У Борщівському лісництві державного підприємства «Чортківське лісове господарство» відбулася виїзна колегія обласного управління під керівництвом начальника управління Олега Яремка, під час якої розглянули питання стану роботи з персоналом, бухгалтерського обліку і достовірності звітності та ефективності використання лісосировинних ресурсів у підприємствах управління.
Учасники колегії – працівники апарату управління – доповідачі з питань порядку денного, керівники підприємств, а також головні лісничі та головні інженери.
За словами головного спеціаліста-юриста сектору бухгалтерського обліку Уляни Сирко, спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості працюючих на підприємствах. За період 2015-2016 років кількість працівників лісового господарства збільшилася на 105 осіб. Віковий склад працівників: 25% – до 35 років, 70% – середнього віку та 6% – більше 60 років. За звітними даними, на підприємствах налічується 387 працівників державної лісової охорони, тобто 36% працюючих на виробництві. Рівень фаховості державної лісової охорони становить 85% (328 осіб), що є одним із кращих показників серед інших областей. Курси підвищення кваліфікації в поточному році працівники лісового господарства проходять відповідно до плану, уже перевиконано план із проходження курсів з охорони праці (113,3%). У підприємствах неабияку увагу приділяють також профорієнтаційній роботі. Зокрема, тут діють 18 шкільних лісництв, де навчаються 338 учнів.
«Тема бухгалтерського обліку зазнає постійних змін і новацій, враховуючи період реформування в державі, –розпочала доповідь з питання стану бухгалтерського обліку і достовірності звітності завідувач сектору бухгалтерського обліку Неля Марчук. – Це відображається на роботі бухгалтерів підприємств. Із метою роз’яснення новацій Держказначейство провело відеоконференції, а Держлісагентство – семінари. Управління організувало наради з головними бухгалтерами підприємств». Доповідач проаналізувала кадрове забезпечення бухгалтерських служб підвідомчих підприємств та проходження ними курсів підвищення кваліфікації. Також завідувач сектору бухобліку ознайомила присутніх із результатами перевірки чотирьох лісгоспів, яку здійснювали спеціалісти управління протягом червня-липня поточного року.
«За вісім місяців в структурі деревини, заготовленої від рубок головного користування, частка лісоматеріалів круглих становить 30,4%», – інформував головний спеціаліст відділу лісових ресурсів та економіки Віталій Стецюк. Доповідач проаналізував виконання сортиментної структури рубок головного користування в розрізі підприємств і сортиментів, а також вихід лісоматеріалів круглих та ділових сортиментів, заготовлених від рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства, освоєння лісосічного фонду загалом на підприємствах та виготовлення продукції переробки деревини та її реалізації на внутрішньому ринку та експорт. Головний спеціаліст наголосив на тому, що фінансова стабільність підприємства прямо пропорційно залежить від ефективності використання лісової сировини.
Далі учасники виїзної колегії, яка стартувала з Борщівського лісництва державного підприємства «Чортківське лісове господарство», оглянули об’єкти лісництва – лісові ділянки, де проведено рубки догляду за лісом у молодняках – прочистка, освітлення різновікових культур дуба звичайного (від 6 до 20 років), різні методи доглядів за лісовими культурами, створення лісових культур одно-, дворічними сіянцями дуба звичайного, відтак переваги створення лісових культур однорічними сіянцями дуба звичайного та шляхом посіву жолудя.
«Проведення якісної посадки лісових культур, вчасні догляди за ними, своєчасне освітлення та прочистка сформувала високопродуктивне, високобонітетне дубове насадження із запасом деревини, згідно з таксаційним описом, 80 кубометрів із гектара», – так розпочав свою доповідь на першому об’єкті – 20 річній ділянці, площею 1,2 гектара зі складом 6 дерев дуба звичайного, 1 ясен звичайний, 3 граба звичайного та 1 ялина європейська – головний лісничий ДП «Чортківський лісгосп» Роман Попіль.
Чортківські лісівники продемонстрували гінної висоти 20-річного дуба звичайного як підтвердження грамотного, якісного і своєчасного проведення рубок догляду в молодняках – освітлень і прочисток. Результат – збереженість дуба, гарно сформоване з високо піднятою кроною насадження дуба звичайного.
Загалом у Борщівському лісництві було оглянуто 7 ділянок різновікових насаджень дуба звичайного. Всі перебувають у бездоганному стані. Господарі-лісівники розповіли, що рубки догляду за молодняками вони проводять у першому кварталі року, що сприяє максимальному приросту насадження.
Враховуючи те, що на колегії обговорено питання ефективності використання лісосировинних ресурсів, присутні оглянули Озерянський лісокомплекс підприємства, розташований на території Колиндянського лісництва, а також техніку з переробки деревини та готову продукцію, яку підприємство відправляє як на внутрішній ринок, так і на експорт. Крім того, побували на ділянках із заготівлі деревини у Колиндянському та Білецькому лісництвах, де змогли спостерігати за заготівлею, трелюванням, застосуванням електронного обліку деревини та вивезенням її на нижній склад підприємства. Господарі продемонстрували види навантажування деревини за допомогою трактора з фронтальним навантажувачем та навантажувача «Камаз 4310». Також зазначено, що суттєвою перевагою ефективності використання лісосировини є заготівля деревини хлистами з подальшим розкряжуванням їх на нижньому складі лісгоспу, що дає змогу збільшити вихід ділових сортиментів, а відтак, поліпшити фінансовий стан підприємства.
Як поінформував директор ДП «Чортківський лісгосп» Василь Фреяк, за дев’ять місяців поточного року у лісгоспі заготовлено 41855 кбм деревини, з них 28 тисяч – від рубок головного користування, з яких заготовлено 8194 кбм пиловників, що становить 29% від загального обсягу заготівлі деревини. За останні чотири роки підприємство закупило 8 тракторів, чим забезпечило всі підрозділи відповідною лісозаготівельною технікою.
Підсумовуючи роботу виїзної колегії начальник управління Олег Яремко зауважив, що не може бути фінансової стабільності при низькій відповідальності, а отже, ще є резерв, який необхідно реалізувати підприємствам під час ефективної розробки деревини.
Чортківські лісівники показали, що грамотний підхід до виконання кожної ділянки роботи в лісовому господарстві дає відповідний результат. Його не буде видно одразу, в цьому і весь ризик довгострокових інвестицій. Наприклад, аби оцінити перші результати лісівничої роботи в доглянутих чи ні молодих дібровах, потрібно чекати двадцять років – від початку закладення насінини в грунт чи посадки сіянця. Це – титанічна праця і величезні кошти, вкладені у кожен гектар лісу, тому ми маємо використати те, що нам передали, максимально раціонально, щоб передати нашим наступникам примножене лісове багатство.
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ