Повідомити новину

Поширити:

 1714Як майже в усіх містах України, питання водопостачання у Чорткові – одне з найболючіших. Значна частина міської водопровідної системи давно відпрацювала нормативний термін і потребує оновлення. Численні прориви, іржа на зношених трубах не лише позначаються на якості питної води, а й на втратах у мережах, що становлять більше 60 відсотків. Зважаючи на це, абсолютно логічною є тривога наших містян щодо якості води.
Чортків – чи не єдине місто в області, де ще залишився поверхневий водозабір, коли вода береться напряму з річки, проходить гравійно-піщаний фільтр, потрапляє на хлораторну станцію, що розташована в мікрорайоні Кадуб, там обеззаражується і подається в систему.  За таким принципом працює “Нова” – одна з найбільших насосних станцій,  розташована у с. Біла.
Метод, начебто, перевірений, але варто врахувати, що вода у річці давно вже не є чистою. А фільтри більше 20 років ніхто не міняв. До цього додати зношені комунікації та незадовільний стан басейну і можна зрозуміти, якою є вода у кранах значної частини містян.
Обсяг робіт, який треба виконувати, – колосальний! Але відкладати вирішення цієї проблеми далі нікуди. З кожним роком ситуація буде тільки погіршуватися. А разом із втратою потужностей, ми втрачатимемо і здоров’я людей.
Я вдячний тим, хто підтримав мене у цій майже  фантастичній мрії – повернути чортківчанам чисту воду. Проте для того, аби вивести водоканал з боргової ями,  потрібно 5 років. Підприємство занедбане, десятки років у  нього ніхто не вкладав гроші, воно дійшло до критичної межі з боргами по зарплаті, штрафах і податках. Минулого року новообраній міській владі дістався важкий борг у сумі 2 млн. 816 тис. грн. А для заміни мереж та обладнання необхідно десятки мільйонів гривень.
Наша основна мета сьогодні – відмовитися від водопостачання із річки Серет. Розрахунковий час цих робіт – до кінця 2016 року. Уже є попередня домовленість про виділення з обласного бюджету коштів на заміну двигунів та встановлення автоматичного обладнання на наших двох каналізаційно-насосних станціях. Це дасть можливість зменшити споживання електроенергії і зекономити кошти. Вартість такого обладнання – приблизно 1 млн. 200 тис. грн.  І це, вважаю, наша перша маленька перемога! Хочу висловити вдячність голові облдержадміністрації Степану Степановичу Барні і депутатові облради Любомиру Степановичу Білику за розуміння й підтримку.
Ще одне болюче питання міста – стан очисних споруд. Ми уже надіслали анкету на участь у спільному з Європейським інвестиційним банком проекті: «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України». Це перший крок у  процесі відбору субпроектів в секторі «Водопостачання та водовідведення».
На жаль, маємо визнати, що у місті чимало фактів несанкціонованих підключень до водопровідних мереж, тобто безсовісних крадіжок. Допоки це триватиме, доти в кранах вода буде нечистою, а тариф – високим.
Неприпустимо сьогодні також споживати воду за нормою, оскільки отримуємо її за лічильником. А звідси наші парадокси. Якщо за місяць лічильник нараховує 10 тисяч  кубометрів води, то містяни оплачують тільки за 2,5 тисячі  кубометрів(!)
Маємо виправити ситуацію і у міських водопровідних мережах, і на самому підприємстві. Адже нині у «Водоканалі»  люди працюють у надскладних умовах. Крок за кроком ми все відновлюємо, але, щоб вивести це господарство на новий  рівень, потрібен час. А ще – совісне ставлення до ресурсів  – економно використовувати воду, своєчасно сплачувати за рахунками, давати об’єктивні показники лічильників контролерам.
Я відкрито і чесно розповів про ситуацію з водою у нашому місті. Вона є дуже непростою. І тому ми намагаємося якнайшвидше вирішити її. Для цього працюємо з обласною владою, шукаємо спонсорів як в Україні, так і за її межами. Але доки ми самі не об’єднаємося і не змінимо свого ставлення до цієї болючої проблеми, чистої води у нас не буде.
Володимир ШМАТЬКО,
міський голова Чорткова