Біль у спині відчувають 90% жителів мегаполісів, особливо ті, хто щодня змушений працювати сидячи. Тож від чого цей біль у офісних працівників – від малорухомого способу життя чи від психологічних проблем?
Юрій Симоненко, нейрохірург Міжнародного центру нейрохірургії
Про що свідчить біль у спині?
Є два великі різновиди болю в спині. Більш сильний біль може бути ознакою іншої хвороби, наприклад, біль у спині може з’явитись у людини з камінням у нирках, може бути біль у спині при хворобах сечостатевої системи, при захворюваннях шлунку, кишкового тракту.
Так само може боліти спина при пухлинах хребта, пухлинах спинного мозку, при дуже багатьох чинниках. А також біль у спині може свідчити про механічне перенавантаження хребта. Саме тому важливо звернутися до фахівця, для того щоб визначити, що саме є причиною болю в спині.
Саме офісні працівники страждають від болю в спині переважно тому, що вони весь час сидять. Вони сидять вдома, на роботі, у машині і лежать тільки тоді, коли сплять. Саме тому у них постійно болить спина.
Сидіння саме по собі є великим навантаженням на поперек, тому що людина, яка стоїть, має навантаження на поперековий відділ хребта вдвічі менше.
Як правильно працювати сидячи, щоб не боліла спина?
Все дуже просто. Найперше правило – це зробити так, щоб поменше сидіти. Якщо все ж таки доводиться сидіти, то робити це слід так, як колись вчили діточок у школі – сидіти треба рівно, вигинаючи спину і розправляючи плечі. Найгірша поза для навантаження на хребет – це поза згорбленої, схиленої людини.
Якщо людина не може втримати себе в положенні на стільчику рівно, то їй треба підкладати щось під поперековий відділ хребта.
Насправді я дуже сумніваюсь в тому, що існують вправи, які можуть допомогти на робочому місці. Чому? Тому що людина на робочому місці має працювати, а не займатися вправами.
Реально фізіотерапія і вправи допомагають впоратися з болем у спині, але це мають бути систематичні, більш довготривалі заняття, ніж 5 хв біля комп’ютерного стола. Тому треба переривати безперервне сидіння просто прогулянками, якщо це можливо.
А вправами займатися у спеціально відведених для цього залах. Існує багато думок стосовно того, які вправи кращі, а які гірші. Єдиної думки щодо цього немає.
Загальна думка така, якщо люди працюють в офісі і ведуть малорухомий спосіб життя, в цілому виграють ті, хто починає займатися чи то плаванням, чи то бігом, чи будь-якими іншими вправами.
Оксана Королович, психотерапевт
Чи насправді є якісь психологічні причини болю в спині?
Почнемо з того, що психологічний стан людини в цілому впливає на наше тіло. Нарешті люди починають розуміти, що наше тіло – це найменше, на чому завжди позначається відсутність діалогу між нашими думками і почуттями.
Тобто якщо дух із душею ніяк не можуть визначитися з проблемою, то на тілі це позначається у вигляді хвороби. Будь-якої.
Але хребет – це не що інше, як найголовніший стержень, по якому рухається і тече наша життєва сила. І від того, як людина розпоряджається своїм життям, як вміє тримати баланс, як людина дає і бере, залежить наше самопочуття.
Якщо людина весь час лише бере, за все хапається і не може спокійно видихнути, то вона знаходиться в процесі повільного внутрішнього руйнування. Тіло не справляється. Спочатку воно починає перевантажуватися в ділянці плечей.
Тоді людина починає йти до масажистів та реабілітологів. Вони ж виконують роль лише помічників, підтримують м’язову масу всього тіла, але це лише одна частина допомоги. А якщо спеціаліст ще працюватиме з думками людини, тоді біль зникне остаточно.
Як лікувати хвору спину з погляду психотерапевта?
Коли людина скаржиться на біль у спині, то насправді треба дивитися вище. Вантаж лежить на плечах – я повинен! І ось коли ми бачимо зігнуту людину, у якої остеохондроз, можна сказати, що вона ходить із думкою, ніби винна всьому світу.
Але насправді не всьому світу, а собі внутрішньому, тому сценарію, який всередині. Адже я хочу бути правильним, класним, ідеальною мамою, гарним фахівцем – ну усім. Спина не витримує.
Життєва сила має певну ресурсну частину. У такому разі ми повинні дати нашому тілу та почуттям підтримку. І це можливо лише через любов до себе.
Джерело: espreso.tv