Добра справа

Вперше в Україні: державна  програма «Доступні ліки» йде від хати до хати найвіддаленішими селами Чортківського району.

 

А відбувається це завдяки керівництву, викладачам та студентам Чортківського державного медичного коледжу, які вирішили втілити у життя таку потрібну та корисну ініціативу. Згідно зі складеним графіком вони разом з фахівцями районного центру  первинної медичної допомоги  їздять від села до села, приймають відвідувачів у амбулаторіях та ФАПах, йдуть до помешкань самотніх стареньких. Студенти  проводять медичні огляди, викладачі та лікарі призначають лікування і виписують безкоштовні ліки за державною урядовою програмою, а фармацевт з аптеки коледжу відразу видає ці ліки хворим.

Як розповів директор Чортківського державного медичного коледжу, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, депутат обласної ради Любомир Степанович Білик, старт пілотному проектові «Медичні огляди у селах Чортківщини»  дали студенти та викладачі цього навчального закладу спільно з головою Чортківської районної ради Віктором Михайловичем Шепетою. «Не будь байдужим до свого здоров’я!» – основне гасло доброї справи.

– Для студентів це добра практика, – зауважує Любомир Білик, – а для сільських мешканців дуже вигідна послуга/З метою покращення обслуговування сільського  населення разом з лікарями Чортківського районного центру первинної медичної допомоги, яку очолює Ярослав Петрович Ратушняк, у села Чортківщини виїжджають студенти випускних курсів з викладачами.

Відтак у тому чи іншому селі  розгортають міні-лікарню, перевіряють зір, вимірюють тиск, пульс, рівень насиченості крові киснем, рівень цукру в крові, роблять електрокардіограму тощо. Студенти Чортківського державного медичного коледжу разом із викладачами, розділившись на групи, здійснюють подвірний обхід для надання медичної допомоги тим, хто не може самостійно відвідати лікарів.

Огляд проводять не лише з профілактичною, а й  з лікувально-діагностичною метою. Медики відразу надають рекомендації щодо лікування хвороб та призначають відповідні медикаменти. Ті, хто хворіє на гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, бронхіальну астму отримують в аптекаря безкоштовні ліки за урядовою програмою «Доступні ліки».

Як ця добра ініціатива працює на практиці, я мала змогу переконатися, виїхавши з заступниками директора Чортківського медколеджу Василем Панасюком та Русланом Вербою   у села Слобідка Джуринська та Джурин, де того дня, згідно з графіком, працювала група у рамках проекту «Медичні огляди у селах Чортківщини».

Мешканка Слобідки Джуринської  76-річна Богдана Підгурська, яку ви бачите на фото разом зі студенткою 4 курсу спеціальності «Сестринська справа» Христиною Кузь, розповіла, що все життя важко працювала, останніми роками, перед виходом на пенсію, 20 років – на свинокомплексі. Нині її болить серце, має підвищений тиск. Тому дуже втішилася такому візиту до своєї хати.  Лікарі та студенти оглянули Богдану Василівну, запропонували їй відмовитися від ліків, які вона приймала досі і за які платила чималу суму зі своєї пенсії. Тепер їй видали безкоштовні ліки. А за їх дією спостерігатиме  сільський фельдшер Ольга Коцюк, яка також є випускницею Чортківського медколеджу.

Як розповіла студентка 4 курсу спеціальності «Сестринська справа» Ольга Кубішин,  такі виїзди дуже корисні для сільських людей, адже не у всіх є змога поїхати  на обстеження до районного чи до обласного центру.

В амбулаторії Слобідки Джуринської того дня приймали сімейний лікар Галина Квітка, фармацевт з навчально-виробничої аптеки коледжу Андрій Пуляк, лаборант Ірина Пироговська, медсестра ЕКГ Людмила Коник та інші. Загалом  було взято понад 60 аналізів, виписано понад 40  рецептів для отримання безкоштовних ліків.

А в  Джурині ми поспілкувалися з викладачем клінічних дисциплін Степаном Савицьким, який приїхав сюди зі студентами-четвертокурсниками спеціальності «Лікувальна справа».  Як він розповів, у їх арсеналі є тонометр, кардіограф, пульсометр, інша медтехніка. Пенсіонери особливо вдячні за такі медичні візити, оскільки їм часто хочеться звичайного людського спілкування.

– Ініціатива, яку ми розпочали на Чортківщині, уже отримала добрі відгуки від влади області. Зокрема, від голови облдержадміністрації Степана Барни та голови обласної ради Віктора Овчарука.

У рамках пілотного проекту «Медичні огляди у селах Чортківщини» оглянуто 11 тис. пацієнтів у 40 селах району, 420 особам зроблено ЕКГ. Виписано 1200 рецептів і видано безкоштовних ліків на 40 тис. грн.

Сподіватимемося, що такі  медичні огляди принесуть  користь і мешканцям сіл і студентству, і що наш досвід будуть наслідувати інші, – підсумував  суть доброї справи директор  Чортківського державного медичного коледжу Любомир Степанович Білик.

Галина ВАНДЗЕЛЯК

На фото:  директор Чортківського державного медичного коледжу Любомир  Білик;  Богдана Підгурська з Христиною Кузь; викладач клінічних дисциплін Наталя Слободян з четвертокурсницями спеціальності «Сестринська справа»; лаборант з районного центру первинної медико-санітарної допомоги  Ірина Пироговська бере аналізи у сестер-школярок Насті та Христини Юждів зі Слобідки Джуринської; викладач клінічних дисциплін Степан Савицький під час  подвірного обходу у селі Джурин зі студентами спеціальності «Лікувальна справа»  Іриною Яловицькою з Касперівців Заліщицького району та Юрієм Ставіногою з Лозівки Підволочиського району.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*