Повідомити новину

Поширити:

9-11 липня у с. Підлісці на Кременеччині з нагоди 370-ї Берестецької битви тривав перший духовно-історичний фестиваль «Богданова каплиця».
 
Каплиця розташована під горою, над яром, недалеко від джерела. Будівля була складена з місцевого піщаника, прямокутна в плані. Здавна носить вона назву Богданової. Як писав про пам’ятку краєзнавець, світлої пам’яті Гаврило Чернихівський: «У недалекому від Кременця селі Підлісцях ще на початку 60-х років XX століття стояла старенька кам’яна каплиця XVII ст., звана в народі Богдановою. Вона була зведена з місцевого каменю пісковику, у плані – прямокутна. Однак через байдуже ставлення в часи імперської системи каплиця розвалилася… Відбудована, відновлена з руїн, стала ще красивішою й нині милує око кожного, хто тут побуває…».
За легендою, влітку 1651 року козаки Богдана Хмельницького освятили біля неї бойові знамена і зброю перед Берестецьким боєм. Після бою, на зворотному шляху, поховали біля каплиці важко поранених товаришів, про що досі нагадують старі козацькі могили, які були не тільки біля каплиці, а й вище, у лісі. Щороку у червні,  на храмовий празник, після святкової літургії здійснюється урочистий хід до Богданової каплиці. За переказами, орієнтовно у 900-х роках на цій горі стояв напівзруйнований монастир. У 1651 році на руїни звернув увагу Богдан Хмельницький і дістався до цього місця. Коли гетьман нагнувся над криницею, щоб напитися води, у віддзеркаленій поверхні він нібито побачив картину своєї поразки під Берестечком. Очевидно, другий раз у Підлісці Хмельницький не вступав – він був затриманий татарським ханом, а ось козаки, котрі залишилися живими, завернули до каплички, щоб поховати своїх побратимів…
Ще до проведення фестивалю його організатори здійснили благоустрій території – розчистили чагарники, вивезли сміття, навіть провели невеликі археологічні розвідки.
Перший день фестивалю розпочався з літургії у каплиці Богдана Хмельницького яку очолив митрополит Луцький і Волинський Михаїл у співслужінні митрополита Вишневського і Переяславського Олександра і архієпископа Тернопільського і Кременецького Нестора. Після літургії духовенство освятило пам’ятну таблицю, встановлену на згадку про цю подію та з парафіянами і гостями свята спустилися до джерела, де високопреосвященнійші владики освятили воду. Митрополит Михаїл виголосив проповідь, вкотре нагадавши про обов’язок чоловіка у сім’ї, країні і згадав тих козаків і всіх воїнів, які поклали своє життя заради незалежності України. Також орденом Володимира Великого ПЦУ нагородили одного із організаторів фестивалю директора Кременецького краєзнавчого музею Андрія Левчука. Дійство відвідали депутати обласної ради та народний депутат Михайло Люшняк.
Цього ж дня відбулося театралізоване дійство та  концерт, який підготували місцеві аматори (завідуюча клубом с. Підлісці Тетяна Волянюк), а також презентація ГО «Пласт Кременеччини», які розмістили тут свої локації.
Наступного дня відбувся художній пленер у якому взяли участь юні (художня студія Ультрамарин», керівник Світлана Ткачук) та дорослі (Олександр Пташкін, Вододимир Стецюк та ін.) таланти. На лекторії з доповідями виступили Петро Мазур (про Арсена Річинського), Віталій Савчук (метричні книги с.Підлісці), Василь Мороз  (традиції та побут козаків), Василь Олійник (каплиця Богдана Хмельницького).
Організатор фестивалю А. Левчук для учасників та гостей фестивалю приготував свій фірмовий вишневий кременецький борщ. А у вечорі усі зібралися у місцевому клубі, де переглянули фільм «370 років Богдановій каплиці».
Не менш насиченою була й неділя. Діяла виставка народних умільців, козацька кухня, відбувалися різні майстер-класи, проходили змагання з армспорту, тривала концертна програма, а родзинкою останнього дня стали козацька історична реконструкція та виступ тернопільського гурту «Red side».
Учасники та гості свята дякували організаторам дійства директору Кременецького районного музею Андрію Левчуку та настоятелю місцевої церкви Преображення Господнього о. Юрію Мазурчуку.
Можна з впевненість сказати, що перший духовно-історичний фестиваль «Богданова каплиця» вдався на славу і з кожним роком його програма ставитиме цікавішою та різноманітнішою.