Повідомити новину

Поширити:

Зима лише розпочалася, а ціни безсоромно поповзли догори.
На тлі пандемії (реалісти радять тримати непорушно 20 тисяч гривень на випадок короновірусної хвороби), соціально-економічних негараздів, карантинних обмежень підняття цін на продукти і товари першої необхідності сприймаються болісно, як ніколи. Бо у кишенях більшості людей гуляє вітер. Хіба виробники медичних масок, пульсометрів і деяких категорій ліків, а також власники медичних лабораторій зараз у виграші – усі інші зазнають лише матеріальних втрат.
Ціни зросли практично на усі продукти. У лідерах – яйця, цукор, соняшникова олія та борошно. За даними Держстату, за листопад цукор подорожчав на 7,7% до 19,7 гривень за кілограм, соняшникова олія – на 6,9% до 40,1 гривень за літр, яйця – на 6,8% до 23,7 гривень за десяток, борошно – на 6,0% до 12,3 гривень за кілограм.
Багато містян скуповуються на ринках, бо тут і дешевше, і їжа корисніша. Як правило, кінець листопада і перша половина грудня – пора базарних прилавків із домашньою птицею. Перші морози спонукають селян розпродувати живність, причому не дуже дорого. Але цього року немає такого розмаху, й ціни кусаються. Продавці птиці виправдовуються: автобусний квиток до Тернополя дорогий, треба платити за місце на ринку, за «печатку» від ветлабораторії. Відтак, за півнів, качок, гусей просять 110-120 гривень за кілограм, а за індиків, кроликів – 140-150 гривень. Ціну не збити, бо пропозиції обмаль.
Традиційно у цю пору зростають ціни на молочну продукцію. Півторалітрова пляшка молока вартує на ринку 30 гривень, сметана і сир стартують від 70 гривень, а сепараторна сметана – від 100.
Овочі теж подорожчали, скажімо, картоплю восени продавали по 6 гривень, а зараз продавці впевнено стоять на ціні 10 гривень. Стільки ж вартує картопля і у супермаркетах.
А за морквою, цибулею, буряком та капустою таки вигідніше йти у супермаркети. Тут на овочі часто бувають акції, відтак капусту можна придбати по чотири гривні, цибулю – по чотири п’ятдесят. У мережевних крамницях можна недорого придбати і яблука.
Ніби й непомітно – на п’ятдесят копійок-гривню – за останній місяць здорожчали хлібобулочні вироби. А от для курців і тих, хто споживає алкоголь, настала гірка година – за даними Держстату, за листопад сигарети преміум-класу подорожчали на 2,0% до 57,0 грн за пачку, ціни на горілку зросли на 0,2% до 92,7 грн за 0,5 літра.
Чергове подорожчання на продукти буде перед зимовими святами – на жаль, у цьому не доводиться сумніватися, бо так є щороку. Люди після посту не скупляться й витрачають останнє на святковий стіл. Фахівці уже підрахували, що українська сім’я з чотирьох членів у середньому витратить 1706,09 гривень на їжу для святкування 2021 року. Як не дивно, це лише на 5,3% більше, ніж торік. Так, три кілограми салату «Олів’є» з ковбасою коштуватиме у 159,37 грн. Найдорожчими інгредієнтами буде ковбаса (70 грн за пів кілограма), зелений горошок (32,50 грн за 0,5 кг), 200 г солоних огірків (16,50 грн), шість яєць (14,50 грн) та 180 г майонезу (12,50 грн). За цибулю, моркву та картоплю доведеться у середньому заплатити 13,37 грн.
А от з обновами до свят люди не квапляться. Зараз не час витрачатися на те, що пандемія відсунула на другий план. Закритий спосіб життя, носіння масок знецінили шик і марнославство в одязі. Головне, щоб було тепло та зручно. І не захворіти…
Ольга КУШНЕРИК