку та регіонарного лімфаденіту на тлі гарячки та інтоксикації, рідше з ураженням легеневої, кишкової систем і генералізацією процесу. Назву хвороба отримала від схожості забарвлення чорного різновиду вугілля — антрациту — і центральної зони сибіркового карбункулу. В Україні ще використовують, в тому числі і в офіційних медичних документах, стару назву «сибірка», що мала поширення в країнах колишнього СРСР.
Хвороба відома ще з глибокої давнини, її описали у старовинних медичних джерелах давньої Індії. В історичних відомостях вона часто фігурує під назвою «священний вогонь», «перський вогонь» тощо. В історії відомі описи спустошливих епізоотій у Франції, коли квітучі пасовища перетворювалися на «прокляті поля Оверні» або «шкідливі рівнини Боса», в Московському царстві в 1643 році, в подальшому в Угорщині, Німеччині, на Гаїті в 1770 році, коли померло 15 тисяч людей. А епізоотія сибірки в 1901 році в Північній Америці в окремих місцевостях спричинила загибель до 90% коней, мулів та іншої худоби.
У минулому антракс був одним з найпоширеніших інфекційних захворювань, які спричиняли масову загибель тварин, а нерідко й людей. Останніми десятиліттями захворювання на антракс серед людей трапляється в усіх країнах і на всіх континентах, здебільшого у вигляді спорадичних випадків. Проте періодично спостерігають спалахи антраксу в регіонах, де розвинене тваринництво. Більшість випадків реєструють в країнах Азії, Африки і Південної Америки.
Так в Україні протягом 1920—1978 років зареєстрували 24502 спалахи сибірки у 9632 населених пунктів. Усього уражених сільськогосподарських тварин було 33311 голів.
Сибірка у місті, безсумнівно, – надзвичайна подія. Тернополяни неабияк стривожені, мовляв, є коронавірус, то ще бракувало нової зарази… Б’ють на сполох зоозахисники. Представниця UAnimals  Людмила Чеховська у соціальній мережі поширила допис, у якому, зокрема, констатувала: «Керівництво Тернопільського зоокутка вже неодноразово показало свою халатність і профнепридатність у справі поводження з тваринами і їх утримання. Ми у UAnimals розповідали, як у березні цього року через неналежні умови утримання птахів на території зоокутка стався спалах пташиного грипу, внаслідок чого умертвили два десятки прекрасних птахів, серед яких і клінічно здорових лебедів. У коментарях люди ділилися враженнями про недоглянутих, занедбаних тварин, розповідали про вивезення з території зоокутка овочів та зерна (хоча логічно мало би бути навпаки). Згодом Інтернет облетіли фото поні та віслючка із покрученими ногами через необрізані копита. Це було лише питанням часу – коли станеться нова небезпечна ситуація».
Тож тварини у зоокутку у небезпеці? Ми зателефонували до колишнього завідувача зоокутка. Ветеринар за професією та покликанням – так свого часу про нього писали місцеві ЗМІ. Цей уже в літах чоловік віддав зоокутку багато любові і часу. Але чотири місяці тому пішов із цієї посади – саме тоді, коли у лебедів виявили пташиний грип. На такому тлі його звільнення набувало скандального забарвлення. Чоловік від редакції почув про виявлену сибірку і неабияк бідкався. За його словами, неправда, що тварини голодували, усе з ними було добре. Принаймні декілька місяців тому. Тут близько сімдесяти особин, зокрема птахів.
Редакція стежитиме за ситуацією й інформуватиме читачів.
Ольга КУШНЕРИК