Повідомити новину

Поширити:

І шани заслуговує тільки той, хто шанує себе… Бо Україна починається з тебе. Ці слова не мої, а одного з найбільш відомих політичних діячів, досвідченого провідника в боротьбі за здобуття незалежної України, відстоювання її національних інтересів, видатного публіциста, журналіста, лідера Народного Руху України – В’ячеслава Максимовича Чорновола.
В.М. Чорновіл пройшов довгий і тернистий шлях. Народився 24 грудня 1937 року в с. Єрки Звенигородського району Черкаської області в родині сільських учителів. Після закінчення середньої школи із золотою медаллю вступив на філологічний факультет, а з другого курсу перевівся на факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка. Працював редактором газет, телебачення, теслярем на будівництві і навіть сторожем. За свої політичні переконання зазнавав переслідувань і гонінь.
Започаткував в Україні національно–визвольний рух шестидесятників разом із І.Світличним, І.Дзюбою, Є.Сверстюком, А.Горською, Л.Танюком, В.Стусом.
Видання збірок В’ячеслава Чорновола  «Правосуддя чи рецидиви терору», «Лихо з розуму» стали величезним викликом для комуністичного керівництва Радянського Союзу, а особливо тоді, коли «Лихо з розуму» було перекладено  англійською мовою. Про Чорновола говорили в Європі та США.
В 1970 році Чорновіл організовує підпільний випуск журналу «Український вісник». За активну політичну діяльність його заарештовують до 6 років ув’язнення і трьох років заслання в мордовських таборах.
Під час Горбачовської перебудови Чорновіл повертається в Україну. З вересня 1989 року стає членом Народного Руху України, з березня 1992 – співголова, а з грудня 1992 – голова Народного Руху України.
У березні 1990 року В.Чорновола обрано депутатом Львівської обласної ради та депутатом Верховної Ради України. Чорновіл – організатор Галицької асамблеї, завдяки якій під час виборів до Верховної Ради Радянського Союзу було додатково поставлене питання Галицького референдуму: «Чи хочете ви, щоб Україна стала незалежною державою?». Це стало серйозним кроком в боротьбі за незалежну Україну.
Особливо велику увагу НРУ в пропагандистській роботі приділяв вихованню історією. Найпотужнішими заходами Руху були: «Живий ланцюг» до Дня Злуки ЗУНР та УНР (22 січня 1990р.), масове відзначення 500-ліття Запорізького козацтва (7-12 серпня 1990 р.) на Нікопольщині та в Запоріжжі, великі історико–просвітницькі акції під Берестечком, Батурином, в Лубнах і Хотині.
Необхідно зазначити  те, що і рухівці Чортківщини активно працювали з різними верствами населення: відновлювали знищені більшовиками стрілецькі могили, споруджували могили борцям за волю України, проводили мітинги, на які ішли під синьо-жовтими прапорами, які на той час були заборонені комуністичною владою. Перші такі масштабні акції відбулися в м.Чорткові, селах Товстеньке, Шманьківчики, Великі Чорнокінці, Полівці, а в.м.Чорткові демонтовано пам’ятник Леніну.
Із тих часів мені дуже запам’яталися запитання шестирічного хлопчика із с.Ромашівка, який із дідусем приїхав у с.Звиняч на освячення стрілецької могили: «Вуйку, а ви знаєте, що таке Рух?» Я відповів, що знаю, бо сам є членом Руху. А хлопчик продовжив – «Рух – це Рятуйте Україну, хлопці». Я до глибини душі був схвильований патріотичним піднесенням, яке вирувало тоді серед людей.
Активна позиція Чорновола та його соратників на той час привели до великих успіхів на виборах до Верховної Ради України в 1990 році і створення в парламенті депутатського об’єднання «Народна рада», завдяки якому 24 серпня 1991 року Україна була проголошена незалежною державою, а 1 грудня цього ж року на Всеукраїнському референдумі український народ сказав «так» незалежній Україні».
За В.М. Чорновола на президентських виборах 1 грудня 1991 року проголосувало 7 420 727 виборців (23,27%). Цей результат був би набагато більшим, якби не брали участь у виборах Левко Лук’яненко, Ігор Юхновський та деякі інші кандидати, котрі всупереч рішенням Народної Ради взяли участь у виборах, що призвело до розпорошення голосів у демократичному таборі і забезпечило перемогу на виборах ідеологу компартії Л.М. Кравчуку.
А вже тоді в Україні були шанси для обрання Президентом патріота України.
На третьому з’їзді НРУ 28 лютого – 1 березня  1992 року В.М.Чорновола обрано разом з І.Драчем та М.Горинем співголовами Руху, а на 4-му з’їзді НРУ 4-6 грудня 1992 року – головою НРУ. На цьому ж з`їзді була прийнята програма державотворення  – перша в Україні цілісна програма економічних, політичних, соціальних перетворень в інтересах України, держави та її громадян.
Під час виборів до Верховної Ради України в 1998 році  за НРУ проголосувало більше 10-ти відсотків виборців і наша партія зайняла друге місце після Компартії.
Завдяки В.М. Чорноволу та його соратникам в Україні була реабілітована українська греко–католицька церква, розпайована земля і власники паїв почали отримувати орендну плату за свої земельні наділи, активно розвивалася багатопартійна система, було ліквідовано колгоспи.
Разом з тим перефарбовані комуністи робили все для збереження своєї влади. Добре пам’ятаю, що в той час, коли я вже організовував  осередок НРУ в Звинячі, потім став заступником голови, головою районної організації НРУ, деякі теперішні «патріоти» ще вступали в члени Компартії.
Авторитет НРУ, його лідера ніколи не давали спокою його ворогам, а особливо в час наближення президентських виборів. І тоді влада із Президентом Л.Кучмою вдалася до розколу НРУ, щоб нанести удар по В.М.Чорноволу. І 30 народних депутатів від НРУ, серед яких були Драч, Павличко, Костенко, Бойко, Бойчук, Черняк, Заєць, Червоній, під оплески комуністів у Верховній Раді оголошують про зняття В.Чорновола з посади  керівника фракції НРУ. Продавшись владі, ці зрадники робили все для того, щоб усунути Чорновола, а отже, знищити і Рух. А коли їм не вдалося це зробити, то влада вирішила вбити українського патріота, поборника української України, України багатої і процвітаючої, влаштувавши аварію. КамАЗ перегородив шлях автомобілеві, на якому повертався в Київ лідер Руху з Кіровограда. Це сталося під Борисполем 25 березня 1999 року. Вже 22 роки немає серед нас українського патріота, який все своє життя присвятив боротьбі за європейську демократичну Україну.
В.М. Чорновіл став лауреатом міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975), Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1996), нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеня (1997), а посмертно – званням Героя України.
Пішов з життя незламний борець з комуністичним режимом, вартовий рідної землі. І нам дуже не вистачає його у цей нелегкий для України час. У час, коли негідники відкрито грабують державу, відкрито зловживають владою для свого особистого збагачення, коли значна частина представників судової системи, прокуратури, поліції, покривають злочинців, а не саджають їх у тюрми, коли мільйонні хабарі стають нормою, коли половина економіки України знаходиться в тіні, коли зарплати в одних сягають мільйонів, пенсії десятки тисяч, а інші ледве зводять кінці з кінцями. Але я вірю, що кожен з тих, хто грабує Україну, свій народ, отримає заслужену кару. Тому підтримую Президента України в його рішучих діях щодо закриття медведчуківських каналів, в його перших кроках боротьби з корупцією, бо для справжніх українських патріотів головним є не гарні гасла, красиві слова про Україну, а реальні дії для зміцнення держави.
Зрозумілою щодо корупції була і позиція В.Чорновола. На одній із зустрічей з виборцями на запитання: «Яка, на вашу думку, різниця між нашою мафією і західною, італійською, наприклад?» він відповів: «Їхня мафія формується знизу догори – і підкуп поліційного начальника  чи, як виняток, міністра – найвище її досягнення. Українська мафія, навпаки, розпочинається згори – від високопоставлених злодіїв з «партії влади», які, користуючись своїм високим становищем, за своїми потребами намагаються формувати законодавство, а за своїм образом і подобою – підлеглих їм керівників, гріхи яких за необхідності покривають. Тому подолати нашу мафію знизу неможливо, хоч боротися з нею треба».
Пам’ятаймо, щоб підкупити нас, мафія кидає великі гроші, а потім в рази грабує державу та нас з вами. Бо кому дають на роботі гроші в конвертах, кого підкупляють на виборах? Але Україна починається з кожного з нас і якщо ми скажемо «ні» підкупам, злочинам, свавіллю, корупції, то мафія стане безсилою, а невтомна боротьба В’ячеслава Чорновола і наша спільна державницька українська позиція допоможуть збудувати процвітаючу демократичну державу!
Слава Україні!
Василь ЯБЛОНЬ, голова Чортківської РО Народного Руху України