Повідомити новину

Поширити:

Тернопільський міський голова Сергій Надал завершує перемовини з канадськими й європейськими інвесторами про будівництво сміттєпереробного заводу, відкриє транспортну комунальну компанію, придбав сучасну бактеріологічну лабораторію для очисних споруд і… любить троянди.
Пане Сергію, ви уже другу каденцію працюєте міським головою. Якщо б довелося сьогодні коротко підсумувати для себе – то що із планованого вдалося зробити для рідного міста, а які важливі проблеми розв’язати не вдалося і чому?
– З 1980-х років Тернопіль не знав капітального ремонту. Відколи я став міським головою, почалося будівництво нової інфраструктури, площ. Найбільшим позитивом є те, що вдалося налагодити діалог між владою і людьми. Ми навчилися відчувати успіх. Влада стала відкритішою, чиновники, нарешті, зрозуміли, що вони, як сервісна служба, мають працювати для надання послуг населенню.
Коли йшов у мери, то мав свою програму. Тому можна подивитися по пунктах, що із запланованого вдалося зробити, а що – ні. Знаю, поки що не виконана обіцянка збудувати сміттєпереробний завод. Але, на жаль, це проблема, яку міський голова не може самостійно вирішити. В Україні жодний обласний центр не має такого заводу. Щоб його збудувати, треба 50-100 млн євро. Інвестор, який вкладе такі гроші, зацікавлений, щоб вони йому повернулися. У країнах Європи кожен житель щомісяця платить за збір і переробку сміття 15 євро. А хто в Тернополі сьогодні заплатить цю суму? Необхідно прийняти державну програму, яка гарантувала б інвестору повернення вкладених коштів. Кілька років поспіль ведемо перемовини з канадськими й європейськими інвесторами, які готові допомогти у будівництві сміттєпереробного заводу. Цього року вони мають презентувати проект будівництва.
– На вашу думку, в якому стані перебуває місцеве самоврядування і як ви ставитеся до децентралізації?
– Я двома руками «за». Дуже добре, що відбулася фінансова децентралізація. Ще має бути тарифна. Кожен населений пункт має перелік податків, які надходять до його бюджету. Відповідно, відбулося збільшення фінансових надходжень. Разом з цим ми отримали й нові повноваження, які потягнули за собою нові витрати. Так, нам передали на утримання лікарні, службу державних реєстраторів, органи архбудконтролю, низку інших структур. Третій рік ми відшкодовуємо проїзд пільговиків, фінансуємо заклади профтехосвіти, хоча вони не перебувають у нашому управлінні. Обсяги додаткових надходжень покривають витрати, яких раніше не було, але вони не завжди збалансовані.   Зросли надходження на місцях, а разом з цим зросла довіра до місцевих органів влади.
– Оскільки час від часу чуємо про певні конфлікти між депутатами міськради, бійки між ними, звинувачення в партійній зраді, то чи можна твердити, що владна команда не є єдиною, аби продуктивно працювати на місто, як і обіцяли виборцям?
– Кожен день бачимо, як у Верховній Раді нардепи конфліктують між собою, б’ються, і за це їм немає ніякого покарання. Така поведінка стає нормою, хоча так не має бути.
ВО «Свобода» виключила зі своїх лав трьох членів-депутатів міської ради через те, що вони порушували дисципліну і не дотримувались виборчої програми. Команда міського голови як працювала, так і працює. Є певні проблеми, які виникають через дії деяких партій і фракцій. Це зумовлено тим, що дуже часто в міськраду потрапляють не ті, кого реально обрали люди, а ті, хто пройшов за партійними списками. Вони не відчувають відповідальності, керуються не інтересами містян, а тими, що диктує партія. Вони можуть влаштовувати провокації, зривати засідання сесії. Незважаючи на це, гарантую, що команда міського голови забезпечить стабільну роботу мерії. Думаю, і рада працюватиме ефективно. Ідеальним варіантом були б вибори не за партійною, а мажоритарною системою. Тоді в міськраді були б ті, кого тернополяни  знають і поважають.
– Чи задоволені станом доріг у місті?
– Протяжність шляхів в Тернополі – понад 230 км. Звичайно, хотілося б мати кращі дороги. Але  вдалося багато зробити. Цього року ми заклали 43 млн грн на капітальний ремонт, 33,6 млн грн – на поточний і 12 млн грн – на ремонт міжквартальних проїздів. Цих грошей недостатньо, за них неможливо зробити всі дороги ідеальними. Та все ж більшу частину магістральних доріг та проїздів зможемо довести до належного стану.
– Чи задоволені тернополяни, на вашу думку, рівнем обслуговування в міському транспорті?  
– Регулярно проводжу моніторинг думок громадян. Можу сказати, що проблема проїзду в громадському транспорті перестала бути в першій п’ятірці, хоча раніше займала 2-3 місця. Нині основна наша мета – збільшення тролейбусних ліній і комунального транспорту. В планах – створити єдину транспортну комунальну компанію, де були б не тільки тролейбуси, а й автобуси.  Щороку міська рада спрямовує 30-35 млн грн на компенсацію пільгового проїзду. Ці кошти могли піти на ремонт, придбання тролейбусів, будівництво нових тролейбусних ліній чи інші потреби міста.
– За що відповідають паркувальники? Чи достатньо у місті стоянок для автомобілів?
– Паркувальники відповідають за утримання стоянок, прибирання, нанесення розміток. Вони сплачують податок в місцевий бюджет, розмір якого затверджується рішенням сесії. Хочу сказати, що це не є такий солодкий бізнес, як може здатися на перший погляд. Уже кілька років пропоную будівельникам збудувати багаторівневі паркінги, для цього безкоштовно виділити земельну ділянку. Та поки що бажаючих немає. Останнім часом у Тернополі почали облаштовувати у дворах екопарковки. Та і вони не вирішують проблеми. Особливо відчутна нестача місць для автостоянок у центральній частині міста.
– ОСББ полегшує роботу міськради?
– ОСББ має допомагати не раді, а мешканцям будинку. Два роки тому ухвалили закон, в якому чітко написано, що мешканці є власниками житла. Цим законом з органів місцевого самоврядування знята відповідальність за ремонт цих помешкань. Та ми продовжуємо надавати кошти на ремонтні роботи. Намагаємось хоч якось зініціювати людей до співфінансування.
В Тернополі вже 8 років не існує ЖЕКів. Обслуговують будинки приватні підприємці і підприємства. Там, де створені ОСББ, а таких будинків у Тернополі є 460 (2 місце в Україні), якість обслуговування стала кращою. Щоб допомогти цим об’єднанням, створили центр підтримки діяльності ОСББ. Люди мають розуміти, що стан їхнього житла залежить від них самих. Вони мають доглядати під’їзди, підвали, коридори, так само, як і свої квартири.
 
– За яких умов можна розбудовувати економіку міста, аби з’являлися робочі місця?
– На жаль, в нас немає великих виробництв. Проте останніми роками зростає кількість дрібного і середнього бізнесу. Нещодавно у місті почало працювати турецьке підприємство, яке займається пошиттям одягу. Раніше воно було зареєстроване на Волині. Бізнесу потрібна гарантія комфортності. Радою прийнято рішення про автоматичне продовження договорів оренди землі та  комунального майна. Це полегшує роботу підприємців. Також прийнята програма підтримки малого і середнього бізнесу. Ми першими прийняли рішення про надання пільги в оплату пайового внеску у бюджет, якщо підприємець збудує нові виробничі площі. Не треба заважати бізнесу, тоді він нормально працюватиме й створюватимуться нові робочі місця.
– Якщо надається земля під будівництво житла, то чи зобов’язуєте відповідні фірми зводити в певному мікрорайоні школи, дитсадки, дитячі площадки?
– Здебільшого житло будується на тих ділянках, які були придбані забудовником на відкритому аукціоні, у приватних власників чи отримані багато років тому. Є державні будівельні норми, якими затверджено перелік об’єктів соціальної інфраструктури, котрі мають бути збудовані залежно від площі забудови. Нині у Тернополі планується зведення житлового мікрорайону в напрямку Підволочиського шосе. Це – один із небагатьох випадків, коли міська рада надала землю під будівництво. Ми відразу передбачили, що забудовник має спорудити тут дитсадок, початкову школу, міст або підземний перехід, тролейбусну лінію й інші інфраструктурні об’єкти.
– У Тернополі вистачає шкіл, дитячих садків?
– Школи у нас не заповнені. А ось проблема із дитсадками існує. Коли став міським головою, на черзі в дошкільні заклади була майже тисяча дітей. Ми створили електронний запис. Матері, перебуваючи ще в декретній відпустці, можуть свою дитину записати в цю електронну чергу. Їм уже не потрібно нікуди ходити. Кількість жителів в обласному центрі щороку збільшується. Офіційна статистика свідчить, що тут проживає 220 тис. осіб. А згідно з моніторингом, який ведеться за споживанням енергоносіїв та продукуванням твердих побутових відходів, цифра сягає 240-250 тис.
Протягом моєї каденції збудовано і введено в експлуатацію кілька нових дитсадків, щороку відкриваємо нові групи, і сьогодні немає проблем із влаштуванням у садок дітей.
– З якими питаннями найчастіше приходять до вас люди?
– Одні звертаються з певними пропозиціями, наприклад, що можна зробити в місті, інші – з побутовими проблемами, дехто приходить із різноманітними скаргами. Багато мешканців просять фінансової допомоги на лікування. У нас прийнята програма «Турбота», яка передбачає виплату матеріальної допомоги на лікування, компенсацію вартості комунальних послуг соціально незахищеним категоріям населення. Під цю програму виділено з бюджету 5 млн 800 тис. грн.
– Чи щоденно пам’ятає міська рада, що на сході нашої держави триває війна?
– Звичайно. В нас є програма підтримки обороноздатності, яка передбачає фінансування військової частини, Національної гвардії, поліції та інших військових формувань. Також є окрема програма соціальної реабілітації учасників АТО, яка передбачає безкоштовне лікування, зубопротезування тощо. Згідно з рішенням міськради виплачуємо 15 тис. грн кожному, хто підписав контракт на службу в ЗСУ.
– У зв’язку з безвізом, чи не поглибиться у нас кадрова проблема? Робітничі професії подекуди стають дефіцитними. Скажімо, прибирати вулиці міста є кому?
– Багато людей їдуть за кордон, бо там можуть отримати в рази більшу зарплатню. Наприклад, Польща встановила мінімальну зарплату розміром 500 доларів. А що в нас?.. Нині нам не вистачає водіїв автобусів, тролейбусів, слюсарів, працівників інших виробничих професій. Така ж ситуація й з двірниками. Підприємства, які займаються прибиранням і утриманням міста, мають неукомплектований штат. Навіть за 8 тисяч гривень на місяць немає бажаючих працювати. Люди їдуть до Європи шукати кращих заробітків.
– Чи практикуєте співпрацю з міськими головами інших областей?
– Ми часто спілкуємося в телефонному чи електронному режимі, обмінюємось проблемами, запитаннями, консультаціями. За час моєї роботи в нас збільшилась кількість міст партнерів-побратимів. За це тричі отримували відзнаки Європейського Союзу,
Почесний диплом, прапор та Почесну таблицю Ради Європи. Тернопіль неодноразово потрапляв до міжнародних рейтингів, зокрема за показником сприяння малому і середньому підприємцю.   Впливова британська газета «The Financial Times» – журнал «fDi Intelligence» – визнав Тернопіль одним із кращих в рейтингу малих європейських міст на 2016-2017 роки за показниками економічної ефективності й інвестиційної привабливості.
– Чи буде пам’ятник Петлюрі в Тернополі? Кажуть, люди освячували камінь, а там якась забудова триває…
– Ця земля була продана з відкритого аукціону. Як інформують контролюючі органи, жодних порушень у будівництві немає. Підприємці готові спорудити там пам’ятник Петлюрі, збудувати фонтан і облаштувати територію.
– Чим у вихідні, в період відпусток займається Сергій Надал?
– Намагаюся бути з сім’єю. Якщо є можливість, то їду на риболовлю, можу пограти з друзями футбол…
– Ваші улюблені колір, гурт?
– Колір – синій, гурт – «Океан Ельзи».
– Як часто зустрічаєтеся з інтелігенцією міста, творчими особистостями?
– Такі зустрічі відбуваються регулярно на різних заходах.
– Ви часто ходите до церкви?
– Так. Якщо не вдається бути на Службі в неділю, разом з працівниками міськради ходимо до церкви щопонеділка. Саме цього дня відправляється Служба Божа за наше місто та людей, які для нього працюють.
– Чи любите тратити гроші?
– Ні, в основному покупками займається дружина.
– Улюблена страва?
– Борщ і смажена картопля.
– Улюблені квіти ваші і дружини?
– Троянди.
– Ви – злопам’ятна людина? Як керівник – жорсткий чи компромісний?
– Навчився пробачати. Як сказав блаженнійший Святослав, той, хто пробачає, – перемагає зло. Я жорсткий керівник. Вважаю, це – найефективніша форма управління сьогодні…
– Чи пам’ятаєте, що купили на першу зарплату?
– Мені тоді було 14 років. Пішов працювати у «Текстерно». За ті гроші, що заробив, купили з батьками маленький телевізор на кухню.
– Які у вас стосунки зі ЗМІ?
– Я – публічна людина і завжди відкритий  для засобів масової інформації. Однак… ЗМІ у нас, окрім газети «Свобода», приватні. Хтось іноді пише справжню правду, а хтось свою…
– Сергію Віталійовичу, нині, кажуть політологи, відбувається становлення української нації, її консолідація. Чи проб’ємося у європейське коло народів?
–  Після подій на Майдані люди реально піднялися з колін. Країна вже ніколи не буде такою, як раніше. Ми маємо перспективи, і найближчим часом можемо стати однією з потужних держав Європи!
Розмовляв Василь ТРАКАЛО