Загибель дітей і дорослих в Затоці, яка сталася 14 червня, виявилася ще одним тестом на міцність для реформаторів. З моменту трагедії минуло більше місяця, але голова Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі так і не назвав прізвища чиновників, працівників місцевого самоврядування і рятувальників, які допустили її.
Йдеться про загибель чотирьох осіб (двох дорослих і двох дітей) на пляжі біля курортної бази «Надзбруччя», розповідає 368.media. Вихованці дитячого колективу з Тернопільської школи №24 приїхали на фестиваль «Самоцвіти. Літо. Море». Того дня частина учнів вирушила на море, де був шторм. Вихователі дозволили їм зайти у воду. Двох дівчаток віднесло хвилею. До них на допомогу кинулися як однолітки, так і вихователі. У підсумку на берег вдалося вийти одній дівчинці і одному дорослому. Двоє школярів (14-річна Марта Окаринський і 15-річний Віталій Данчишин, який кинувся їй на допомогу) втопилися. Також загинули 46-річний керівник групи з Тернополя Михайло Близнюк і 31-річний відпочивальник Дмитро Падасюк з Хмельницького, які рятували дітей.
Як виявилося, пляж був не обладнаний для купання, але ніхто відпочиваючих про це не попередив. Незабаром після трагедії голова облдержадміністрації скликав нараду, щоб зрозуміти суть проблеми. Начальник обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій заявив, що з 79 пляжів у регіоні паспорти отримали тільки 38! І це в розпал курортного сезону!
– За документами, кожні 300 м на пляжі повинен стояти пост (не менше трьох осіб), обладнаний канатами і човнами. Якщо б норма була дотримана, трагедії не сталося б, – пояснив тоді керівник.
Встановлення постів повинні були організувати органи місцевого самоврядування за контролю Державної служби з надзвичайних ситуацій і чиновників профільного управління обласної адміністрації. До речі, досі на багатьох пляжах ця вимога не виконується.
Тоді голова облдержадміністрації доручив рятувальникам «обдзвонити глав усіх рад і попередити, що купання без рятувальників на пляжах – це кримінальний злочин». Саакашвілі особливо наголосив, що винних у трагедії з тернопільськими дітьми треба покарати за недбалість.
Але, як бачимо, досі немає ніяких офіційних заяв від нього з цього приводу. Жителі ні Одеської, ні Тернопільської областей так і не почули прізвищ винуватців трагедії. Справа обмежилася показовою поїздкою в Затоку, де встановили кілька вишок (6 із 22 запланованих).
Саакашвілі погрожував закрити всі пляжі, поки їх не обладнають за всіма вимогами, але так і не здійснив обіцяного. Замість цього, він незабаром пішов у відпустку, а згодом взагалі забув цю тему.
То де шукати винних? Чиновників і осіб з органів місцевого самоврядування, з чиєї халатності пляжі залишилися без рятувальників, знайти і покарати не важко. Достатньо лише політичної волі. Причетних до трагедії варто було б пошукати і в управлінні з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи Одеської ОДА, яке нарівні з обласним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій зобов’язані були заборонити користування необладнаними пляжами.
Крім того, при ОДА діяла постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, в яку входили сам Саакашвілі, його перший заступник Володимир Жмак, а також інші чиновники.
На офіційному сайті ОДА є інформація лише про вісім засідань комісії (з січня по квітень), але доступні лише протоколи перших чотирьох. В доступних протоколах немає даних про обговорення безпеки на пляжах області.
Поки що справу чотирьох утоплеників розслідує Білгород-Дністровський відділ поліції. Кримінальне провадження розпочали за ч.2 ст.115 «Нещасний випадок» і ч.2 ст.137 «Неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей» КК України. Підозрюваних наразі немає. Слідчий поліції опитала свідків трагедії, а також директора бази «Надзбруччя». За інформацією джерела 368.media в МВС, правоохоронець навіть не поцікавилася у керівника об’єкта, чому пляж не був обладнаний засобами порятунку на воді.
Поліцейські спрямували запит в тернопільську школу №24 з вимогою передати документи про відрядження на фестиваль, а також планують допитати його організаторів.
Інформації про те, що поліція планує слідчі дії щодо осіб Затокської селищної ради, Білгород-Дністровського районного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, Білгород-Дністровської райдержадміністрації та управління з питань надзвичайних ситуацій і оборонної роботи Одеської ОДА, поки немає.
Нагадаємо, що за такою самою схемою розслідували і трагедію водолазного катера «Іволга», де загинуло більше двох десятків людей. Правоохоронці помістили капітана судна в СІЗО. Цим все й обмежилося.
На Тернопіллі все ж сподіваються, що резонансна справа отримає своє логічне завершення. Тобто, знайдуть і покарають не стрілочників, а справді винних у трагедії осіб. Звичайно, дітей і дорослих, які втопилися, вже не повернеш. За ними треба сумувати і молитися. Справа в іншому – ліквідувати причини, які призвели до трагедії. Аби море, нехай і штормове, не забирало більше людські життя.