Однією з найболючіших проблем у нашій державі є виплата заробітної плати «в конвертах» та легалізація робочих місць. Згідно зі статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни, які застраховані відповідно до чинного законодавства та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані інвалідами і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Невтішна ситуація складається із зайнятістю населення. Аналіз звітності страхувальників показує, що значно скоротилась чисельність найманих працівників і підприємців, які сплачують єдиний податок і страхові внески. Очевидно, значна їх кількість працює нелегально, без належного оформлення. Тому людям треба знати, що особа, яка працює на підприємстві, або у приватного підприємця без офіційного оформлення, за яку не сплачуються страхові внески, не має права на одержання пенсії та інших соціальних виплат.
Багато працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (мінімальну) та неофіційну (значно вищу від мінімальної) зарплату. Іноді вони просто не знають, що їх офіційна зарплата значно відрізняється від тієї, яку вони фактично одержують. Ця різниця проявляється згодом, коли працівнику потрібна буде довідка про доходи для оформлення кредиту, субсидії, соціальної допомоги, пенсії. Щоб не виникало таких проблем, кожна застрахована особа може отримати відповідну інформацію про сплачені внески, зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України, де матиме змогу щомісяця контролювати розмір сплачених внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Тому звертаємося до роботодавців, які надають перевагу виплаті заробітної плати «у конвертах» з проханням, виявити свою громадянську позицію, легалізувати реальну заробітну плату працівників і не прирікати їх на мізерну пенсію.
Олександра РЯБУХА,
начальник відділу Тернопільського обласного управління ПФУ