У час карантинної замкнутості руки доходять навіть до стародруків. Гортаю щомісячний історичний журнал «Кієвская старовина», датований вереснем 1896 року. Часопис видавали у Києві. Поміж історичних розвідок цікаво читати короткі огляди інших тогочасних періодичних видань. Натрапляю на рубрику «Недорозумение». На доданих фото видно текст повідомлення, перекладаю українською.
«В київській газеті «Жизнь и искусство» (№267) надрукована наступна замітка «Откритие немецкого історика». «Недавно в німецькому щотижневику «Archiv für geschichtliche Denkmäler» молодий історик І. Евелінг надрукував дослідження, у якому доказує, що Богдан Хмельницький був єврейського походження, родом з міста Хмільник Калишської губернії, і підтверджує це посиланнями на документи з Калишського архіву, які потрапили до рук німців на початку нинішнього століття».
Щоб ознайомитися з цим дослідженням, ми звернулися до книгопродавця Гірземана, в Лейпциг, і попросили вказану книгу цього «Архіву», але нам відповіли, що видання «нікому не відоме». Тому бажано мати більш точну назву «щотижневика» з дослідженням п. Евелінга».
Замітку підписано ініціалами А.Л.
Отож, ще на початку 19 століття пресу використовували для маніпулювання громадською свідомістю, навішування ярликів, при тому не нехтували, кажучи сучасною мовою, фейками. До честі інших часописців, зокрема із журналу «Кієвская старовина», неправду оперативно і аргументовано спростовували. Тоді ж не було ні факсів, ні Інтернету, але упродовж місяця видавцям журналу вдалося здобути інформацію, яка виводить на чисту воду нечисті помисли газети «Жизнь и искусство».
Ольга КУШНЕРИК