Повідомити новину

Поширити:

 
Щодня з екранів телевізорів чуємо про нові спалахи тих чи інших інфекційних респіраторних захворювань та грипу. Мінздоров’я інформує про низький рівень вакцинації українців та несвідомих батьків, котрі добровільно пишуть відмови від щеплень, тим самим наражаючи своїх дітей на неминучі ризики для здоров’я…
А яка ситуація із захворюваністю у нас? Чи справді усе так погано, як нам розповідають у новинах? Ми поцікавилися у провідних медиків Тернопільщини.
Епідемію прогнозують, але низької інтенсивності 
Днями у Тернопільському прес-клубі відбулась прес-конференція за участю фахівців Тернопільського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України. Основною темою обговорення була епідситуація в області.
«Наразі спостерігається сезонне зростання кількості хворих на ГРВІ та грип. Зауважу, порівняно з минулорічною ситуацією, рівень захворюваності нижчий. Прогнозуємо епідемію грипу низької інтенсивності. Підгрунтям для таких висновків є те, що цього сезону циркулюють штами грипу, які були і рік, і два, а то й десять тому. Отже, більшість населення з ними уже контактували. Відтак вірус залишив імунний слід», – зазначив заступник директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Володимир Паничев.
«Показник захворюваності за останні сім днів становить 693,9 випадку на 100 тисяч населення. Це – 93,1% до розрахункового показника визначення початку епідемії. Порівняно з попереднім, минулого тижня кількість хворих зросла в 1,9 раза. Серед дітей шкільного віку – в 1,8 раза. У Тернополі перевищення епідпорогу становить 4,3%.
Прогнозуємо, що зростання захворюваності буде продовжуватися і, можливо, сягне епідемічного порогу. Ми щоденно відстежуємо, яка ситуація не тільки в Тернополі, а й у районах. Лабораторно підтверджено циркуляцію вірусів грипу А та В, переважно В. У зв’язку із   захворюванням дітей на ГРВІ, у 20-30% окремих навчальних закладах області призупинено навчальний процес. Тернопільські школи закрили на карантин з 12 лютого», – додала завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань, головний позаштатний спеціаліст-епідеміолог управління охорони здоров’я Марія Павельєва.
Вона розповіла, що на епідемічний сезон 2017-2018 років було заплановано щепити від грипу 4782 особи, які належать до груп ризику. Натомість щепили лише 2598 осіб, що становить 54,3%. Загалом в області вакциновано від грипу 0,25% загальної кількості населення. Це – надзвичайно мізерна цифра, і така кількість може забезпечити лише індивідуальний захист, але її недостатньо для створення колективного імунітету. Якщо порівнювати з загальнодержавними показниками, то в Україні кількість щеплених проти грипу становить 0,5% загальної кількості населення.
Від кору на Тернопільщині вакциновано 97% дітей
У той час, як усі взялися активно обговорювати тему ГРВІ та грипу, дещо вщухли розмови довкола вакцинації від кору. Пам’ятаємо, ще кілька тижнів тому в різних куточках країни, зокрема і на Тернопіллі, були неабиякі спалахи цієї небезпечної інфекційної недуги. Яка ситуація із захворюваністю на кір сьогодні? Про це ми запитали у начальника управління охорони здоровя Володимира Богайчука.
«Перший спалах кору в області зафіксували ще  у червні минулого року.  Медики  зреагували миттєво. Провели відповідні заходи:  найперше – щодо запобігання розвитку інфекції, також проводили активну роз’яснювальну роботу серед населення стосовно важливості вакцинації від кору.
Сьогодні є 3 тисячі 241 доза вакцини КПК. Проте нам необхідно ще близько 10 тисяч доз, тож подали відповідну заявку до Міністерства охорони здоров’я.  У результаті плідної роботи 97% дітей  мають щеплення від кору, – наголосив пан Богайчук. – Недавно в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила, що Тернопільщина є однією з кращих щодо профілактичної вакцинації від кору.
Минулоріч на кір захворіли 96 людей, з них 27 – діти. Також був спалах цього захворювання у будинку-інтернаті в Теребовлі. Сьогодні максимально працює Лабораторний центр, лікарі-інфекціоністи, епідеміологи».
Та головне, зауважив начальник управління охорони здоров’я, щоб батьки розуміли, що саме вони, а не хто інший, несуть максимальну відповідальність за здоров’я і життя дітей.
Нещодавно Уляна Супрун заявила, що вимагатиме від уряду внесення змін до законодавства стосовно посилення відповідальності батьків за відмову від вакцинації дітей. Щодо цього пан Богайчук має таку думку:
«Треба пам’ятати, що кір часто спричиняє надзвичайно серйозні ускладнення.  Згідно з інформаційними довідками Міністерства охорони здоров’я, у країні є й смертельні випадки від цієї недуги. І якщо здорова дитина хворіє на кір і помирає лише через те, що батьки попередньо не провели щеплення… То хто має за це відповідати?
Проте за Тернопільщину я спокійний. Адже в результаті інформаційної діяльності наших медиків у жителів області докорінно змінилося ставлення до вакцинації проти кору.  І як тільки з’являється вакцина в аптечній мережі, батьки її купують, і це попри те, що щеплення можна зробити і безкоштовно. Тільки подумати, якщо у минулі роки було вакциновано 30-40% дітей, то цьогоріч 97%!
Звісно, поштовхом до вакцинації став і той факт, що Тернопільська міська рада заборонила відвідувати шкільні і дошкільні заклади міста тим дітям, котрі не щеплені від кору.
випадків ускладнення після вакцинації не було. Вакцина якісна, активна, причому запатентована на рівні Євросоюзу»
Чи такі вже доступні ці «Доступні ліки»?
Скориставшись нагодою, ми поцікавилися у начальника управління охорони здоров’я про доступність соціальної програми «Доступні ліки». Адже, як передає прес-служба МОН, часто від українців надходять скарги, що лікарі не виписують рецепти згідно з цією програмою, а аптеки не видають медпрепарати, бо немає фінансування. Яка ситуація на Тернопільщині?
«За попередній рік ми отримали майже 17 млн грн на цю програму. Цьогоріч  ця сума становить 27 млн грн. Тільки від серцево-судинних захворювань  запатентовано 194 назви препаратів. Нині цей перелік збільшився майже вдвічі.
Наша область – одна з тих, котрі доволі ефективно використали кошти, а саме на 75%. У нас максимально працює первинна ланка. Підбиваємо підсумки у кожному районі.  Намагаємося налагодити співпрацю між сімейними лікарями та пацієнтами. Контролюємо, чи лікарі доносять до людей інформацію про програму «Доступні ліки», надають перелік препаратів тощо. Інша справа, що не кожна людина, зокрема це стосується молоді, хоче скористатися можливістю отримати безкоштовні або з доплатою ліки.
У програмі беруть участь усі комунальні аптеки  області. Окрім цього, ми ведемо плідні переговори з приватними аптеками, надто тими, що перебувають на території комунальних медичних закладів», – додав пан Богайчук.
Будьте здорові!

Зоряна ДЕРКАЧ