Повідомити новину

Поширити:

9 листопада в нашій державі відзначили День української писемності та мови. Нині це свято набуває нового змісту, адже керівництво держави ставить українську мову в один ряд з національною безпекою України.
«Сила та міць нашої держави не лише в чисельній армії, високооснащених Збройних силах та розвиненій економіці. Я твердо переконаний, сила і міць нашої держави ще й в українській книзі, українському кіно, в українській музиці, в українських піснях, і головне – в українській мові. Адже мова – це сутність нашої української ідентичності. Через мову ми пізнаємо навколишній світ і, зрештою, себе. Нині нарешті утверджуємо українську мову –співучу, яскраву, різноманітну», – наголосив Президент України Петро Порошенко.
І ці слова мають реальні підтвердження. Вперше за багато років українська мова домінує на радіо й у телеефірі. Вже традиційно україномовним залишається кінопрокат, ще більше української мови стало в освіті, перші позитивні тенденції помітні й у сфері послуг. Більше того, стало модно говорити українською в усіх регіонах.
В результаті дії закону про квоти на телебаченні, частка програм українською мовою вперше наблизилася до двох третин ефірного часу. А частка української мови у прайм-тайм телеканалів за рік, за даними аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2018 році», зросла з 39% до 64%. У цілому це дає підстави стверджувати, що телебачення перестане бути ключовим інструментом русифікації, яким воно було впродовж останніх десятиріч.
Дотримуються квот і на радіо. 54% всіх пісень у загальнонаціональних і 48% – на місцевих та регіональних радіостанціях лунають українською мовою.
Приємно й те, що в кінопрокаті понад 90% фільмів демонструють українською мовою, а частка книг, які видають рідною мовою, зросла до 76%. При цьому дозвільна процедура ввезення книг із країни-агресора, що діє вже другий рік, значно знизила обсяги імпорту російськомовної літератури.
Однак найбільший прогрес у цьому питанні простежуємо в сфері освіти. Частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, за рік зросла з 90 до 91%, а частка першокласників – з 91 до 95%. Найбільш помітним є зростання частки перших класів з українською мовою навчання в областях сходу та півдня України. Відзначають поступ української мови останніми роками й відомі тернополяни.
«Наше суспільство чудово впоралося із саморегуляцією в мовному питанні і сучасна державна політика в цьому контексті повністю відповідає запитам українців. На мій погляд, попереду в нас чимало викликів, пов’язаних із практичною реалізацією національної мовної політики. Однак неухильне дотримання окресленого курсу стане запорукою успішної побудови української нації та міцної держави», – наголосив історик Володимир Місько.
«Цього року виповнюється 1150 років з того дня, коли Кирило і Мефодій, творці слов’янської азбуки, прибули до Риму з Євангелієм, перекладеним старослов’янською мовою і написаною цією абеткою. Тобто, понад тисячу років тому слов’янською було перекладено Євангеліє і це був перший переклад на неканонічну мову (окрім трьох – латини, давньоюдейської і грецької мов). Цей факт свідчить, що наша мова – особлива! Що ж до української книжки, то, судячи з книжкових форумів, вона прогресує, хоча, звичайно, робити їй це не легко, тому що на російськомовну літературу все-таки ще є попит. Але від неї треба відмовлятися, що я колись і зробила. Має бути або мова, або гроші. Я вибрала перше і, вважаю, це рішення було правильним, – сказала письменниця Леся Романчук.
«Я з 1992 року перебуваю в музичному середовищі і одним з перших, разом з Іриною Білик та Скрябіним, пропагував українську пісню. З ризиком для життя ми їздили у всеукраїнські тури на схід України. До нас негативно ставилися, називали селянами. Нам дорікали, що застосовувати українську мову можна лише на побутовому рівні, але аж ніяк не на публічних майданчиках. Роками ці стереотипи доводилося спростовувати. Дуже великий поштовх україномовній пісні дав фестиваль «Червона рута». Останнім часом, в результаті квот на українську мову на телебаченні і радіо, ситуація з українською піснею значно покращилася, а рівень і кількість української музики виросли в рази!» – зазначив співак Андрій Підлужний.
Петро Порошенко визнав, що українці люблять свою мову, хочуть її чути та нею говорити.
– Це стало драйвом, це стало модним, ми маємо підтримувати цей тренд, бо українська мова має всюди звучати на повний голос», – сказав Петро Олексійович.
Українська мова, як і віра, є одним зі стовпів збереження нашої ідентичності і разом із армією, яка оберігає від ворогів, це той підмурівок, на якому будується Українська держава. Дуже сподіваємося, що мине зовсім небагато часу і кожен українець буде мати за честь розмовляти рідною мовою, адже вона є важливим об’єднуючим чинником будь-якої нації.