Повідомити новину

Поширити:

300008Наразі злітну смугу не використовують, зрідка сюди приїжджають юні авіатори, аби запустити свої саморобні літачки.
Тернопілля і авіаційний транспорт – поняття, які не поєднуються. У сусідніх областях авіарейси прокладено до багатьох європейських столиць, а у нас – ну, ніяк. Багато років поспіль обласна влада наміряється запустити роботу тернопільського аеропорту, але він, як зачарований. Також в області є два аеродроми – у Борщові та Мельниця-Подільській, і вертодром  – у с. Лопушне Кременецького району. Їх використовують дуже рідко. Про лопушненське летовище, здавалося, усі давним-давно забули, але про нього нагадали контрабандисти. Резонансна подія сталася у лютому цього року. Нагадаю: оперативно-розшукові підрозділи Західного регіонального управління Прикордонної служби України із залученням мобільної застави в Кременецькому районі затримали літак Ан-2. Ним порушники планували перемістити із с. Лопушне в Польщу велику кількість тютюнових виробів. Операція тривала не один день, адже порушники кілька разів змінювали місце злету.
Також були виявлені і чоловіки, які, ймовірно, причетні до порушення, та дві автівки. Після викриття вони спробували втекти, однак прикордонники їх затримали. Джип із втікачами навіть протаранив автомобіль прикордонників. У літаку та автівці прикордонники виявили загалом понад 70 ящиків із сигаретами на мільйон триста тисяч гривень.
Про затримання українські прикордонники оперативно повідомили своїх польських колег, аби ті провели пошуки на своїй території, оскільки після затримання стало відоме приблизне місце доставки сигарет.
Власне, це і уся інформація. Що це за літак, кому він належить, хто такі контрабандисти, так і не було повідомлено. Через деякий час столичні журналісти виявили згаданий Ан-2 на злітній смузі в селищі Черганівка Івано-Франківської області разом зі ще п’ятьма такими самими. За їхньою інформацією, літак і надалі використовували для контрабанди.
Дуже скоро зможемо дізнатися деталі цієї небуденної як для нашої області, яка не є прикордонною,  контрабандної справи. Річ у тім, що 22 серпня Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ визначив підсудність у кримінальному провадженні стосовно одного із затриманих у селі Лопушне за Кременецьким райсудом. Туди й скерують обвинувальний акт для судового розгляду. Наразі відомо, що цю особу обвинувачують у незакінченому замаху на виліт з України та вліт в Україну без відповідного дозволу, який він намагався здійснити перебуваючи на борту літака  на злітно-посадковій смузі аеродрому у с. Лопушне.
Відповідно до Кримінального кодексу, вліт в Україну або виліт з України без відповідного дозволу, а також недодержання зазначених у дозволі маршрутів, місць посадки, повітряних трас, коридорів або ешелонів – караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років чи позбавленням волі на такий самий строк із конфіскацією повітряного судна.
І ще одна деталь: в обвинувальному акті немає жодної правової кваліфікації, пов’язаної з контрабандою. Чому так сталося, можна буде проаналізувати під час судового розгляду.
Після гучного контрабандного викриття лопушненський вертодром став загальновідомим. Тож, може, на нього звернули увагу уже не кримінальні, а легальні бізнесмени? Лопушненський  сільський голова Олександр Стецюк розповів, що наразі летовище пустує, і жодних пропозицій від бізнесу нема. Хоча об’єднана територіальна громада дуже зацікавлена, аби злітну смугу використовували, бо тоді мали б до бюджету якісь гроші. Десь два роки дому до районної влади зверталися підприємці з пропозицією використовувати летовище для сільськогосподарської авіації, проте до реальних кроків не дійшло. Збудована за радянських часів злітна смуга дуже добре збереглася, хоч за нею ніхто і не доглядає. Вертодром розташований за межами населеного пункту, тобто ним розпоряджається районна влада. Наразі у Лопушне приїжджають лише юні авіаконструктори, які випробовують тут свої винаходи.
Іноді одне сільгосппідприємство запускає звідси літачок, аби покропити поля. До речі, згадуючи лютневі події, сільський голова зауважує, що спочатку АН-2 не викликав підозри, бо люди подумали, що це сільськогосподарська авіація. Тим більше, що Лопушне далеко від кордону. А тут – така оказія…
Ольга КУШНЕРИК