Під такою назвою за фінансової підтримки видавничої ради, що діє при облдержадміністрації та обласній раді, у видавництві «Терно-граф» побачило світ унікальне історико-краєзнавче видання, авторами ідеї та упорядниками якого є Віктор Уніят-Карпович та Іван Чепіга.
Як зазначено у книзі, фігури, пам’ятні хрести – одні з духовних атрибутів населених пунктів Тернопільщини. Окрім того, у нашому краї фігурами часто називають придорожні хрести. Традиція встановлення пам’ятних знаків на роздоріжжях, при в’їздах до населених пунктів, на помітних місцях є досить давня. Встановлюючи хрести чи фігури, люди увіковічнювали згадки про певні історичні чи життєві події.
Їх встановлювали на честь скасування панщини в Галичині у 1848 році, зокрема, у ювілейні роки – 1858, 1878, 1898, 1908 тощо; пам’ятники тверезості – на честь заснування Братства тверезості, середина 19 ст. – початок 20 ст.
Скульптурні зображення святих ставили на цвинтарях, у садибах, на перехрестях доріг, у небезпечних місцях, а також там, де сталися трагедії.
Текст книги «Фігури Тернопільщини» доповнений численними фотографіями, що робить видання ще цікавішим. Тут представлено світлини В. Бурми, М. Василечка, І.Крочака, О.Лижечка, І. Пшоняка та інших. Науковий редактор історико-краєзнавчого видання – доктор історичних наук, професор Ярослав Стоцький.
У вступній статті голова обласної ради Віктор Овчарук зазначив, що фігури, пам’ятні хрести – це одна з туристичних родзинок Тернопілля.
На жаль, у наш час недостатньо уваги приділяється вивченню цього неоціненного пласту історії, лише деякі краєзнавці, як у даному випадку Віктор Уніят-Карпович та Іван Чепіга, подають інформації про фігури Тернопільщини. Хоча кожен рік забирає, нищить цю історичну спадщину Тернопільського краю, закарбовану у мовчазних свідках минулого…
Галина ВАНДЗЕЛЯК